Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Carl Loewe – kompozytor. Fotografia udostępniona przez Międzynarodowe Towarzystwo im. Carla Loewego w Löbejün
Akademia Sztuki w Szczecinie wydała nową monografię Carla Loewego. Opracowanie pod tytułem „Szczeciński kompozytor Carl Loewe i jego twórczość wokalna”. Całość powstała pod redakcją dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej. Badano ciągle niezgłębiony dorobek twórcy, żyjącego przez kilkadziesiąt lat w Szczecinie na przełomie XVIII i XIX wieku.

Carl Loewe urodził się w Löbejün koło Halle jako dwunaste dziecko w rodzinie nauczyciela. Pierwsze lekcje muzyki odebrał od ojca. Podczas nauki został dostrzeżony przez króla Westfalii, który wspomagał finansowo jego dalszą edukację muzyczną oraz studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.

Do Szczecina przeniósł się w 1820 roku, gdzie przez 46 lat, do 1866 roku pracował jako kantor-organista w kościele św. Jakuba. Brał czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Organizował koncerty, na które zapraszał najpopularniejszych kompozytorów pruskich, samemu także koncertując. Pisał m.in. muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, również do wierszy poetów romantycznych, dając początek nowemu gatunkowi solowej ballady romantycznej.

Warto dodać, że do 1945 roku przed szczecińskim kościołem farnym św. Jakuba, później podniesionym do rangi katedry, stał pomnik Loewego. Do dziś ocalał tylko neogotycki cokół, na którym stoi obecnie figura Maryi. Do 1945 serce kompozytora znajdowało się w katedrze, przy dawnych organach katedralnych. Na początku 2012 roku podczas remontu świątyni odnaleziono urnę, w której prawdopodobnie spoczywa serce Carla Loewego. Dziś o związkach kompozytora ze stolicą Pomorza Zachodniego przypomina m.in. dwujęzyczna tablica pamiątkowa umieszczona w katedrze.

Najnowsza monograficzna praca o twórczości wokalnej Carla Loewego, która jest dostępna na stronie internetowej Akademii Sztuki w Szczecinie, napisali profesorowie uczelni polskich w Łodzi i Szczecinie, niemieckich w Greiswaldzie, Weimarze, Detmold oraz w Kassel, a także szwajcarskiej Bazylei.

Spotkanie z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską zamyka Jej wykonanie ballady Carla Loewego pod tytułem „Die wandelnde Glocke”. Przy fortepianie Romuald Kalischewski.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską
 

Zobacz także

2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej
56789