Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Prof. Krzysztof Jakowicz – skrzypek. Fot. Paweł Stelmach/Ruch Muzyczny, copyright PWM
Prof. Krzysztof Jakowicz – skrzypek. Fot. Paweł Stelmach/Ruch Muzyczny, copyright PWM
Należy do najbardziej utytułowanych i uznanych polskich skrzypków. Jego kilkudziesięcioletnia, imponująca kariera wypełniona jest występami z najlepszymi orkiestrami na świecie, m.in. English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra, Berliner Sinfonie Orchester, Sinfonia Varsovia, czy Orkiestra Filharmonii Narodowej. Współpracował także z najznamienitszymi dyrygentami, takimi jak chociażby: Riccardo Chailly, Leopold Hager, Pinchas Steinberg, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow i Antoni Wit.

Mowa o prof. Krzysztofie Jakowiczu, prowadzącym klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie od 1966 roku. Jest również gościnnym profesorem na SOAI University w Osace w Japonii. Ponadto wykłada na międzynarodowych kursach mistrzowskich m.in. we Francji, w Austrii i Japonii. Zasiada w jury prestiżowych konkursów skrzypcowych, m.in. imienia Niccolò Paganiniego w Genui, im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, im. Carla Nielsena w Odense, im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie oraz im. Yehudi Menuhina w Folkestone.

Profesor 18 grudnia 2022 roku wystąpił po raz pierwszy w nowej siedzibie Filharmonii w Szczecinie. Mistrz zagrał genialnie utwory z epoki baroku Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha i Arcangelo Corelliego z Orkiestrą „West Side Sinfonietta”, którą tworzą soliści-koncertmistrzowie Narodowego Forum Muzyki, Filharmonii w Szczecinie i Wrocławiu.

Polecam gorąco spotkanie z tym niezwykłym Artystą.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Krzysztofem Jakowiczem
 

Zobacz także

2023-03-26, godz. 23:17 "Sprawiedliwi" w Książnicy Pomorskiej [RELACJA] Widowisko poetycko-muzyczne „Sprawiedliwi" upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zaprezentowano w piątek wieczorem w Książnicy… » więcej 2023-03-26, godz. 12:30 Moda na retro [ROZMOWA] Moda jest sztuką. Żyjemy w czasach, gdy kanony elegancji z różnych epok mogą funkcjonować obok siebie, na równych prawach. Wiele osób jest zafascynowanych… » więcej 2023-03-20, godz. 01:46 Leszek Żebrowski i jego „Cudaki" w Galerii Delta. [ROZMOWA, ZDJĘCIA] „Cudaki” to wystawa wymyślonych portretów, gdzie profesjonalizm, kicz i wyobraźnia tańczą razem w klubie bluesowym. Jest tu cała gama technik wizualnych… » więcej 2023-03-19, godz. 21:35 VI edycja Festiwalu Tkaniny - „Energia Kolorów” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] VI edycję Festiwalu Tkaniny w Szczecinie otworzyła ogólnopolska wystawa patchworku pt. „Energia Kolorów”. Swoje prace prezentuje ponad 50 artystek z całej… » więcej 2023-03-21, godz. 14:32 OSKARY 2023. [ROZMOWA] Borykająca się z trudami codzienności kobieta w średnim wieku zostaje wciągnięta w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat, eksplorując… » więcej 2023-03-20, godz. 22:39 Lekeu, Franck, Dupré: Works for Violin and Piano - nowa płyta Michała Buczkowskiego. [ROZMOWA , MUZYKA] Michał Buczkowski pochodzi ze Szczecina, jest skrzypkiem koncertującym na całym świecie. W swoim repertuarze ma utwory od Bacha po muzykę współczesną… » więcej 2023-03-20, godz. 14:19 „Sąsiedzi. Сусіди. Суседзі. Соседи" - projekt Kany. [RELACJA] „Sąsiedzi. Сусіди. Суседзі. Соседи" - to tytuł projektu, który współtworzą artyści teatrów z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Polski… » więcej 2023-03-20, godz. 13:55 13. Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy w Szkole im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie [ROZMOWA] Gitarowe Święto w Szczecinie 24 i 25 marca 2023 roku. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego organizuje po raz 13. Ogólnopolski… » więcej 2023-03-13, godz. 00:53 Nowa praca naukowa Akademii Sztuki. „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego twórczość wokalna” [ROZMOWA] Akademia Sztuki w Szczecinie wydała nową monografię Carla Loewego. Opracowanie pod tytułem „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego twórczość wokalna”… » więcej 2023-03-13, godz. 22:58 Dzieła wszystkie Marka Jasińskiego [ROZMOWA] Stowarzyszenie im. prof. Marka Jasińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie zainaugurowały projekt mający na celu ochronę dorobku kompozytorskiego profesora… » więcej
56789