Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza Wawrowskiego. Artysta zarejestrował płytę z jedną z najbardziej cenionych orkiestr na świecie – The Royal Philharmonic Orchestra w Londynie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Krążek wydała wytwórnia Warner Classics.

Album przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnej szacie graficznej, ale przede wszystkim perfekcyjnemu wykonaniu dwóch wielkich dzieł. To co stanowi o wyjątkowości płyty, to Koncert Różyckiego, sięgający 1944 roku, kiedy to znany wówczas i ceniony w świecie kompozytor tworzył utwór w owładniętej wojną Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał pracę nad Koncertem, a sam twórca uciekł ze stolicy zostawiając za sobą fragmenty rękopisów. Dzieło przez wiele lat uznawane było za zaginione. Odkrycie rękopisów w kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie umożliwiło kompletną rekonstrukcję Koncertu.

Przed wysłuchaniem wywiadu z Januszem Wawrowskim na temat albumu „Phoenix”, warto podkreślić, że artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Grał w najznamienitszych salach koncertowych na świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Prowadzi też wiele kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, a także jako profesor w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – klasę skrzypiec.

Jest laureatem niezliczonej liczby nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, również m.in. nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma ponadto nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 oraz do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Muzyki Poważnej – Najlepszy Album Polski za Granicą.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.

Janusz Wawrowski dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 roku. Jest to pierwszy oraz jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Wawrowskim
 

Zobacz także

2023-09-12, godz. 11:13 Szczecińscy symfonicy na 30. Międzynarodowym Festiwalu Fjord Cadenza w Norwegii [ROZMOWA] Od wielu lat liderzy poszczególnych grup instrumentalnych Filharmonii w Szczecinie zapraszani są na Międzynarodowy Festiwal Fjord Cadenza z siedzibą w Skodje… » więcej 2023-09-10, godz. 16:20 Trwa 9. Turniej Muzyków Prawdziwych i aktualizacja: Laureaci Turnieju [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Trwa niezwykła edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych. Tegoroczna 9. edycja pt. „8.5 Eksperyment” przyniosła do tej pory muzykę tradycyjną w zupełnie nowym… » więcej 2023-09-03, godz. 18:39 Rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA] Turniej Muzyków Prawdziwych odbywa się nieprzerwanie od 2015 roku. Jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów… » więcej 2023-09-03, godz. 18:36 Złoto i Srebro Szczecińskich „Słowików” na Międzynarodowym Festiwalu w Chorwacji [ROZMOWA] Powstał w grudniu 1960 roku – Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”. Jego założycielami byli Marian Foksa, Aleksander Mleczak i Jan Szyrocki. Pierwsza… » więcej 2023-08-27, godz. 21:07 "Twarze Agaty" z nagrodą Złotej Rybki Ińskiego Lata Filmowego [ROZMOWA] Najlepszym polskim filmem pokazanym na 50. Ińskim Lecie Filmowym i laureatem Złotej Rybki został dokument Małgorzaty Kozery "Twarze Agaty". Film w maju otrzymał… » więcej 2023-08-27, godz. 21:54 Dziedzictwo Templariuszy w Chwarszczanach [RELACJA] Chwarszczany - to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Boleszkowice. Dawna Kaplica Templariuszy czyli Zakonu… » więcej 2023-08-27, godz. 21:18 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Szczecinie [ROZMOWA] Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 50/50 czyli 50 opowieści na 50-lecie Ińskiego lata Filmowego. [ROZMOWA] Promocja książki Barbary Pastuły "50 na 50, czyli 50 historii na 50-lecie Ińskiego Lata Filmowego" odbyła się niedawno w O!Medze czyli nowej siedzibie Stowarzyszenia… » więcej 2023-08-20, godz. 23:59 Ewa Kasprzyk, Anna Seniuk i Janusz Gajos przyjechali na 50. Ińskie Lato Filmowe. [Posłuchaj] Janusz Gajos jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych spotkał sie z widzami 50. Ińskiego Lata Filmowego. Karierę artystyczną rozpoczął… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 Złote Rybki rozdane. Zakończyło się 50. Ińskie lato Filmowe [POSŁUCHAJ] Nagrody 50. Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Wczoraj wieczorem odbyła się gala zamknięcia festiwalu, choć projekcje zakończyły się zaledwie kilka minut… » więcej
678910