Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dzisiejszy koncert Jony Ardyn i Orkiestry Jazzowej z Magdą Wilento to druga już odsłona "Akademii Jazzu" w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Dzisiejszy koncert Jony Ardyn i Orkiestry Jazzowej z Magdą Wilento to druga już odsłona "Akademii Jazzu" w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Dzisiejszy koncert Jony Ardyn i Orkiestry Jazzowej z Magdą Wilento to druga już odsłona "Akademii Jazzu" w Szczecinie. Podczas pierwszego koncertu w studiu S1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin wystąpił zespół Michał Tokaj Trio.
Koncertowi na podwórku kamienicy galerii sztuki Open Gallery towarzyszyła wystawa prac Jarosława Eysymonta pn. "Wnętrze Miasta". Wernisaż przedstawia tajemnicę szczecińskich podwórek, którą miasto ukrywa za fasadami nowych lub odrestaurowanych kamienic.

- "Akademia Jazzu" to cykl koncertów i warsztatów muzycznych, które mają przybliżyć szczecińskiej publiczności zachwycający gatunek muzyczny jakim jazz a przede wszystkim ma za zadanie wesprzeć starania utworzenia kierunku o profilu jazzowym na Akademii Sztuki w Szczecinie - mówi Sylwester Ostrowski, prezes Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa.

Jona Ardyn (vel. Joanna Maksymowicz) to wokalistka i altowiolistka. Na swoim koncie ma współpracę z renomowanymi artystami scen polskich i światowych jak Adam Makowicz, Various Manx, Blue Cafe czy Diana Kraul. Ukończyła studia "viola performance" na Oklahoma City University w USA, gdzie za osiągnięcia artystyczne otrzymała honorowe obywatelstwo stanu. Dodatkowo obejmowała asystenturę w Conservatory of Music w Kansas City. W 2008 roku wraz z Isis Gee reprezentowała Polskę na Konkursie Eurowizji w Belgradzie. W 2009 roku, z piosenką hollywoodzkiego kompozytora - Tomera Birana pt "Anything goes" zakwalifikowała się do półfinału konkursu o "Bursztynowego Słowika" w Sopot Festival. Rok 2011 zaowocował główną rolą w musicalu "Red Star Over China", wystawianym na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Obecnie Jona współpracuje m in. z funkowym zespołem Musicofeela oraz MashMish.

Magdalena Wilento to absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa. Umiejętności wokalne kształciła m.in. w berlińskiej szkole Academy Noisy School oraz na warsztatach jazzowych prowadzonych przez takich artystów jak: Newman Taylor Baker, Barbara Włodarska, Grażyna Łobaszewska czy Cornelia Moore. Zagrała główną rolę w musicalu Rent wystawianym przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz wzięła w udział w nagraniu albumu muzycznego Columbus Jazz Coffee u boku takich jazzmanów jak: John Betsch, Francesco Angiuli, Piotr Wojtasik czy Joanna Gajda. W listopadzie 2011 wraz z zespołem Sylwestra Ostrowskiego miała okazję wystąpić w Chinach na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Turystyki w Kantonie. Na co dzień współpracuje z Szymonem Orłowskim próbując nadawać standardom muzyki jazzowej i estradowej nowego, oryginalnego brzmienia.

Mecenat nad projektem "Akademia Jazzu" sprawują Miasto Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie.

Na wszystkie koncerty w ramach "Akademii Jazzu" wstęp jest wolny.

Zobacz także

2009-04-28, godz. 12:13 Film Krzysztofa Bizio na festiwalu w Cannes Film Krzysztofa Bizio "Wszystkie kłamstwa Anny" będzie reprezentował Polskę na Festiwalu Filmowym w Cannes. » więcej 2009-04-27, godz. 22:26 Chór Kameralny ZUT-u nagrodzony podwójnie Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wyśpiewał w VII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Sakralnej w Ołomuńcu srebrny medal, zaś w XI Małopolskim Konkursie Chórów "O złotą strunę" w Niepołomicach chór zajął… » więcej 2009-04-27, godz. 06:20 Kontrapunkt 2009: Nagrody przyznane "Utwór Sentymentalny na czterech aktorów" w reżyserii Piotra Cieplaka Teatru Montownia z Warszawy otrzymał Grand Prix czyli wielką nagrodę Publiczności oraz statuetkę ufundowaną przez Prezydenta Szczecina na zakończonym wczoraj wieczorem… » więcej 2009-04-26, godz. 07:36 Słuchacze pod wrażeniem słuchowiska Czeczota "Jeszcze się spotkamy młodsi" to tytuł słuchowiska radiowego Krzysztofa Czeczota, którego premiera odbyła się w sobotę w ramach 44 Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2009. » więcej 2009-04-25, godz. 20:30 Szczecinianie "W podróży do źródeł" Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie zatańczył dziś suity tańców krakowskich, kaszubskich oraz śląskich i spiskich. Soliści zaśpiewali także m.in. "Ptaszka z Łobzowa", "Młodą urodę" oraz "A u jeziora" i "Wyseł". » więcej 2009-04-25, godz. 16:09 Czwarty dzień Kontrapunktu Opowieścią o miłości "Romea i Julii" Teatru z Rijeki rozpoczął się czwarty dzień 44 Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2009. » więcej 2009-04-25, godz. 14:54 Rywalizują "O Złote Koło Młyńskie" 9. Ogólnopolski Konkurs Piosenki Poetyckiej "O Złote Koło Młyńskie" trwa od wczoraj w Stargardzie Szczecińskim. W sali Kino-Teatru Stargardzkiego Centrum Kultury publiczność obejrzy i wysłucha pięć koncertów. » więcej 2009-04-25, godz. 13:31 W Drawnie tańczyli i śpiewali na ludowo 16 ludowych zespołów z województwa zachodniopomorskiego przyjechało do Drawna na II Regionalny Przegląd Zespołów Piosenki Ludowej. Najlepiej zaprezentowały się Stawnianki ze Stawna, które zdobyły główną nagrodę przeglądu. » więcej 2009-04-25, godz. 09:03 Kontrapunkt: Tytanik na Łasztowni Ponad 2 tysiące osób obejrzało wczoraj późnym wieczorem spektakl "Tytanik" Teatru Titanick z Lipska. To plenerowe widowisko kończyło trzeci dzień 44. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2009. » więcej 2009-04-24, godz. 11:38 3. dzień Kontrapunktu W finale trzeciego dnia 44. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2009 wystąpi Teatr Titanick z Lipska ze spektaklem zatytułowanym Titanic. » więcej
667668669670671672673