Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kadr z teledysku do "Pieśni Rzeźnickiej"
Kadr z teledysku do "Pieśni Rzeźnickiej"
Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region. Tydzień temu w serwisie youtube pojawił się teledysk do "Pieśni Rzeźnickiej" z XIX wieku. Jest trochę mrocznie, trochę „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.
Pieśń pochodzi ze "Śpiewnika dla Przemysłowców", w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe.
Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla Bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. "Pieśń Rzeźnicka" jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane. W filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, którą zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec Podgrodzia, Zbigniew Kotuła.
Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły. "Pieśń rzeźnika" opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie "rozśpiewanie powiatu Polickiego", w szczególności osób w wieku senioralnym, choć członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.
Link do filmu
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 części rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2026-02-15, godz. 18:01 29. Urodziny Czarnego Kota Rudego [POSŁUCHAJ] W tym roku urodziny Czarnego Kota Rudego czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie poświęcone były pamięci Magdy Umer i Joanny Kołaczkowskiej… » więcej 2026-02-16, godz. 00:14 Zmarła Bożena Dykiel. Pozostawiła po sobie wiele wyrazistych postaci w teatrze, kinie i serialach [ROZMOWA] W czwartek (12 lutego) zmarła znakomita Bożena Dykiel. Grała u największych polskich reżyserów: Andrzeja Wajdy, Janusza Zaorskiego, Stanisława Barei, Marka… » więcej 2026-02-16, godz. 00:58 "Łzy Odry" - album muzyczno-malarski [POSŁUCHAJ] Międzyodrze od dawna fascynuje, pochłonęło również grupę mieszkańców tamtejszych terenów. "Była to miłość od pierwszego zanurzenia w mokradłach… » więcej 2026-02-16, godz. 01:22 Już wkrótce Szczecin Jazz [RELACJA] Jazz znów zawita w Szczecinie. Rozpoczęła się 11. odsłona Festiwalu Szczecin Jazz. W miniony piątek (13 lutego) festiwal miał swoje preludium. W Studiu… » więcej 2026-02-16, godz. 01:34 Silny głos regionu. Trzech finalistów "The Voice Senior" z Zachodniopomorskiego [ROZMOWA] Za nami finał siódmej edycji "The Voice Senior". O zwycięstwo walczyło ośmioro uczestników, którzy po latach, czasem nawet dekadach, zdecydowali się wrócić… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 Bravo bravissimo dla Giardino di Delicie. Koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA z ARTYSTKAMI… W Polsce XVII wieku muzyka była obecna wszędzie: w katedrach i kościołach zakonnych, na dworach królewskich, w rezydencjach magnackich, w teatrach i na procesjach… » więcej 2026-02-15, godz. 16:58 Mariusz Patyra zachwycił melomanów Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Gęste i wyrafinowane orkiestracje, mistrzowskie prowadzenie tematów, instrumentacje godne Gustava Mahlera czy Richarda Straussa – nic więc dziwnego, że jego… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 "Bravo Hemar" nowy spektakl Olgi Adamskiej Ten koncert to zaproszenie do spotkania z twórczością Mariana Hemara inaczej: z odwagą, kobiecą wrażliwością i muzycznym rozmachem. To ma być wieczór… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 Chór „Hejnał” rozpoczął obchody 80-lecia istnienia [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Najstarszy chór w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Dziś tworzą go seniorzy, których łączy pasja do muzyki i śpiewania. 5 lutego 1946 roku odbyło się… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 Międzyodrze najpiękniejsze na świecie Międzyodrze od dawna fascynuje nie tylko przyrodników i naukowców, ale także artystów – malarzy, muzyków i pisarzy. To miejsce pełne życia, dźwięków… » więcej
678910