Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Gdzie spędzali czas, w niedzielę o tej porze, mieszkańcy przedwojennego Stettina? Jednym z ulubionych miejsc były Podjuchy. Dziś trudno w to uwierzyć, ale przed wybuchem wojny w tej dzielnicy Szczecina działało kilkadziesiąt restauracji. Najstarsza mieściła się w okolicy dzisiejszego pl. Wolności już przed 1868 rokiem. Później w Podjuchach powstawały kolejne restauracje, zajazdy, piwiarnie i kawiarnie, a czasem przy nich również hotele oraz kina.

Jak działały, co się w nich działo, kim byli ludzie którzy je prowadzili i dlaczego dziś prawie nic po nich nie zostało? Ich historię opisał Jakub Olszewski, w książce „Przedwojenne restauracje Podjuch i Widoku”. Promocja książki odbyła się w tym tygodniu.
Z autorem rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2022-01-23, godz. 14:24 Barbara Krafftówna: "Byłabym chirurgiem miękkim lub detektywem" [WSPOMNIENIE] Nie żyje aktorka Barbara Krafftówna, niezapomniana Honorata z „Czterech pancernych…” czy Felicja z „Jak być kochaną”. Aktorka, artystka kabaretowa… » więcej 2022-01-23, godz. 14:05 Koncert Prezydencki z Natalią Kukulską | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Etiudy, mazurki, nokturny, preludia, walce oraz Polonez As-dur z opusu 53 Fryderyka Chopina zabrzmiały w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-01-17, godz. 20:09 "Mam siłę" - kolejna odsłona projektu "ona/jej - akademia siostrzeństwa" [POSŁUCHAJ] Czym jest "Siostrzane mapowanie miasta"? Z jakimi przeciwnościami mierzą się kobiety? Jakie strategie obierają, aby dążyć do równości? Jak wygląda walka… » więcej 2022-01-16, godz. 22:51 Natalia Kukulska | „Jestem trochę jak wampir...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Debiutowała w 1986 roku albumem pod tytułem „Natalia”, który zawierał piosenki skierowane do dzieci, w tym między innymi przebój „Puszek-okruszek”… » więcej 2022-01-16, godz. 18:57 Premiera „Akademii Pana Kleksa” | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Pierwszy w tym roku koncert szkolny z publicznością dla klas IV-VIII zorganizowany 11 stycznia 2022 roku w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-01-16, godz. 18:47 "Metamorfozy Owidiusza..." w Zamku Książąt Pomorskich [POSŁUCHAJ] "Metamorfozy Owidiusza – mitologia starożytna w grafice europejskiej XVII wieku" – to tytuł wystawy, którą można zobaczyć w szczecińskim Zamku Książąt… » więcej 2022-01-16, godz. 18:52 "Ucieczka od sacrum" - wystawa prac Grzegorza Czarneckiego [POSŁUCHAJ, GALERIA] W co wierzymy i dokąd zmierzamy? - to pytanie stawia odbiorcom Grzegorz Czarnecki poprzez prace prezentowane na wystawie "Ucieczka od sacrum". Znajdziemy na… » więcej 2022-01-15, godz. 12:19 Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz 45 lat na scenie [ROZMOWA, GALERIA] „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Być kobietą”, czy „Odkryjemy miłość nieznaną”, to tylko część przebojów Alicji Majewskiej, które zabrzmiały… » więcej 2022-01-09, godz. 16:41 Brązowy Medal Gloria Artis dla Krzysztofa Meisingera [ROZMOWA] Krzysztof Meisinger – gitarzysta otrzymał Brązowy Medal Gloria Artis i Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury. Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy… » więcej 2022-01-09, godz. 15:57 Pastorałki i kolędy ze Szczecin Philharmonic Big Band | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza [POSŁUCHAJ, ZDJĘC… „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jingle bells”, czy „Jezus malusieńki” – to tylko część kolęd i pastorałek, które zabrzmiały w piątek… » więcej
126127128129130