Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Data 1 czerwca zobowiązuje, wszak to Dzień Dziecka. Tego dnia na scenie Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oprócz głównej gwiazdy – Kasi Moś – wystąpią także młodzi i wyjątkowo zdolni wokaliści ze szczecińskiego Studia Wokalnego Damiana Wójcika. Zainaugurują 3. edycję Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”.

Kasia Moś pochodząca z bardzo muzykalnej rodziny dała się poznać szerszej publiczności z twórczości rozrywkowej, choćby w 2017 roku, kiedy była reprezentantką Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kształciła się w klasach skrzypiec i wiolonczeli w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, tak więc wydawało się, że odda się muzyce klasycznej. Ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ostatecznie decydując się na karierę wokalną.

Współpracowała m.in. ze znaną na całym świecie doskonałą orkiestrą AUKSO założoną i prowadzoną przez Jej Ojca – Marka Mosia przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja wg Świętego Marka”. Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, na renomowanym Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”. Nakładem wydawnictwa Agora ukazał się album „Retro” Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym Kasia gościnnie zaśpiewała kilka utworów.

W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Inspination” – bogaty aranżacyjnie i brzmieniowo utrzymany w stylistykach r’n’b, soulu, jazzu i funky. Pół roku temu odbyła się premiera Jej singla pt. „Zapomnij" – bardzo osobistego utworu nagranego w duecie z Leszkiem Możdżerem. Natomiast 19 maja byliśmy świadkami kolejnej premiery – piosenki „Miód” Mateusza Krautwursta, w której Kasia wyznaje, że nie chce być ani księżniczką, ani ziomem swojego partnera. Wydawcą „Miodu” jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

1 czerwca 2023 roku o godzinie 19 rozpocznie się Jej koncert w Filharmonii w Szczecinie. Z artystką wystąpią: Mateusz Moś (skrzypce, wokal), Mateusz Kołakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Maciek Magnuski (bass, moog) i Tomasz Machański (perkusja). Na program wieczoru złożą się autorskie kompozycje i pieśni Stanisława Moniuszki zarejestrowane na krążku pt. „Moniuszko 200” oraz utwory Karin Stanek w nowoczesnych, klubowych aranżacjach, także wydane na kolejnej płycie Kasi Moś. I między innymi o nich mówi w wywiadzie, do wysłuchania którego serdecznie zapraszam.


Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Kasią Moś
 

Zobacz także

2024-06-23, godz. 23:31 Dorota Serwa rezygnuje ze stanowiska Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta [POSŁUCHAJ] Są tacy, których zaskoczyła swoją decyzją. Inni od początku twierdzili, że urząd to nie jest dobre miejsce dla mocnej i silnej osobowości - kreatywnej… » więcej 2024-06-24, godz. 00:48 „Minidrama, czyli Spektakl na Trzech Aktorów i Chór zza Kulis” [POSŁUCHAJ] Akcja „Teatr dla aktorów seniorów" - to nowy projekt Marty Łągiewki, aktorki znanej z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Artystka działa także pod szyldem… » więcej 2024-06-24, godz. 00:57 Premiera "JOKO" Izabeli Plucińskiej w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Film "Joko" Izabeli Plucińskiej, współprodukowany w Szczecinie, wrócił właśnie z nagrodą z prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji… » więcej 2024-06-16, godz. 17:00 Music West Fest po raz 10. w Zachodniopomorskim Wczoraj koncertem „de Madrid a Buenos Aires" w Galerii Kaskada rozpoczęła się wieczorem 10.jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. Music West Fest… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej 2024-06-11, godz. 22:58 "Tym, którzy nie powrócili z morza" po raz kolejny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Koncert poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbył się wczoraj (8.06.) wieczorem na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Od lat Opera na Zamku organizuje… » więcej 2024-06-11, godz. 23:10 Sztukmistrz Jan Szurmiej [WSPOMNIENIE] Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących… » więcej 2024-06-12, godz. 01:09 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum [ROZMOWA] Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum organizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku. Organizatorem jest Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów… » więcej 2024-06-12, godz. 01:59 Tomasz Licak Trio w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] W czwartek w Willi Loentza odbył się kolejny koncert z cyklu Jazz w Willi. Tym razem na muzycznej estradzie wystąpiło Tomasz Licak Trio w składzie: Tomasz… » więcej 2024-06-02, godz. 17:00 "Gong" opowieść o Igrzyskach Olimpijskich. Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga. Opowieść o Helence… » więcej
12345