Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-10-19, godz. 15:59 Pokazali Sedinę, teraz opowiedzą o przyszłości O przyszłości, czyli 'Idei inteligentnych miast' i teraźniejszości będą rozmawiać uczestnicy Westiwalu Sztuka Architektury. Spotkanie w piątek wieczorem podczas zwiedzania pawilonu w Alei Kwiatowej w Szczecinie. » więcej 2012-10-19, godz. 07:58 Kontrowersyjne filmy propagandowe w Radiu Szczecin W ramach festiwalu 'Konstelacja' miłośnicy kina będą mogli zobaczyć zapis z berlińskiej olimpiady w 1936 roku oraz dokument ze zjazdu niemieckiej partii nazistowskiej w Norymberdze. » więcej 2012-10-18, godz. 07:29 Święto jazzu w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jeden z najlepszych polskich saksofonistów Maciej Sikała, prezentując w środę wieczorem w Szczecinie swoje nowe trio rozpoczął 11. edycję cyklu 'Zmagania Jazzowe' » więcej 2012-10-17, godz. 13:02 Kontrowersyjne kino w Szczecinie Filmy propagandowe o partii nazistowskiej oraz dokument o Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w reżyserii Leni Riefenstahl zobaczą widzowie festiwalu Konstelacja. » więcej 2012-10-17, godz. 11:36 Ania Dąbrowska w Radiu Szczecin [WYWIAD] Ania Dąbrowska była gościem Marzeny Szóstak w audycji Radio Cafe w środę po godzinie 10. » więcej 2012-10-17, godz. 11:13 Kung Fu Jazz i Makoto Kuriya w Szczecinie Jesienną odsłonę 11. Zmagań Jazzowych zainauguruje jeden z najlepszych polskich saksofonistów Maciej Sikała, prezentując swoje nowe trio. Kolejne mocne punkty festiwalu to koncerty włoskiej gwiazdy Jazz Fusion, gitarzysty Francesco… » więcej 2012-10-15, godz. 17:59 Szczeciński chór wyróżniony. I to podwójnie Chór szczecińskiej Akademii Morskiej zdobył nagrodę główną 5. Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów 'Silesia Cantat' w Głogowie. Jury doceniło też prowadzącą naszych muzyków, Sylwię Fabiańczyk-Makuch i przyznało jej nagrodę… » więcej 2012-10-14, godz. 16:49 Szczecińscy grekokatolicy świętują [ZDJĘCIA] 55 lat istnienia kościoła greckokatolickiego w Szczecinie i 15-lecie poświęcenia cerkwi greckokatolickiej świętuje w niedzielę wspólnota grekokatolików w stolicy Pomorza Zachodniego. » więcej 2012-10-14, godz. 12:08 Ostrowski nagrywa do "Jazzmanii" [ZDJĘCIA, NAGRANIE] 'Jazzmania' to nowe wydawnictwo (książka z muzyką) na które złożą się płyty trębacza Piotra Wojtasika 'Old Land' oraz saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego - 'Thousand of Million Times'. » więcej 2012-10-14, godz. 09:05 Czy Agatka wyszła za Szymona Donicę? [ZDJĘCIA] Chórzyści szczecińskiej Opery na Zamku zagrali w premierowym przedstawieniu 'Farfurki królowej Bony'. » więcej
538539540541542543544