Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Małgorzata Walewska – mezzosopranistka. Fot. [Bartek Barczyk]
Małgorzata Walewska – mezzosopranistka. Fot. [Bartek Barczyk]
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna nagrała kolejną płytę z dziełami Mieczysława Karłowicza. Całość prac zakończył premierowy koncert 12 kwietnia 2019 roku, podczas którego w interpretacji wybitnej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej w orkiestracjach Piotra Mossa, zabrzmiały pieśni patrona Filharmonii, skomponowane do wierszy największych polskich poetów. Najchętniej wybieranym przez Karłowicza poetą był Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W całym zbiorze pojawiły się też utwory do słów m.in. Adama Asnyka, Heinricha Heinego, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego.

Oprócz wyboru „Pieśni” usłyszeliśmy także znaną z ostatniego wydawnictwa płytowego filharmoników, Symfonię „Odrodzenie”.

Cały program szczecińskiego koncertu, Małgorzata Walewska i Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, wykonają już jutro (15.04.2019) w Filharmonii Narodowej podczas prestiżowego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Wśród zaproszonych na tegoroczną 23. edycję orkiestr organizowanego przez Elżbietę Penderecką festiwalu znalazły się również takie zespoły jak m.in. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Helsinki Philharmonic Orchestra, Tonhalle-Orchester Zürich, I Virtuosi del Teatro alla Scala, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, czy Sinfonia Varsovia.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Małgorzatą Walewską i Piotrem Mossem
 

Zobacz także

2026-05-31, godz. 17:00 Przyznano Nagrody Artystyczne i Mecenasa Kultury Szczecina za rok 2025 [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Przyznawane są od 1991 roku. W czwartek, 29 maja 2026 roku w Willi Lentza wręczono Nagrody Artystyczne Miasta Szczecin za rok 2025. Wyróżnienia przyznano w… » więcej 2026-05-31, godz. 23:02 Elizabeth von Arnim wróciła do Rzędzin. Nowa patronka Publicznej Szkoły Podstawowej [POSŁUCHAJ] Za Wołczkowem, Dobrą, Bukiem i Łęgami, wśród pól i lasów leży wioska Rzędziny. Tamtejsza szkoła podstawowa obchodzi w tym roku piękny jubileusz. Historia… » więcej 2026-05-31, godz. 17:00 23.Festiwal Muzyki Dawnej - młodzi górą W Kościele pod wezwaniem św. Trójcy parafii Ewangelicko-Augsburskiej wystąpili młodzi artyści, laureaci prestiżowych konkursów muzyki dawnej. Wśród nich… » więcej 2026-05-31, godz. 17:00 Nie żyje Stanisław Janicki - to dzięki Niemu znamy "Stare kino" Ciemne okulary, charakterystyczny głos i ...czarno-biały świat przedwojennego kina. Zmarł Stanisław Janicki - legendarny prezenter i dziennikarz telewizyjny… » więcej 2026-05-24, godz. 20:23 „Języki z wody” Bogny Burskiej i Daniela Kotowskiego na 61. Biennale Sztuki w Wenecji [POSŁUCHAJ] W tym tygodniu gościliśmy artystów, których praca reprezentuje Polskę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Bogna Burska i Daniel Kotowski przyjechali do Szczecina… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Uroczysta Gala Jubileuszowa 80-lecia Chóru „Hejnał” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, w tym m.in. występ podczas audiencji u Papieża Jana Pawła II w 1995 roku. Liczne nagrody na prestiżowych… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Premierowy koncert Szczecińskiej Orkiestry Nastrojowej w Willi Lentza [ROZMOWA z ARTYSTAMI] A gdyby tak przenieść się do przedwojennych kabaretów, dancingów i rewii? Gdyby tak poczuć atmosferę tamtego czasu? Takiemu nastrojowi trudno jest się… » więcej 2026-05-24, godz. 23:49 Sydonia uniewinniona! Noc Otwartych Sądów w Szczecinie [RELACJA] Po Nocy Muzeów swoje drzwi do niedostępnych na co dzień nawet dla urzędników miejsc otworzyły sądy. To w ramach ogólnopolskiego wydarzenia, która zagościło… » więcej 2026-05-25, godz. 00:18 "Anikoty" - nowa płyta Michała Zabłockiej i Anny Szałapak [ROZMOWA] Michał Zabłocki, poeta i autor tekstów piosenek przygotował płytę w duecie z nie żyjącą już od dziewięciu lat Anną Szałapak, "Białą Damą Piwnicy… » więcej 2026-05-25, godz. 00:47 "Młode Wilki" znów w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Festiwal Młodej Sztuki "Młode Wilki" odbywający się w Szczecinie, organizowany przez Akademię Sztuki powoli dobiega końca. W programie trzydniowego przeglądu… » więcej
12345