Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Okładka dwupłytowego albumu Czesława Niemena. Fot. [Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia]
Okładka dwupłytowego albumu Czesława Niemena. Fot. [Materiały prasowe Agencji Muzycznej Polskiego Radia]
Agencja Muzyczna Polskiego Radia wprowadziła do serwisów streamingowych wszystkie piosenki z dwupłytowego albumu NIEMEN „Pamiętam ten dzień”. W sklepach pojawiło się równolegle wznowienie wydawnictwa w formie tradycyjnej, na płytach CD.

Wyjątkowość zestawu 44. utworów na krążkach wynika z faktu, że nie są to najbardziej popularne wykonania wielu tytułów. Dodatkowo, żadna z umieszczonych na albumie wersji nie była dostępna poza anteną radiową lub telewizyjną. Jak choćby pierwsze w historii nagranie radiowe Czesława Niemena – pierwsza wersja piosenki „Pod Papugami”, którą Artysta zarejestrował w 1963 roku w istniejącej od półtora roku Radiowej Trójce, na prośbę jej kompozytora Mateusza Święcickiego, jednej z największych wtedy osobowości. Podobnie z jedynymi w swoim rodzaju nagraniami, w czasie których Niemenowi towarzyszyła poznańska orkiestra Zbigniewa Górnego. Te wersje znanych z innych rejestracji utworów pochodzą z Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie i programu telewizyjnego „Muzyka Małego Ekranu”.


Warto też zwrócić uwagę na pierwsze, historyczne nagrania z 1962 roku kompozycji „Ave Maria no Morr”, „Malagueña Salerosa”, „Piosenka tyrolskich górali” i „Czy wiesz o tym, że” z roku 1965. Czesław Niemen mówił, że tym nagraniem pozbył się ckliwego głosu, a dla autora słów – niedawno zmarłego Marka Gaszyńskiego był to pierwszy, profesjonalnie nagrany utwór z jego tekstem.


O pracy nad tym niezwykłym wydawnictwem zechciała podzielić się z Państwem Gina Komasa. Rozmowę ze znaną i cenioną redaktor nagrań niepoliczalnej liczby płyt, zamyka piosenka „Dziwny jest ten świat” autorstwa i w wykonaniu Czesława Niemena podczas koncertu „Mikrofon i Ekran” na 5. Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu 25 czerwca 1967 roku.

Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z red. Giną Komasą
 

Zobacz także

2023-07-30, godz. 19:40 Ania Lichota i audiobook "No i na co ci te góry?". [ROZMOWA] Ania Lichota ze Szczecina wyjechała jeszcze pod koniec XX wieku. Wyjechała na studia do Londynu i potem zdobyła świat. Jest zdobywczynią Korony Ziemi, prowadzi… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Helena Vondráčková gwiazdą Teatru Heleny Majdaniec [ROZMOWA] Pięć lat temu w Szczecinie reaktywowano kultową kawiarnię Sorrento. Początkowo lokal funkcjonował na zasadach ogródka grillowego. W kolejnych latach uruchomiono… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Fundacja MOŻESZ szuka talentów artystycznych.[ROZMOWA} Jesteś artystą/tką z niepełnosprawnością W stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Zgłoś się i pokaż swój talent mieszkańcom Województwa Zachodniopomorskiego. Fundacja… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 "Jeśli to miłość..." nowa solowa płyta Ryszarda Leoszewskiego. [ROZMOWA] Przez ostatni rok Ryszard Leoszewski pracował nad swoją solową płytą. Na krążku, który nosi tytuł "Jeśli to miłość..." znajdziemy znane utwory Leoszewskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 20:10 Sopranistka Zuzanna Ciszewska | Ze Szczecina po sukces do niemieckich teatrów operowych [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Międzynarodową karierę rozpoczęła w ubiegłym roku od występów na scenie monachijskiej Opery Incognita w „Cavalleria Rusticana” XIX wiecznego włoskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Starują 17. Dąbskie Wieczory Filmowe [ROZMOWA} Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych, które zaczynają się już dziś. Przez najbliższy… » więcej 2023-07-19, godz. 21:02 DJ MIQRO | Mirek Grzybowski z mostku kapitańskiego skoczył na szerokie wody DJ'skie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas… » więcej 2023-07-16, godz. 19:38 "Europejskie gułagi" w CDP [ROZMOWA] Po drugiej wojnie światowej na terenach Europy Środkowo-Wschodniej, w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne funkcjonowało ponad 800 obozów pracy… » więcej 2023-07-17, godz. 01:54 Lato "Szczecinian" [ROZMOWA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie pomimo wakacji intensywnie pracuje - ćwiczy, układa nowe choreografie, jeździ na festiwale, koncertuje i występuje… » więcej 2023-07-09, godz. 20:05 Podwójne Złoto i Grand Prix dla Chóru „Don Diri Don” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego powstał w 1990 roku. Mistrz Jan wybrał swojego ucznia – Dariusza Dyczewskiego na dyrygenta zespołu. Niespełna dwa lata… » więcej
34567