Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Życiorys Jana Sehna, to właściwie gotowy scenariusz na film. Niestety Sehn to postać niemalże zapomniana. Aby przypomnieć człowieka, który po II Wojnie Światowej prowadził procesy największych nazistowskich zbrodniarzy, Filip Gańczak spędził długie godziny w niemieckich, austriackich i oczywiście polskich archiwach.
Dzięki tej pracy możemy przeczytać biografię profesora Jana Sehna, który odegrał kluczową rolę w przygotowaniu procesów sądowych m.in. Rudolfa Hoessa, komendanta Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i Amona Goetha, komendanta KL Plaszow.
O tym dlaczego Jan Sehn jest dziś postacią zapomnianą, i jak to się stało, że po wojnie niemieckich zbrodniarzy rozliczał w Polsce potomek niemieckich kolonistów, z Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy, cz. 2.
 

Zobacz także

2025-12-08, godz. 01:10 "Zimno" - Artur Daniel Liskowacki Podczas środowego "Szczecińskiego spotkania literackiego 13 Muz” Artur Daniel Liskowacki zaprezentował swoją najnowszą powieść "Zimno". To opowieść… » więcej 2025-11-30, godz. 17:00 "Post mortem. Cmentarze, krypty, katakumby" Agnes Tołoczmańska Małgorzata Jasińska Są wśród nas tacy, którzy, gdy wybierają się w podróż, chętnie odwiedzają miejscowe... cmentarze. Okazuje się nawet, że takich osób jest całkiem… » więcej 2025-11-17, godz. 11:07 "Dlaczego drzewa nie śpią?" - książka dla dzieci Beaty Zuzanny Borawskiej, z ilustracjami Zuzanny Zielińskiej [RO… "Dlaczego drzewa nie śpią?" - to tytuł książki dla dzieci. To historia Zosi i jej Mamy, która che, by córka była rezolutną i odważną dziewczynką. Próbuje… » więcej 2025-10-20, godz. 00:05 "Pył [wiersze zebrane. tom 3] Anny Frajlich oraz "Szklany sufit języka. Trzynaście rozmów" - Anny Frajlich i Sławomira… Niedawno ukazała się nowa książka poetki, Anny Frajlich. Po "Przeszczepie [wiersze zebrane. tom 1]” i „Powrotach [wiersze zebrane. tom 2], pora na "Pył… » więcej 2025-10-20, godz. 14:12 "Czarująca poetka" - Joanna Jurgała-Jureczka 2025 jest Rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, poetki i dramatopisarki. W Szczecinie obchodzony jest intensywnie, bo też mieszka tu krewny Magdaleny Samozwaniec… » więcej 2025-09-15, godz. 20:26 "Ars Variationibus. Od Sweelincka do Reincbecka" - rozmowa z autorką, Urszulą Stawicką "Ars Variationibus. Od Sweelincka do Reincbecka" Urszuli Stawickiej to historia północnoniemieckiej muzyki wariacyjnej XVII wieku. Urszula Stawicka - wykładowca… » więcej 2025-08-11, godz. 00:51 "Banach dzieciom w każdym wieku" - Piotr Banach "Banach dzieciom w każdym wieku". Powiedzieć o tej publikacji urocza , to nic nie powiedzieć. Wierszowane bajeczki z morałem napisane świetnym językiem -… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 „Nad Dziwnę i Świnę. Relacje osadników z fonotek wolińskiego muzeum". Pierwszy tom książki „Nad Dziwnę i Świnę” zawiera wspomnienia i wywiady z pierwszymi polskimi osadnikami Ziemi Wolińskiej, nagrane na taśmy magnetofonowe… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 "Kociej Szajki i Baszty Siedmiu Płaszczy" W Dniu Dziecka proponujemy też coś dla naszych najmłodszych słuchaczy. Tydzień temu ukazał się kolejny tom kultowej serii autorstwa Agaty Romaniuk. Tym… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 „Ideburga. Igranie z ogniem” - nowa powieść Leszka Hermana Szczecin, koniec XIX wieku. Miasto przestaje być twierdzą, powstają nowe dzielnice, rodzą się fortuny przemysłowców. W takich czasach Leszek Herman umieszcza… » więcej
12345