Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Ważnym etapem w Jego karierze zawodowej było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. W efekcie powstał wyjątkowy zapis obrazów przedstawiających wielkiego kompozytora w codziennych życiu. Dokumentował też pracę Philipa Glassa w studiu nagrań na Brooklynie w Nowym Jorku. W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych powstał także cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala, który za muzykę do filmu „Frida” otrzymał Oscara i Złoty Glob. Jego fotograficzne klatki zatrzymały się na pracy m.in. Krystiana Zimermana, Romualda Twardowskiego, Krzysztofa Meyera, Anne Sophie Muter, czy Krzysztofa Pendereckiego. Lista nazwisk największych osobowości świata artystycznego, które fotografował, właściwie nie ma końca. Mowa o Bartku Barczyku – jednym z najwybitniejszych artystów fotografików.

Był m.in. oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dokumentował także budowę nowej siedziby NOSPR. Fotografuje najznamienitsze zespoły teatralne i orkiestry symfoniczne na świecie, m.in. Munich Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Vienna Philharmonic Orchestra, czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Bardzo chętnie współpracuje także z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

„Najważniejszym jest wyzwolić migawkę w odpowiednim momencie. Czasem jest to możliwe dzięki bliższej relacji artysta-fotograf, czasem wystarczy spostrzegawczość i refleks, ale czasem jest to przypadek...” – powiedział Bartek Barczyk.

Polecam rozmowę z tym artystą fotografikiem, który na zaproszenie Krystiana Zimermana wylatuje z Nim już pojutrze do Japonii. Pianista odbierze jedną z najważniejszych nagród na świecie, Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki. To bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1989 roku w dziedzinach architektury, filmu, teatru, malarstwa, muzyki i rzeźby, wyraża uznanie dla globalnego zasięgu dokonań muzycznych naszego pianisty. Honoruje również niezachwianą siłę osobowości Krystiana Zimermana jako Artysty prezentującego najwyższy poziom sztuki muzycznej przez prawie pół wieku.

Nagrody Praemium Imperiale obejmują te obszary osiągnięć, które nie są reprezentowane przez Nagrody Nobla. Przyznawane są corocznie przez Japan Art Association pod honorowym patronatem Jego Cesarskiej Wysokości Księcia Hitachi, młodszego brata Emerytowanego Cesarza Japonii.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Bartkiem Barczykiem
 

Zobacz także

2022-12-20, godz. 13:17 "Kamienica w lesie. Pocztowa 19, czyli ukryte skarby Szczecina" [ROZMOWA] Po trzech latach od ukazania się pierwszej części "Kamienicy w lesie", miłośniczka "stareńkiego Szczecina" powraca z nową publikacją i kolejnymi miejscami… » więcej 2022-12-18, godz. 22:28 30-lecie pracy artystycznej Bogusława Jakubowskiego z prawykonaniem kompozycji Janusza Stalmierskiego [ZDJĘCIA] Jedno z największych arcydzieł muzyki – Symfonia nr 8 h-moll "Niedokończona" Franciszka Schuberta, poemat symfoniczny "Preludia" Ferenca Liszta oraz światowe… » więcej 2022-12-18, godz. 22:48 Książnica Pomorska zakończyła konserwację inkunabułu [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] 30 listopada 2022 roku Książnica Pomorska zakończyła konserwację inkunabułu zawierającego w jednym woluminie dwa współoprawne dzieła w języku łacińskim… » więcej 2022-12-18, godz. 10:01 Leszek Możdżer | „...Patrzę na nogę Adama Makowicza czasami, żeby wiedzieć...” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] 18 lat po nagraniu słynnego albumu „Makowicz vs. Możdżer at Carnegie Hall”, który był zapisem głośnego koncertu z 5 września 2004 roku w najsłynniejszej… » więcej 2022-12-11, godz. 18:10 Łukasz Borowicz | Grażyna Bacewicz | Ralph Vaughan Williams w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Maestro Łukasz Borowicz – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów poprowadził w piątek, 9 grudnia 2022 roku Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im… » więcej 2022-12-11, godz. 18:27 "Bursztynowe Pierścienie" dla najlepszych aktorów i spektakli rozdane [POSŁUCHAJ] Gala Plebiscytu organizowanego przez "Kurier Szczeciński" odbyła się w Willi Lentza. Decyzją widzów w kategorii najlepszy spektakl zwyciężył monodram w… » więcej 2022-12-11, godz. 19:13 "Nad portem noc" - wystawa w 13 Muzach [RELACJA, ZDJĘCIA] W Domu Kultury 13 Muz odbył się w minionym tygodniu wernisaż niezwykłej wystawy zatytułowanej "Nad portem noc". Zdjęcia Roberta Stachnika - fotoreportera… » więcej 2022-12-14, godz. 14:47 Autobusem po niebie - wspomnienie o Janie Nowickim [POSŁUCHAJ] 7 grudnia zmarł Jan Nowicki, popularny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, przez ponad 40 lat związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie… » więcej 2022-12-11, godz. 19:40 Ukazał się "Album Studiosorum Pedagogium Książęcego w Szczecinie (1576-1666)" [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Książnica Pomorska wydała "Album studiosorum Pedagogium Książęcego w Szczecinie (1576-1666)". Wydano książkę w tradycyjnej formie papierowej, stworzono… » więcej 2022-12-11, godz. 20:04 Pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia Barnima I [POSŁUCHAJ] "Barnim I Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21 - 1278)" prof. Edwarda Rymara, to pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia wybitnego władcy wywodzącego… » więcej
45678