Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2013-07-16, godz. 18:15 Zamiast sceny - nauka w seminarium Zwycięzca drugiej edycji telewizyjnego talent show "Must Be The Music" przerywa artystyczną karierę. Pochodzący z Gryfina wokalista - Maciej Czaczyk chce zostać księdzem. Właśnie wstąpił do Seminarium Duchownego. » więcej 2013-07-16, godz. 10:26 W XIX wieku na morzach królowały żagle Marynistyczna wystawa na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od wtorku można tam oglądać XIX-wieczne grafiki ukazujące "Zmierzch żagli na Bałtyku". » więcej 2013-07-15, godz. 18:58 Orkiestra szuka tancerzy [ZDJĘCIA, WIDEO] Warsztaty taneczne dla młodych szczecinian organizuje Baltic Neopolis Orchestra. Najlepsi uczestnicy bezpłatnych zajęć zatańczą w spektaklu pod tytułem "Ex kurs" w reżyserii jednego z muzyków orkiestry - Szymona Brzózki. » więcej 2013-07-14, godz. 00:32 Powojenne filmy na dziedzińcu Muzeum Narodowego Serię powojennych produkcji filmowych nakręconych w Szczecinie będzie można zobaczyć na dziedzińcu Muzeum Narodowego. » więcej 2013-07-14, godz. 00:31 Finał Lata z Muzami. To było święto filmu i muzyki Spektaklem taneczno-muzycznym zakończy się festiwal "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Przez cztery dni miastem rządziły film, muzyka oraz sztuka. » więcej 2013-07-13, godz. 10:07 Lato z muzami dla dorosłych i dla dzieci Filmy animowane dla dzieci, pokazy polskiej filmowej klasyki oraz koncert szczecińskiego duetu Łona i Weber - to tylko niektóre atrakcje kolejnego dnia "Lata z muzami" w Nowogardzie. » więcej 2013-07-12, godz. 16:38 Legenda punku na chrześcijańskim festiwalu Koncerty, konferencje, nabożeństwo uwielbienia wypełnią 3-dniowy Chrześcijański Festiwal Muzyczny „Słowo Lub Czyny”, który rozpoczyna się w piątek nad jeziorem Dąbie. » więcej 2013-07-12, godz. 15:15 Filmowa uczta w Nowogardzie Projekcja filmu "Piąta pora roku" oficjalnie inauguruje "Lato z Muzami" w Nowogardzie. » więcej 2013-07-12, godz. 13:39 Wyjazdowa trasa Opery na Zamku Szczecińska Opera na Zamku rusza w plener i rozpoczyna wakacyjny cykl przedstawień dla dzieci. Pierwsze z nich już w piątek w Świnoujściu. » więcej 2013-07-12, godz. 10:58 Wojciech Mecwaldowski w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny - Wojciech Mecwaldowski był gościem piątkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej
517518519520521522523