Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
W niedzielę rano o godzinie 8, piątego czerwca 2022 roku, w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się trwający od godziny 20 w sobotę, unikatowy na skalę światową koncert pt. "BACHaton | Nocny maraton dla Ukrainy". Głównym punktem tego wydarzenia był wyjątkowy, wymagający nie lada wytrzymałości, 4,5-godzinny recital w wykonaniu jednego artysty – uznanego austriackiego pianisty Aarona Pilsana, który wykonał I i II tom Jana Sebastiana Bacha "Das Wohltemperierte Klavier", a także wiele innych utworów niemieckiego kompozytora. Oprócz Pilsana, na scenie usłyszeliśmy także obecnie najbardziej znanego ukraińskiego pianistę – Aleksieja Grynyuka, który otworzył koncert Partitą nr 1 B-dur, BWV 825 i Chorałem-Preludium f-moll Bacha w opracowaniu Feruccio Busoniego. Na fortepianie zagrała również Mariia Kulykovska. Na skrzypach natomiast Mateusz Smoczyński – wybitny wiolinista i kompozytor znany przede wszystkim z zespołu "Atom String Quartet".

Wydarzenie było obfite w wiele muzycznych niespodzianek, premiery online, a także wywiady z artystami i nie tylko. Wspierało je wielu partnerów w różnych krajach, bowiem transmitowali koncert, łącząc siły z lokalnymi organizacjami charytatywnymi w swoich państwach, aby pomóc ludziom dotkniętym wojną w Ukrainie. Przez cały czas trwania maratonu budynek Filharmonii był rozświetlony w barwach Ukrainy.

O 12-godzinnym przedsięwzięciu mówią Dorota Serwa – dyrektor Filharmonii w Szczecinie i Mateusz Smoczyński – skrzypek i kompozytor.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyr. Dorotą Serwą i Mateuszem Smoczyńskim
 

Zobacz także

2026-05-24, godz. 20:23 „Języki z wody” Bogny Burskiej i Daniela Kotowskiego na 61. Biennale Sztuki w Wenecji [POSŁUCHAJ] W tym tygodniu gościliśmy artystów, których praca reprezentuje Polskę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Bogna Burska i Daniel Kotowski przyjechali do Szczecina… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Uroczysta Gala Jubileuszowa 80-lecia Chóru „Hejnał” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, w tym m.in. występ podczas audiencji u Papieża Jana Pawła II w 1995 roku. Liczne nagrody na prestiżowych… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Premierowy koncert Szczecińskiej Orkiestry Nastrojowej w Willi Lentza [ROZMOWA z ARTYSTAMI] A gdyby tak przenieść się do przedwojennych kabaretów, dancingów i rewii? Gdyby tak poczuć atmosferę tamtego czasu? Takiemu nastrojowi trudno jest się… » więcej 2026-05-24, godz. 23:49 Sydonia uniewinniona! Noc Otwartych Sądów w Szczecinie [RELACJA] Po Nocy Muzeów swoje drzwi do niedostępnych na co dzień nawet dla urzędników miejsc otworzyły sądy. To w ramach ogólnopolskiego wydarzenia, która zagościło… » więcej 2026-05-25, godz. 00:18 "Anikoty" - nowa płyta Michała Zabłockiej i Anny Szałapak [ROZMOWA] Michał Zabłocki, poeta i autor tekstów piosenek przygotował płytę w duecie z nie żyjącą już od dziewięciu lat Anną Szałapak, "Białą Damą Piwnicy… » więcej 2026-05-25, godz. 00:47 "Młode Wilki" znów w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Festiwal Młodej Sztuki "Młode Wilki" odbywający się w Szczecinie, organizowany przez Akademię Sztuki powoli dobiega końca. W programie trzydniowego przeglądu… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Taniec i muzyka na 23.Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie. Koncert "Muzyka i Kosmos" odbył się wczoraj (16.05.2026) w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej. Tym razem wystąpili Mojca Gal (Szwajcaria) - skrzypce barokowe, taniec… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Jacek Fijałkowski 55 lat pracy artystycznej Przed nami rozmowa z Jackiem Fijałkowskim - fotografem, grafikiem, scenografem. Będzie to przedsmak spotkania "na żywo". Bowiem w najbliższy czwartek (21.05.2026)… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Odeszła wybitna artystka - wspomnienie Stanisławy Celińskiej Stanisława Celińska urodzona 29 kwietnia 1947 w Warszawa to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych oraz ceniona pieśniarka. Ukończyła… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Rekord pobity! 551. muzyków zgłosiło się do International Lutosławski Youth Orchestra 2026 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Filharmonia w Szczecinie wierna przekonaniu, że muzyka nie zna granic i podziałów oraz, że jest jedynym uniwersalnym językiem ludzi, powołała w 2013 roku… » więcej
12345