Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Dariusz Godlewski – baryton z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Davida Roberta Colemana. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]

Po raz pierwszy spotkali się w 1840 roku, kiedy to młodziutka Emilie Mayer (1812-1883) postanowiła opuścić rodzinne miasto Friedland i przenieść się do stolicy regionu – Szczecina, wówczas Stettina. To tu kompozytorka poznała Carla Loewego (1796-1869) – swego mistrza, wtedy już bardzo znanego i poważanego twórcę nie tylko w samych Niemczech, ale i w Europie. Już sześć lat po ich pierwszym spotkaniu, Mayer debiutowała jako autorka swojej pierwszej symfonii. Utwór miał premierę w Szczecinie i otworzył jej drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.


O życiu i twórczości tych dwojga muzyków słuchacze sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie dowiedzieli się w piątek, 14 kwietnia 2023 roku, od znawców tematu – Reinharda Wulfhorsta – prawnika i muzyka, założyciela wydawnictwa muzycznego Edition Massonneau Schwerin oraz Michała Dębowskiego – Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Spotkanie z nimi było doskonałym wstępem do koncertu symfonicznego, który tego samego wieczoru odbył się w złotej sali Filharmonii.


Zabrzmiały pieśni Loewego i Mayer m.in. do ballad Adama Mickiewicza, pierwotnie napisane na głosy solowe i fortepian. W piątek po raz pierwszy usłyszeliśmy je w nowej wersji – zamówionej przez Filharmonię orkiestracji Piotra Mossa – cenionego polskiego kompozytora tworzącego od kilkudziesięciu lat w Paryżu, bardziej znanego nad Sekwaną, niż nad Wisłą. Jest autorem licznych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych, chóralnych a cappella, wokalno-instrumentalnych oraz scenicznych. W swoich dziełach wykorzystuje niemal wszystkie gatunki i formy, posługuje się zróżnicowanymi środkami techniki kompozytorskiej, wśród których zauważyć można m.in. aleatoryzm i sonoryzm wielotonowy.


Warto podkreślić, że w 2002 roku Piotrowi Mossowi przyznano we Francji tytuł Kawalera Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” za twórczość kompozytorską oraz za zasługi w rozpowszechnianiu kultury we Francji i na świecie.


Pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza doskonale zaśpiewali: sopranistki występujące w nagłym zastępstwie – Nadja Korovina i Joanna Freszel oraz Mariusz Godlewski (baryton). Publiczność gorąco oklaskiwała solistów, szczecińskich symfoników prowadzonych przez brytyjskiego dyrygenta Davisa Roberta Colemana i Piotra Mossa – autora genialnych orkiestracji dzieł kompozytorów żyjących w Szczecinie w XIX wieku.


Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-07-30, godz. 19:40 Ania Lichota i audiobook "No i na co ci te góry?". [ROZMOWA] Ania Lichota ze Szczecina wyjechała jeszcze pod koniec XX wieku. Wyjechała na studia do Londynu i potem zdobyła świat. Jest zdobywczynią Korony Ziemi, prowadzi… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Helena Vondráčková gwiazdą Teatru Heleny Majdaniec [ROZMOWA] Pięć lat temu w Szczecinie reaktywowano kultową kawiarnię Sorrento. Początkowo lokal funkcjonował na zasadach ogródka grillowego. W kolejnych latach uruchomiono… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Fundacja MOŻESZ szuka talentów artystycznych.[ROZMOWA} Jesteś artystą/tką z niepełnosprawnością W stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym? Zgłoś się i pokaż swój talent mieszkańcom Województwa Zachodniopomorskiego. Fundacja… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 "Jeśli to miłość..." nowa solowa płyta Ryszarda Leoszewskiego. [ROZMOWA] Przez ostatni rok Ryszard Leoszewski pracował nad swoją solową płytą. Na krążku, który nosi tytuł "Jeśli to miłość..." znajdziemy znane utwory Leoszewskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 20:10 Sopranistka Zuzanna Ciszewska | Ze Szczecina po sukces do niemieckich teatrów operowych [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Międzynarodową karierę rozpoczęła w ubiegłym roku od występów na scenie monachijskiej Opery Incognita w „Cavalleria Rusticana” XIX wiecznego włoskiego… » więcej 2023-07-23, godz. 19:40 Starują 17. Dąbskie Wieczory Filmowe [ROZMOWA} Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych, które zaczynają się już dziś. Przez najbliższy… » więcej 2023-07-19, godz. 21:02 DJ MIQRO | Mirek Grzybowski z mostku kapitańskiego skoczył na szerokie wody DJ'skie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas… » więcej 2023-07-16, godz. 19:38 "Europejskie gułagi" w CDP [ROZMOWA] Po drugiej wojnie światowej na terenach Europy Środkowo-Wschodniej, w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne funkcjonowało ponad 800 obozów pracy… » więcej 2023-07-17, godz. 01:54 Lato "Szczecinian" [ROZMOWA] Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie pomimo wakacji intensywnie pracuje - ćwiczy, układa nowe choreografie, jeździ na festiwale, koncertuje i występuje… » więcej 2023-07-09, godz. 20:05 Podwójne Złoto i Grand Prix dla Chóru „Don Diri Don” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego powstał w 1990 roku. Mistrz Jan wybrał swojego ucznia – Dariusza Dyczewskiego na dyrygenta zespołu. Niespełna dwa lata… » więcej
34567