Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sławomir Wilk – pianista. Fot. [Robert Stachnik, Radio Szczecin]
Sławomir Wilk – pianista. Fot. [Robert Stachnik, Radio Szczecin]
Sławomir Wilk – artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia, wystąpił w sobotę, 30 października 2021 roku w ramach cyklu "Chopin w Willi Lentza" w Szczecinie.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w rodzinnym Szczecinie, najpierw u Heleny Pachlowskiej, a następnie u Mikołaja Szczęsnego. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtali oraz w Royal Irish Academy of Music w Dublinie w klasie prof. Johna O’Conora. Odebrał też mistrzowskie kursy pianistyczne m.in. u D. Joffe, Y. Kaplinsky, V. Krainiewa, K. Kennera, W. Nosiny, J. O’Conora, E. Pobłockiej i B. Ringeissena.

Sławomir Wilk jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych konkursów, a także półfinalistą Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich, m.in. w Warszawie (2005) i w Hamamatsu (2006). Jest ponadto stypendystą rządu Republiki Federalnej Niemiec, Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Za wkład w propagowanie kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. od Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, TU Allianz Polska (Nike w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Szczecin (2003) oraz Gryfa Zachodniopomorskiego.

Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Afryce, Ameryce Północnej, Australii, Azji oraz Europie. W roku 2010, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Nowym Yorku wystąpił w Lincoln Center oraz Carnegie Hall. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak m.in. N. Diadura, J.M. Florencio, J. Krenz, M. Nesterowicz, J. Przybylski, Z. Rychert i A. Wit.

Zrealizował wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. Dla wytwórni DUX nagrał ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem płytę z Koncertem podwójnym Feliksa Mendelssohna-Bartholdyʼego. W tym roku, solowy album z utworami Sergiusza Bortkiewicza.

Podczas sobotniego wieczoru (30.10.2021) w Willi Lentza zagrał utwory Fryderyka Chopina z wyczuciem stylu brillante, a także charakterystycznymi rubatami i zróżnicowaną, piękną dynamiką. Poza dziełami słynnego Fryderyka przedstawił też (po raz pierwszy wykonaną w Szczecinie) II Sonatę fortepianową op. 60 Sergiusza Bortkiewicza. Publiczność nie szczędziła braw zarówno Sławomirowi Wilkowi, który z przyjemnością bisował, jak i doskonale prowadzącemu koncert Mirosławowi Kosińskiemu.
Posłuchaj
 

Zobacz także

2023-11-29, godz. 14:46 "e-eleWator" i "eleWator" - dwie przestrzenie słowa [ROZMOWA] ISSN: 2956-8684 - ten symbol to kolejny krok nowo-powstałego pisma "e-eleWator". Miesięcznik został zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o… » więcej 2023-11-27, godz. 10:11 Nie żyje Halina Sztejner, jedna z Filipinek [POSŁUCHAJ] Nie żyje Halina Sztejner, Filipinka jeszcze z pierwszego, szkolnego składu zespołu. W grupie była tylko przez 4 lata, do zdania matury. Halina Sztejner urodziła… » więcej 2023-11-26, godz. 23:21 Jolanta Aniszewska laureatką Nagrody Literackiej "Jantar" [POSŁUCHAJ] Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki i Piotr Oleksy. Do tego zacnego grona dołączyła Jolanta Aniszewska. Została ona laureatką tegorocznej, 4. już edycji… » więcej 2023-11-26, godz. 23:00 Maria Sydor i Rafał Kwiatkowski zagrali koncert na 102! | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Złota Sala wypełniona Melomanami po brzegi. Wyjątkowy koncert (24 listopada 2023 roku) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Program potężny… » więcej 2023-11-20, godz. 00:55 "My Portowcy" na chór i zespół metalowy [ROZMOWA] My, Portowcy, my, Portowcy Granatowo-bordowa krew W naszych sercach zawsze Pogoń jest Pogoń Szczecin MKS "Różne światy spotkały się, aby wspólnie… » więcej 2023-11-20, godz. 00:45 Teatr Lalek Pleciuga ma 70 lat [POSŁUCHAJ] Niemal wszyscy szczecinianie zaczynają swoją przygodę z teatrem od tej własnej sceny. Dla niektórych jest to początek związku na całe życie, dla innych… » więcej 2023-11-20, godz. 21:51 "Halo! Czyja to rzeźba?" [ROZMOWA] "Halo! Czyja to rzeźba?" - to jeden z projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Szczecinianie często nie wiedzą, jakie rzeźby albo pomniki mijają… » więcej 2023-11-20, godz. 21:12 Na wieki wieków rock'n'roll [ROZMOWA] Po 5 latach tułaczki Słowianin wrócić na właściwe miejsce. I choć oficjalne otwarcie przebudowanego i wyremontowanego domu kultury odbędzie się w najbliższy… » więcej 2023-11-20, godz. 23:10 RISING OF LUSITANIA - V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów zacumował w Szczecinie [ROZMOWA] Dziś wieczorem (19 listopada) w Kinie INKU w Szczecinie zakończy się V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA. Od czwartku widzowie… » więcej 2023-11-12, godz. 23:41 Znamy już finałową piątkę Nagrody Literackiej JANTAR [POSŁUCHAJ] Kilka dni temu została ogłoszona lista laureatów Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "JANTAR 2022". Nagrodę mogą otrzymać autorzy… » więcej
12345