Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Bartek Barczyk – fotograf. Fot. bartekbarczyk.art
Ważnym etapem w Jego karierze zawodowej było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. W efekcie powstał wyjątkowy zapis obrazów przedstawiających wielkiego kompozytora w codziennych życiu. Dokumentował też pracę Philipa Glassa w studiu nagrań na Brooklynie w Nowym Jorku. W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych powstał także cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala, który za muzykę do filmu „Frida” otrzymał Oscara i Złoty Glob. Jego fotograficzne klatki zatrzymały się na pracy m.in. Krystiana Zimermana, Romualda Twardowskiego, Krzysztofa Meyera, Anne Sophie Muter, czy Krzysztofa Pendereckiego. Lista nazwisk największych osobowości świata artystycznego, które fotografował, właściwie nie ma końca. Mowa o Bartku Barczyku – jednym z najwybitniejszych artystów fotografików.

Był m.in. oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dokumentował także budowę nowej siedziby NOSPR. Fotografuje najznamienitsze zespoły teatralne i orkiestry symfoniczne na świecie, m.in. Munich Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Vienna Philharmonic Orchestra, czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Bardzo chętnie współpracuje także z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Najważniejszym jest wyzwolić migawkę w odpowiednim momencie. Czasem jest to możliwe dzięki bliższej relacji artysta-fotograf, czasem wystarczy spostrzegawczość i refleks, ale czasem jest to przypadek... – powiedział Bartek Barczyk.

Polecam rozmowę z tym artystą fotografikiem, który na zaproszenie Krystiana Zimermana wylatuje z Nim już pojutrze do Japonii. Pianista odbierze jedną z najważniejszych nagród na świecie, Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki. To bardzo prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1989 roku w dziedzinach architektury, filmu, teatru, malarstwa, muzyki i rzeźby, wyraża uznanie dla globalnego zasięgu dokonań muzycznych naszego pianisty. Honoruje również niezachwianą siłę osobowości Krystiana Zimermana jako Artysty prezentującego najwyższy poziom sztuki muzycznej przez prawie pół wieku.

Nagrody Praemium Imperiale obejmują te obszary osiągnięć, które nie są reprezentowane przez Nagrody Nobla. Przyznawane są corocznie przez Japan Art Association pod honorowym patronatem Jego Cesarskiej Wysokości Księcia Hitachi, młodszego brata Emerytowanego Cesarza Japonii.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Bartkiem Barczykiem
 

Zobacz także

2026-06-28, godz. 20:00 "Dynastia Grünebergów" Heleny Kwiatkowskiej.   Helena Kwiatkowska reżyserka filmowa, autorka dokumentów „Johannes Quistorp”, „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny", "Małej ojczyzny hrabiego Zedtwitza"… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 9. Festiwal Muzyki Przywracanej, 23 - 30 sierpnia 2026 Szczecin spotkanie z muzycznymi archeologami Jakie to uczucie usłyszeć muzykę, która przez sto lat nie zabrzmiała ani razu? Czy da się wrócić do dźwięków dawnych synagog, salonów, kościołów… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Gryf Film - Szczecin w kinie Nigdy nie byliśmy i nie jesteśmy „białą plamą” na filmowej mapie kraju. Od kilku lat można zauważyć coraz większe zainteresowanie filmowców Szczecinem… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 "Paderewski" płyta Dominika Wizjana i Pawła Skałuby Płyta „Paderewski” to wspólne dzieło wybitnego tenora Pawła Skałuby oraz cenionego pianisty Dominika Wizjana. Na płycie znajduje się monumentalny… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Alicja Kondzioła Adela w studenckiej "Zemście nietoperza". Alicja Kondzioła, studentka Wydziału Wokalno‑Aktorskiego z klasy śpiewu solowego prof. dr hab. Katarzyny Dondalskiej, wystąpiła w studenckiej "Zemście… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Kultura wolności czas na podsumowanie Spotkania podsumowujące Kulturę Wolności - forum, które odbyło się w styczniu tego roku, połączone z promocją bibuły pokongresowej czyli wydawnictwa… » więcej 2026-06-28, godz. 20:00 Przegląd Chórów Garnizonu Szczecin w 81. rocznicę 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W ramach obchodów 81. rocznicy powstania 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Dom Kultury „Słowianin” zorganizowano uroczysty Przegląd Chórów… » więcej 2026-06-21, godz. 17:00 Pożegnanie Ryszarda Słowickiego [POSŁUCHAJ] W miniony piątek (19 czerwca) na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie przyjaciele i znajomi pożegnali Ryszarda Słowickiego - poetę, kompozytora, pieśniarza, multiinstrumentalistę… » więcej 2026-06-21, godz. 17:00 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” 2026 [POSŁUCHAJ] Pierwsze dwa koncerty zatytułowane „Mistrzowskie interpretacje Spirituals & Gospel” zrealizowane zostaną w niedzielę 28 czerwca 2026 roku (godz. 20.00)… » więcej 2026-06-21, godz. 21:34 "Kumotry" w kinie Pionier 1907 [ROZMOWA] Film Emilii Śniegowskiej to historia przyjaźni kobiet zamieszkujących wymierającą polską wieś w rumuńskich Karpatach. Hanka i Bronka pochowały już mężów… » więcej
12345