Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej.
Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej.
Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej. O szczecińskiej "bibule" będą rozmawiać działacze ówczesnej opozycji demokratycznej.
W Sali Pod Piramidą odbędzie się również premiera wyjątkowej książki. Znajdziemy w niej wszystkie "nielegalne" wydawnictwa pochodzące z okresu jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego.

- Zawiera ona tekst legendy polskiego drugiego obiegu, czyli Mirosława Chojeckiego - opowiada Artur Kubaj ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. - A on z kolei przybliża nam sposób pracy drukarzy w tamtych czasach.

Dla Tomasza Zielińskiego, dziennikarza i szef tygodnika "Jedność" powrót do tamtych czasów, z dzisiejszej perspektywy, jest wyjątkowy. - Była to próba tworzenia podstaw do czegoś, co nastąpi w przyszłości, ale nie było wiadomo, co to miałoby być - mówi Zieliński. - Świadomość, że próbuje się tworzyć jakiś inny nowy świat, który nastąpi po tym, który jest.

Spotkanie, które zorganizował szczeciński IPN, "Solidarność" oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa rozpocznie się o godz. 17.
- Zawiera ona tekst legendy polskiego drugiego obiegu, czyli Mirosława Chojeckiego - opowiada Artur Kubaj ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. - A on z kolei przybliża nam sposób pracy drukarzy w tamtych czasach.
- Była to próba tworzenia podstaw do czegoś, co nastąpi w przyszłości, ale nie było wiadomo, co to miałoby być - mówi Zieliński. - Świadomość, że próbuje się tworzyć jakiś inny nowy świat, który nastąpi po tym, który jest.

Zobacz także

2012-07-18, godz. 14:50 Bastion w miejscu budowy historycznego muzeum Fragmenty umocnień Szczecina z czasów pruskich odkryto podczas budowy Muzeum Przełomów na placu Solidarności. » więcej 2012-07-18, godz. 12:01 Grzegorz Turnau w Radiu Szczecin [WYWIAD] Za kilkanaście dni skończy 45 lat. Wciąż pisze, komponuje, śpiewa i gra na fortepianie. Jeden z najbardziej znanych polskich artystów, Grzegorz Turnau był dziś gościem Marzeny Szóstak w audycji Radio Cafe. » więcej 2012-07-15, godz. 12:39 Archeologiczne odkrycie w Gryfinie Czterometrową dłubankę, czyli łódź wykonaną z jednego pnia drzewa znaleziono w Gryfinie podczas prac budowlanych przy nowym nabrzeżu. » więcej 2012-07-14, godz. 15:18 Lato teatralne w Pleciudze Mis wysiadujący jajko i dziewczynki grające role chłopców - dziś w Pleciudze premiera "Tymoteusza wśród ptaków". » więcej 2012-07-14, godz. 11:11 Poznają tajniki tworzenia filmów animowanych Pokazem animowanych filmów dla dzieci rozpocznie się drugi dzień Lata z Muzami. W Nowogardzie trwa festiwal kina, malarstwa i muzyki. » więcej 2012-07-13, godz. 13:53 Galeria Sawki otwarta w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Wbrew przesądom i czarnej magii w piątek trzynastego o godzinie 13.13 została otwarta Galeria Henryka Sawki w Szczecinie. » więcej 2012-07-13, godz. 07:37 Jak lato, to z muzami Projekcje filmowe, koncerty oraz spotkania autorskie z aktorami i reżyserami. To główne atrakcje Lata z Muzami, które rozpoczyna się dziś w Nowogardzie. » więcej 2012-07-12, godz. 07:19 Magistrat odzyskuje przedwojenne barwy [ZDJĘCIA] Gmach szczecińskiego Urzędu Miasta w kolorze znienawidzonego przez niektórych warzywa. Ściany magistratu niebawem pokryje szpinakowa farba. » więcej 2012-07-09, godz. 09:22 Janusz Radek w Radiu Szczecin [WYWIAD] Janusz Radek - wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych - był dziś gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-07-09, godz. 08:44 Zakończyły się Spoiwa Kultury Spektakl na Łasztowni zakończył festiwal "Spoiwa Kultury". W ramach 13. edycji imprezy odbywały się gry uliczne, spektakle, koncerty oraz wystawy. » więcej
574575576577578579580