Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-12-29, godz. 18:30 Teatr Polski zaprasza na ostatnią premierę w roku „Kogut w rosole“ Samuela Jokica w reżyserii Marka Gierszała to opowieść o siedmiu mężczyznach, którzy stracili pracę i od miesięcy są bezrobotni. Nie bardzo wiedzą co mają dalej robić w życiu, czują się coraz bardziej niepotrzebni… » więcej 2012-12-28, godz. 07:27 Filmy młodych artystów Młodzi artyści z Akademii Sztuki organizują w piątek 'ASpiracje' - przegląd swoich filmów. » więcej 2012-12-26, godz. 13:02 Szopki podobają się. Oglądają je tłumy szczecinian Żywe szopki przyciągają mieszkańców. Kury, zające i owce zadomowiły się w jednej z naw szczecińskiej katedry. Zwierzętami najbardziej zainteresowane są dzieci, które od rana przynoszą im ziarno, marchewki i jabłka. » więcej 2012-12-24, godz. 08:00 Świąteczny wideoklip Radia Szczecin [TELEDYSK] Monika Pyrek, Monika Szwaja, Henryk Sawka oraz Ryszard Leoszewski wraz z dziewczynkami z grupy 'Arfik' wystąpili w teledysku do pastorałki Radia Szczecin. » więcej 2012-12-21, godz. 18:57 Szopki prawe gotowe. Zwierzęta dojadą [WIDEO] Szczecińskie żywe szopki prawie gotowe. Brakuje tylko zwierząt. » więcej 2012-12-20, godz. 22:14 Kantata Jasińskiego w studiu Radia Szczecin 'Ego Sapientia', czyli kantatę Marka Jasińskiego nagrał CHAPS w studiu im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin. Akademickiemu chórowi towarzyszyła Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2012-12-20, godz. 10:12 Maciej Czaczyk w Radiu Szczecin [WIDEO] Pochodzi ze Szczecina. Ma zamiłowanie do bluesa zaszczepione przez Waldemara Baranowskiego z After Blues. » więcej 2012-12-20, godz. 07:18 Wszystkie Pastorałki w jednym radiu, Radiu Szczecin! [WIDEO] W piątek, w Studiu S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin odbędzie się wyjątkowy, świąteczny koncert wykonawców tegorocznych pastorałek. » więcej 2012-12-19, godz. 16:54 Jaki był pierwszy powojenny wojewoda? Zobacz film Na film 'Bezsenność' opowiadający o pierwszym wojewodzie szczecińskim - Leonardzie Borkowiczu - zaprasza w środę wieczorem Zamek Książąt Pomorskich. » więcej 2012-12-19, godz. 14:12 Artyści zagrali dla dzieci ze Stołczyna [WIDEO] Kilkanaście tysięcy złotych zebrali artyści podczas poniedziałkowego koncertu charytatywnego SZTUKaTAK, dochód zostanie przeznaczony na zakup instrumentów muzycznych. » więcej
530531532533534535536