Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

We wtorek ruszają w Szczecinie Dni Kultury Żydowskiej "Adlojada". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
We wtorek ruszają w Szczecinie Dni Kultury Żydowskiej "Adlojada". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Wykłady m.in. o literaturze zagłady, warsztaty i koncerty, a wszystko wokół tematu "Biografia i świadectwo". We wtorek ruszają w Szczecinie Dni Kultury Żydowskiej "Adlojada".
Spotkania odbywać będą się w dwóch miejscach: w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i w Muzeum Narodowym.

- Społeczność żydowska jest częścią naszego narodu. Powinniśmy ich znać - mówi jeden z pomysłodawców "Adlojady", Jaromir Brejdak. - Ich kulturę, sztukę, filozofię czy obyczajowość. Dlatego chcemy mówić o tym szerszej publiczności.

Organizatorzy zaplanowali też sympozjum poświęcone żydowskim biografiom artystów, kolekcjonerów i uczonych.

Gościem specjalnym Dni będzie dyrektor Żydowskiego Instytut Historycznego, profesor Paweł Śpiewak z Uniwersytetu Warszawskiego. Weźmie udział w debacie na temat jego książki "Pięć ksiąg Tory". Spotkanie odbędzie się o godz. 17 w Muzeum Historii Szczecina.

"Adlojada" odbywa się w Szczecinie po raz drugi. Potrwa do soboty.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2013-03-04, godz. 10:02 Kiermasz i koncert, czyli Kaziuki po szczecińsku Mini jarmark z wileńskimi obwarzankami oraz koncert ludowej kapeli 'Solczanie' - szczecińskie Stowarzyszenie 'Świteź' zaprasza na Tydzień Kresowy. 4 marca wypada bowiem dzień świętego Kazimierza, czyli patrona Litwy. » więcej 2013-03-03, godz. 16:19 Lekcja historii na żywo [ZDJĘCIA, WIDEO] Na Jasnych Błoniach blisko pół tysiąca osób w tym kilkunastu kombatantów obejrzało rekonstrukcję potyczki Żołnierzy Wyklętych z wojskami radzieckimi. » więcej 2013-03-01, godz. 17:31 Opowieść o tolerancji w Pleciudze Jakże ciężko być jedynym na świecie niebieskim pieskiem, gdy wszystkie inne psy są brązowe, czarne, rude lub w łatki. Sztuka Gyuli Urbana to poruszająca historia przyjaźni, poszukiwania swego miejsca w świecie i prawa do bycia … » więcej 2013-02-28, godz. 08:59 Muzeum czeka na miasto, a miasto na muzeum W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że 'miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku'. » więcej 2013-02-28, godz. 06:19 Twórca "Syberiady polskiej" w Radiu Szczecin Janusz Zaorski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy, a także były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji był gościem czwartkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej 2013-02-26, godz. 18:01 "Wystawa przybliża prawdziwego prezydenta" [ZDJĘCIA] Wystawę 15 tablic dokumentujących życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego otwarto we wtorek w Szczecinie. » więcej 2013-02-26, godz. 10:55 W służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Wystawa Wystawę poświęconą pamięci Lecha Kaczyńskiego pokaże Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. W bibliotece głównej uczelni będzie można zobaczyć zdjęcia z okresu prezydentury oraz z podroży zagranicznych prezydenta. » więcej 2013-02-26, godz. 06:28 Zmiany w Operze na Zamku: Dwóch dyrygentów Szczecińska Opera na Zamku będzie miała dwóch dyrygentów: Jerzego Wołosiuka, który obejmie funkcję kierownika muzycznego i Vladimira Kiradijeva, który będzie I dyrygentem. Placówka od kilku miesięcy nie miała takiej osoby zatrudnionej… » więcej 2013-02-25, godz. 09:51 Zaza Korinteli w Radiu Szczecin Gruziński artysta, znany jako Zumba, lider formacji Zumba Land będzie gościem Radia Szczecin po godzinie 11. » więcej 2013-02-24, godz. 19:45 Nagrody dla ludzi kultury w Stargardzie Pianista Artur Haftman, muzyk bluesowy Mariusz Zarzeczny oraz Mieczysław Kwiczała - legenda dawnych stargardzkich klubów jazzowych to laureaci nagród prezydent Stargardu Szczecińskiego dla twórców kultury za 2012 rok. » więcej
521522523524525526527