Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kuszenie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Kuszenie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Kontrowersyjna rzeźba "Kuszenie świętego Antoniego" Sylwestra Ambroziaka prezentowana w Szczecinie nie oburza. W Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich odbył się w środę wernisaż prac artysty. Podobnie jak 20 lat temu - bez protestów.
Po raz pierwszy rzeźbę zaprezentowano w Szczecinie 20 lat temu w zamkowej Galerii Południowej. Sam artysta przyznaje, że najwięcej zamieszania w swoim życiu, związanych z tą pracą, miał w Akademii Sztuki. - Ta praca została zdjęta z wystawy dyplomowej i przez nią miałem tez problemy z uzyskaniem dyplomu - mówi Sylwester Ambroziak.

Zdaniem uczestników wernisażu, to po prostu sztuka. - Nie wiem czy jakąkolwiek sztuką można się oburzać? To raczej zastanawia, to temat do przemyślenia - przyznają. - Komuś może się podobać, a komuś nie. Oburzenie byłoby jednak ostatnim moim wrażeniem.

Prac Ambroziaka, jako skandalizujących, nie odbiera też dyrektorka Zamku, Barbara Igielska. - Mamy okazję, żeby zobaczyć zarówno te prace sprzed 20 lat, czyli pracę dyplomowe, jak i dzisiejsze - przyznaje Igielska. - Łącznie z kończącą ekspozycję animacją "Baranek".

Po wernisażu artysta przyznał, że frapuje go natura człowieka. - Ta niejednoznaczność, to balansowanie na tym, co zmysłowe i tym, co racjonalne.

Wystawa czynna będzie do końca lipca.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2007-11-12, godz. 18:54 Szczecin promuje się w Gdyni Dwa nadmorskie miasta Gdynia i Szczecin będą ze sobą współpracowały. Połączy je podobne położenie, charakter miasta i podobny pomysł na przedsięwzięcia kulturalno-promocyjne. W najbliższy weekend jako pierwsi w Gdyni zaprezentują… » więcej 2007-11-10, godz. 15:58 II część "Dziadów" w Stargardzie Stargardzka Grupa Teatralna przygotowała inscenizację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. » więcej 2007-11-10, godz. 12:18 Koncert charytatywny w Zamku Uczniowie szczecińskiej Szkoły Muzycznej, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych wystąpią dziś z koncertem charytatywnym, z którego dochód będzie przeznaczony na zakup inkubatora dla niemowląt. » więcej 2007-11-09, godz. 12:02 Dyskusja na trudne tematy Uczestnicy spotkania "Kultura przemocy" będą dziś mówić o krzywdzie i wykorzystaniu. To kolejna dyskusja z serii otwartych, interdyscyplinarnych spotkań z ludźmi nauki i kultury dotykające tak zwanych tematów trudnych. » więcej 2007-11-09, godz. 11:43 Agata Tuszyńska spotkała się z czytelnikami Agata Tuszyńska przekonywała dziś w Szczecinie, że "chciałaby, żeby ludzie zastanowili się nad swoim życiem, nad tym co ważne i cenne". » więcej 2007-11-09, godz. 11:20 "Samoidentyfikacja" w Muzeum Narodowym Dzieła znanych współczesnych artystów z całej Polski będzie można obejrzeć na wystawie "Samoidentyfikacja", która zostanie otwarta dzisiaj o godzinie 18 w Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej. » więcej 2007-11-08, godz. 12:51 Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami Agata Tuszyńska, znana biografistka, autorka głośnej i szeroko komentowanej książki "Ćwiczenia z utraty" spotka się dziś czytelnikami w Piwnicy przy Krypcie. » więcej 2007-11-08, godz. 12:33 Festiwal filmów o architekturze W Willi Lentza przy alei Wojska Polskiego rozpoczyna się dziś festiwal filmów o architekturze. » więcej 2007-11-08, godz. 12:09 Będą mówić o rozwoju klubu Pinokio Założyciele Stowarzyszenia Przyjaciół Klubu Pinokio będą rozmawiać dziś o projektach rozwoju swojego ulubionego lokalu. » więcej 2007-11-08, godz. 10:39 Wystawa zdjęć o tematyce żeglarskiej "Piękno żagli w obiektywie Marka Czasnojcia" - to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się dziś w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Szczecinie. » więcej
716717718719720721722