Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Penderecki. Fot. [z archiwum rodzinnego Kompozytora]
Krzysztof Penderecki. Fot. [z archiwum rodzinnego Kompozytora]
Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych Muzyków współczesnego Świata, kompozytor i dyrygent, Kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury zmarł dziś w Krakowie. Doctor Honoris Causa, m.in. uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Yale, w Pittsburghu, Rochester, Bordeaux, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Buenos Aires, Lucernie, ale i Muzycznego w Warszawie, krakowskiej i gdańskiej Akademii Muzycznej. Maestro był pierwszym dyrygentem gościnnym Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku, a od roku 2000 pełnił tę funkcję w China Philharmonic Orchestra.
Krzysztof Penderecki ukończył w 1958 roku Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza, a po 14 latach, został Rektorem swojej Alma Mater.
Jego domeną była nie tylko muzyka. Jedną z wielu pasji była także dendrologia. Specjalizował się w sadzeniu drzew i labiryntów. Jeden z nich ma cztery tysiące metrów kwadratowych i powstał w miejscu przeznaczonym dla artystów.
Z myślą o przyszłych pokoleniach twórców, stworzył dla nich, zakochanych w muzyce, przyrodzie oraz pięknie, miejsce niezwykłe. Idea Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach, bo tu jest to miejsce, odwołuje się do tradycji Szkoły Lusławickiej, założonej przez Braci Polskich na przełomie XVI i XVII wieku. Zniszczony dwór, w którym przez lata mieszkał i malował również Jacek Malczewski, odrestaurował Profesor Krzysztof Penderecki. Dzięki tej heroicznej pracy, po latach do Lusławic ponownie przyjeżdżają artyści z najdalszych zakątków świata, by tu, jak to bywało za czasów Braci Polskich, uczyć się "sztuki prowadzenia dysput, a w dziedzinie muzyki, wspólnego śpiewania psalmów i pieśni…".
Dorota Zamolska wielokrotnie spotykała się z Maestro m.in. w Lusławicach, ale ostatnią rozmowę przeprowadziła z Nim 14 grudnia 2018 roku po koncercie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, podczas którego zabrzmiało monumentalne dzieło Mistrza Pendereckiego "Siedem bram Jerozolimy".
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Krzysztofem Pendereckim
 

Zobacz także

2020-07-05, godz. 20:50 Anita Lipnika i John Porter znów zagrali razem [ROZMOWA] Twierdzą, że to był tylko jeden raz, ale jak będzie czas pokaże. Anita Lipnika i John Porter powrócili po długiej przerwie i wczoraj zagrali w Warszawie… » więcej 2020-07-05, godz. 20:36 Bisy i owacje na stojąco... | Koncert Grünebergowski w Szczecinie-Zdrojach [POSŁUCHAJ, GALERIA] W pełnym reżimie sanitarnym w związku z pandemią COVID-19, odbył się w kościele pw św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach drugi w tym roku „Koncert Grünebergowski”… » więcej 2020-07-06, godz. 10:08 Zakończył się Festiwal Szczecin Classic [RELACJA] Koncertem w Trafostacji Sztuki Szczecin zakończy się dziś wieczorem (5.07.2020) Festiwal Szczecin Classic. To łącznie 6 koncertów w ciągu tygodnia i międzynarodowy… » więcej 2020-07-06, godz. 12:12 Curcuma i "Ona" [ROZMOWA] Szczeciński zespół Curcuma istnieje od kilku lat. Mają w swojej dyskografii 5 małych płyt, a od kilku dni również debiutancką płytę długogrającą… » więcej 2020-06-28, godz. 14:05 Doskonały "ÉxQuartet" w Muzyce na wodzie Jana Waraczewskiego | Filharmonia w Szczecin on line [POSŁUCHAJ, GALERIA] Popularny cykl koncertów „Muzyka na wodzie” zainicjowany przed laty przez nieżyjącego dziś Jana Waraczewskiego, koncertmistrza Orkiestry Filharmonii im… » więcej 2020-06-28, godz. 14:11 Robert Cichy z drugą płytą "Dirty sun" [ROZMOWA] Robert Cichy jest obecny na polskiej scenie muzycznej od dawna - jako gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Zagrał na płytach ponad 60 polskich artystów… » więcej 2020-06-28, godz. 14:32 Festiwal Fama inna niż zwykle [POSŁUCHAJ] Fama nie jest festiwalem piosenki smutnej i przygnębiającej. Fama to festiwal sztuk wszystkich. Fama jest niebezpieczna. Fama zaraża. Fama prowokuje. Fama to… » więcej 2020-06-28, godz. 14:39 Muzeum Narodowe w Szczecinie odkupiło obrazy od banku [POSŁUCHAJ] Dwa ważne obrazy zostają u nas - poinformowało w czwartek wieczorem Muzeum Narodowe w Szczecinie. Chodzi o "Handlarzy ryb" Augusta Ludwiga Mosta oraz "Szczecin… » więcej 2020-06-28, godz. 15:11 "Cafe Jazz Trio - Polska muzyka filmowa" [POSŁUCHAJ] Niedawno miała premierę płyta szczecińskiej grupy Cafe Jazz Trio. Zespół w składzie Krzysztof Marek - klarnet, Robert Jarzębski - gitara akustyczna, Janusz… » więcej 2020-06-28, godz. 15:14 Baltic Neopolis Orchestra rozpoczęła na dobre sezon [POSŁUCHAJ] Baltic Neopolis Orchestra rozpoczęła na dobre sezon artystyczny po pandemii. W piątek rozpoczął się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki - Baltic Neopolis… » więcej
12345