Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
10 godzin potrwa publiczne odczytanie Pana Tadeusza w szczecińskiej Różance. Fot. pl.wikipedia.org, Grzybobranie, ilustracja do III księgi "Pana Tadeusza". Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Potrwa 10 godzin, a usłyszeć będzie można nie tylko znanych, ale także zwykłych mieszkańców. Wzorem innych polskich miast Szczecin dołączył do "Narodowego czytania Pana Tadeusza". Na Różance ochotnicy i zaproszeni goście wyrecytują dzieło Mickiewicza niemal w całości.
Nietypowa akcja odbywa się z okazji 200. rocznicy wydarzeń opisanych przez Adama Mickiewicza w "Ostatnim zajeździe na Litwie".

- To jedna z moich ulubionych książek - przyznają szczecinianie. - Pomysł jest rewelacyjny, dlatego że nie umiemy go czytać. Robi się to w szkole, we fragmentach i na siłę.

Wśród miłośników "Pana Tadeusza" jest m.in. prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, który rozpoczynał drugą księgę.

- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek. - Kiedy byłem w szkole przeczytałem go kilka razy. Do tej pory znam na pamięć niektóre fragmenty. To wyjątkowe dzieło, o którym wszyscy myślą z sentymentem.

Kilka wersów zaprezentują też osoby niewidome, które przeczytają poemat z książki napisanej Brajlem. Będzie też "Pan Tadeusz" w języku migowym. Usłyszymy także aktorów Teatru Współczesnego, m.in. Sławomira Kołakowskiego.

Akcja potrwa do godz. 20.
- Wspaniały opis tamtych czasów i klimatów. Kiedyś miałem okazję odbyć podróż śladami Mickiewicza: Nowogródek, Świteź, zresztą moja mama pochodzi z tamtych rejonów - mówi Krzystek.
Szczecinianie czytają "Pana Tadeusza". Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2011-04-12, godz. 12:54 Plener rzeźbiarski w Radziszewie Drewniane kapliczki rzeźbią uczniowie Liceum Plastycznego ze Szczecina. » więcej 2011-04-12, godz. 10:37 Historia w tabliczkach zaklęta Przedwojenne tabliczki szczecińskich domów trafiły do Muzeum Historii Szczecina. » więcej 2011-04-12, godz. 08:24 Spotkanie autorskie z "...nie-całkiem dobrą kobietą" Szczecińska dziennikarka TVP Małgorzatą Gwiazda-Elmerych promuje dziś w Książnicy Pomorskiej swoją najnowszą książkę. » więcej 2011-04-12, godz. 07:53 Kontrapunkt: Dzień Drugi Dwa przedstawienie konkursowe zobaczy dziś publiczność 46 Przeglądu Teatrów Małych Form, który odbywa się w Szczecinie. » więcej 2011-04-11, godz. 08:52 Szczecin: Międzynarodowy charakter Kontrapunktu i wielkie nazwiska reżyserów Kilkadziesiąt spektakli teatralnych, koncertów i wystaw zobaczy publiczność podczas rozpoczynającego się dziś oficjalnie 46. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2011. » więcej 2011-04-10, godz. 15:40 Szczecińska inauguracja I, CULTURE Orchestra Jest to przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza - jeden z filarów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. » więcej 2011-04-08, godz. 21:25 Wieczór autorski Edyty Szałek Promocja nowej książki autorki 'Łowcy Wielorybów', odbyła się w ramach 'Salonu Literackiego', na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2011-04-08, godz. 15:05 Koncert w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej Już dziś w Filharmonii Szczecińskiej odbędzie się koncert poświęcony ofiarom tragedii smoleńskiej. » więcej 2011-04-08, godz. 12:11 "Przeszłość z pasją - pasja z przyszłością" Pod takim hasłem dziś w Kołobrzegu rozpoczyna się I Ogólnopolskie Forum Odtwórstwa Historycznego. » więcej 2011-04-08, godz. 08:48 Międzynarodowa Orkiestra Młodzieżowa zagra z okazji polskiej prezydencji w UE Paweł Kotla - dyrygent pochodzący ze Szczecina, a współpracujący z orkiestrą londyńskiej Filharmonii poprowadzi Międzynarodową Orkiestrę Młodzieżową, która przygotowuje jeden z koncertów z okazji polskiej prezydencji w Unii… » więcej
603604605606607608609