Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Potrwa 10 godzin, a usłyszeć będzie można nie tylko znanych, ale także zwykłych mieszkańców. Wzorem innych polskich miast Szczecin dołączył do "Narodowego czytania Pana Tadeusza". Na Różance ochotnicy i zaproszeni goście wyrecytują dzieło Mickiewicza niemal w całości.
Nietypowa akcja odbywa się z okazji 200. rocznicy wydarzeń opisanych przez Adama Mickiewicza w "Ostatnim zajeździe na Litwie".

- To jedna z moich ulubionych książek - przyznają szczecinianie. - Pomysł jest rewelacyjny, dlatego że nie umiemy go czytać. Robi się to w szkole, we fragmentach i na siłę.

Wśród miłośników "Pana Tadeusza" jest m.in. prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, który rozpoczynał drugą księgę.

- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek. - Kiedy byłem w szkole przeczytałem go kilka razy. Do tej pory znam na pamięć niektóre fragmenty. To wyjątkowe dzieło, o którym wszyscy myślą z sentymentem.

Kilka wersów zaprezentują też osoby niewidome, które przeczytają poemat z książki napisanej Brajlem. Będzie też "Pan Tadeusz" w języku migowym. Usłyszymy także aktorów Teatru Współczesnego, m.in. Sławomira Kołakowskiego.

Akcja potrwa do godz. 20.
- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek.
Szczecinianie czytają "Pana Tadeusza". Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2012-08-23, godz. 19:56 Niezwykły bal w Teatrze Letnim [ZDJĘCIA] Najsłynniejszą operetkę świata, czyli "Zemstę nietoperza" Johanna Straussa, będzie można zobaczyć w piątkowy wieczór w szczecińskim Teatrze Letnim. Decyzja o organizacji przedstawienia w amfiteatrze zapadła po sukcesie frekwencyjnym… » więcej 2012-08-23, godz. 06:43 Pochodzą z XIV w. i odkryto je u nas [ZDJĘCIA] Średniowieczne freski odkryto podczas prac konserwatorskich we wnętrzu kościoła św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Naukowcy szacują, że znajdujące się na ścianach i sklepieniu świątyni malowidła, pochodzą z połowy XIV w. » więcej 2012-08-21, godz. 16:41 Zbigniew Buczkowski w Radiu Szczecin [WYWIAD] Dla jednych to niezapomniany Henio z serialu "Dom", dla innych bohater filmów "Rób swoje, ryzyko jest twoje", "Lawstorant" czy "Przepraszam, czy tu biją?" W środę Zbigniew Buczkowski był gościem audycji Radio Cafe. » więcej 2012-08-20, godz. 11:02 Luxtorpeda kręci. Szczecinianie grają M.in. zawodnicy ze szczecińskiego klubu sztuk walk Berserkers biorą udział w zdjęciach do nowego teledysku Luxtorpedy. Za trzy tygodnie będzie można ich zobaczyć w krótkim filmie do utworu "Wilki 2". » więcej 2012-08-19, godz. 10:31 Kazimierz Deyna znów najlepszy! Złote rybki rozdane. "Być jak Kazimierz Deyna" Anny Wieczur-Bluszcz został najlepszym polskim filmem 39. Ińskiego Lata Filmowego. Najlepszym obrazem zagranicznym został libański film "Dokąd teraz". » więcej 2012-08-18, godz. 15:35 Początek będzie w Kołbaczu Łączy cykl koncertów i prezentację wyjątkowych zabytków województwa zachodniopomorskiego. W sobotę w kołbackim kościele z 800-letnią historią rusza Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w Zabytkach Pomorza Zacho… » więcej 2012-08-18, godz. 10:43 Ińsko powoli finiszuje. Zostało kilka projekcji Iracki kandydat do Oskara - "Syn Babilonu" - zostanie pokazany w sobotę wieczorem na festiwalu w Ińsku. To już przedostatni dzień 39. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2012-08-17, godz. 11:04 Czaszka krokodyla w Muzeum Geologicznym Metrowej wielkości czaszkę krokodyla, która ma 60 milionów lat kupiło Muzeum Geologiczne w Szczecinie. Czaszka pochodzi z Maroka. To najnowszy nabytek muzeum. » więcej 2012-08-16, godz. 08:42 Do kogo powędruje Złota Rybka? Aktor Andrzej Grabowski i reżyser filmowy Przemysław Wojcieszek będą w czwartek gośćmi 39. Ińskiego Lata Filmowego. Są już pierwsze typy do nagrody festiwalu, czyli Złotej Rybki. » więcej 2012-08-15, godz. 11:10 Koncerty muzyki Góreckiego na wybrzeżu Od poniedziałku na naszym wybrzeżu trwa 8. Międzynarodowy Festiwal Sacrum Non Profanum. Koncertów można wysłuchać w kościołach w Trzęsaczu i Świnoujściu. » więcej
561562563564565566567