Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wystawy
[Fot. Małgorzata Frymus Radio Szczecin]
[Fot. Małgorzata Frymus Radio Szczecin]
W Sali Kolumnowej w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej została otwarta wystawa z okazji 45-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików w Szczecinie.
W 1947 roku z inicjatywy Jana Bułhaka i Leonarda Sempolińskiego powstał Polski Związek Artystów Fotografów - będący kontynuacją przedwojennego Foto-Klubu Polskiego. Przemianowany w roku 1952 na istniejący do dziś Związek Polskich Artystów Fotografików, jest największym polskim stowarzyszeniem twórczo-zawodowym fotografików przyjmującym w poczet swoich członków artystów o wybitnym dorobku.

Głównym zadaniem ZPAF jest popularyzacja sztuki fotograficznej przede wszystkim poprzez działalność wystawienniczą. Poza eksponowaniem indywidualnej działalności twórczej swoich członków, Okręg Szczeciński zorganizował w czasie swojego, już ponad 45 letniego istnienia, szereg imprez o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Były to seminaria, sympozja, wykłady oraz przede wszystkim wystawy, w których udział brali znani fotograficy polscy i zagraniczni. W sumie Okręg Szczeciński zorganizował od roku 1977 ponad 400 wystaw.

Tradycją Okręgu stało się organizowanie Wystawy Jubileuszowej co 5 lat. Niewielkie opóźnienie obchodów 45-lecia Okręgu wynikło z napiętych planów wystawienniczych w galeriach po pandemii. Wystawa Jubileuszowa jest jak zwykle przeglądem działalności fotografików z Okręgu. Każdy prezentuje po kilka prac z ostatnich lat.

Na wernisaż wybrała się Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2023-09-17, godz. 22:43 "Kolory melancholii" Pawła Bałakirewa w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Muzeum Historii Szczecina [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Wystawa Pawła Bałakirewa "Kolory melancholii" będzie dostępna od 19 września 2023 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Muzeum Historii Szczecina (ul. Ksiecia… » więcej 2023-07-17, godz. 02:21 "Współczesne Malarstwo Artystek Kenijskich" - wystawa w Posejdonie [ROZMOWA] Przyjmuje się, że współczesna sztuka afrykańska rozpoczyna się wraz z wyzwoleniem tego kontynentu spod panowania mocarstw kolonialnych. Ważna jest też… » więcej 2023-06-25, godz. 21:32 "Dzieląc się pięknem". Wystawa zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie [ROZMOWA] Do dziś (25 czerwca) w Muzeum Sztuki Współczesnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie można było oglądać wystawę zatytułowaną "DZIELĄC SIĘ PIĘKNEM". Ekspozycja… » więcej 2023-06-05, godz. 23:21 "Horyzont Zdarzeń" Kacpra Kowalskiego w Willi Lentza [ROZMOWA] Kacper Kowalski, absolwent Politechniki Gdańskiej poświęcił się lataniu i fotografii. W powietrzu spędził ponad 5000 godzin. Jako paralotniarz i pilot wiatrakowcowy… » więcej 2023-06-06, godz. 01:14 "Chodź, pójdziemy na spacer" w Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA] Wystawą fotografii Bolesława Wolnego "Chodź, pójdziemy na spacer" w Książnicy Pomorskiej został zainicjowany nowy cykl wystawienniczy: "Fotografia i pamięć… » więcej 2023-05-29, godz. 01:51 Marzyciele, konstruktorzy" Joanny Wiszniewskiej-Domańskiej w ART Galle [ROZMOWA] Joanna Wiszniewska-Domańska urodziła się w Łodzi, gdzie pracuje i mieszka do dziś. Dydaktycznie związana była z Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania… » więcej 2023-05-15, godz. 00:05 „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz w Galerii Enter [ROZMOW… Olgę Dąbkiewicz można spotkać na szczecińskich wernisażach i wydarzeniach kulturalnych. Ściąga spojrzenia, bo wygląda inaczej niż inne kobiety. Czasem… » więcej 2023-04-30, godz. 23:23 "Nu, pogodi!" w Galerii Łąki Kany [ROZMOWA] Projekt "Nu, pogodi!" odnosi się do wykorzystania grafiki i mediów w kontekście trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Prezentuje wielkoformatowe prace młodych… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 Erich Buchholz. Historia sztuki to jedno wielkie fałszerstwo. [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Jego abstrakcyjne płaskorzeźby uważane są za ikony XX wieku, jego projekty graficzne są awangardowe, a projekty budynków wizjonerskie. Do Muzeum Narodowego… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Prace Arkadiusza Gacparskiego w Książnicy [Rozmowa] Arkadiusz Gacparski rysownik, karykaturzysta odszedł nagle 10 lat temu. Pozostawił po sobie wiele prac, rozsypanych po domach i biurach szczecińskich. Zawsze… » więcej
12345