Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Jego książki płonęły na stosach w hitlerowskich Niemczech. Dziś w Szczecinie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Kurta Tucholskiego pisarza - pacyfistę, który przez wiele lat mieszkała w naszym mieście.
Tablica poświęcona niemieckiemu pisarzowi-pacyfiście, Kurtowi Tucholskiemu, zostanie w piątek odsłonięta w Szczecinie. To kolejna akcja w ramach projektu "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice". Pamiątkowa tabliczka zawisła na budynku przy ulicy Rayskiego, w którym kiedyś mieszkał twórca.
Tucholsky należał do najwybitniejszych publicystów Republiki Weimarskiej. W swoich tekstach wielokrotnie przestrzegał przed antydemokratycznymi tendencjami w polityce, wojsku i wymiarze sprawiedliwości, w tym przed narodowym socjalizmem Adolfa Hitlera. Głosił też hasła, które w epoce nazistowskich Niemiec skazywały go na represje.

- Jest autorem sloganu "Żołnierze to mordercy" - mówi Justyna Machnik, koordynatorka projektu.

Data uroczystości nie jest przypadkowa. 10 maja przypada 80. rocznica publicznego palenia książek w III Rzeszy. - Na placach wielu uniwersyteckich miast płonęły dzieła Tomasza Manna, Franza Kafki, a także Kurta Tucholskiego - dodaje Machnik.

Tablicę odsłoni przedstawiciel Towarzystwa Kurta Tucholskiego z Berlina. Początek uroczystości o godz. 17.

Relacja Grzegorza Gibasa.

Zobacz także

2012-03-21, godz. 16:22 Nagroda za książkę naukową profesora US Książka "Teatr Anny Augustynowicz" autorstwa profesora Uniwersytetu Szczecińskiego Roberta Cieślaka zdobyła nagrodę na Wrocławskich Targach Książki Naukowej. » więcej 2012-03-21, godz. 13:15 Pan Zagłoba przyjeżdża do Szczecina Krzysztof Kowalewski - aktor setek ról filmowych, serialowych, radiowych i teatralnych odwiedzi Szczecin. W sobotę odbędzie się jego Benefis, a w czwartek, 22 marca, będzie gościem Radia Szczecin. » więcej 2012-03-20, godz. 08:32 Żydowski festiwal w Szczecinie Szabas i święto Chanuka - były głównym tematem rozpoczętych wczoraj Dni Żydowskich w Szczecinie. » więcej 2012-03-20, godz. 00:22 "Lesja i Muzyky" w Radiu Szczecin Zespół "Lesja i Muzyky" powstał w listopadzie 2010 roku z inicjatywy wokalistki pochodzącej ze Lwowa, od kilku lat mieszkającej w Polsce i muzyków ze Szczecina. » więcej 2012-03-19, godz. 07:39 Z czego najchętniej śmieją się Żydzi? Degustacja koszernej kuchni oraz sztuka, którą tworzyli szczecinianie pochodzenia żydowskiego. To wątki, które będą podejmowane podczas rozpoczynających się dziś w Szczecinie pierwszych Dni Kultury Żydowskiej Adlojada. » więcej 2012-03-17, godz. 15:03 Jak zatrzymać czas? "Paskuda i Maruda" na deskach Pleciugi W sklepie prowadzonym przez czarownicę można nabyć różne specyfiki. Jedne leczą choroby, inne dodają odwagi i uroku. Jednak szybko okazuje się, że to co miało pomóc sprawia same kłopoty. Dziś w Teatrze Lalek Pleciuga premiera… » więcej 2012-03-17, godz. 13:10 Muzyczni Ambasadorzy Szczecina promują miasto i nową płytę Żywiołowe ska, sporo punk rocka, trochę reggae, funka i hip hopu. Dziś premiera najnowszej płyty szczecińskiej grupy Skambomambo, który jest Ambasadorem naszego miasta. » więcej 2012-03-16, godz. 12:09 Mistrzowie gitary zagrają na Zamku Po raz 15. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie organizuje Wiosenne Koncerty Gitarowe. Festiwal odbędzie się w dniach 24 marca - 1 kwietnia. » więcej 2012-03-15, godz. 18:00 Włącz Orkiestrę - dziś elektryzujące tanga Znakomity akordeonista i bandoneonista, Wiesław Prządka, wystąpi dziś w Studio Koncertowym Radia Szczecin. W programie kolejnego wieczoru z cyklu "Włącz Orkiestrę" - historia tanga. » więcej 2012-03-14, godz. 12:09 Classic meet Jazz w Radiu Szczecin Pianistka Joanna Gajda, mająca na swoim koncie współpracę m.in. z Billy Harperem oraz czołowy polski perkusista jazzowy - Marcin Jahr wystąpią w studio koncertowym Radia Szczecin w ramach Festiwalu "Zmagania Jazzowe". » więcej
579580581582583584585