Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Data 1 czerwca zobowiązuje, wszak to Dzień Dziecka. Tego dnia na scenie Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oprócz głównej gwiazdy – Kasi Moś – wystąpią także młodzi i wyjątkowo zdolni wokaliści ze szczecińskiego Studia Wokalnego Damiana Wójcika. Zainaugurują 3. edycję Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”.

Kasia Moś pochodząca z bardzo muzykalnej rodziny dała się poznać szerszej publiczności z twórczości rozrywkowej, choćby w 2017 roku, kiedy była reprezentantką Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kształciła się w klasach skrzypiec i wiolonczeli w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, tak więc wydawało się, że odda się muzyce klasycznej. Ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ostatecznie decydując się na karierę wokalną.

Współpracowała m.in. ze znaną na całym świecie doskonałą orkiestrą AUKSO założoną i prowadzoną przez Jej Ojca – Marka Mosia przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja wg Świętego Marka”. Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, na renomowanym Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”. Nakładem wydawnictwa Agora ukazał się album „Retro” Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym Kasia gościnnie zaśpiewała kilka utworów.

W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Inspination” – bogaty aranżacyjnie i brzmieniowo utrzymany w stylistykach r’n’b, soulu, jazzu i funky. Pół roku temu odbyła się premiera Jej singla pt. „Zapomnij" – bardzo osobistego utworu nagranego w duecie z Leszkiem Możdżerem. Natomiast 19 maja byliśmy świadkami kolejnej premiery – piosenki „Miód” Mateusza Krautwursta, w której Kasia wyznaje, że nie chce być ani księżniczką, ani ziomem swojego partnera. Wydawcą „Miodu” jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

1 czerwca 2023 roku o godzinie 19 rozpocznie się Jej koncert w Filharmonii w Szczecinie. Z artystką wystąpią: Mateusz Moś (skrzypce, wokal), Mateusz Kołakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Maciek Magnuski (bass, moog) i Tomasz Machański (perkusja). Na program wieczoru złożą się autorskie kompozycje i pieśni Stanisława Moniuszki zarejestrowane na krążku pt. „Moniuszko 200” oraz utwory Karin Stanek w nowoczesnych, klubowych aranżacjach, także wydane na kolejnej płycie Kasi Moś. I między innymi o nich mówi w wywiadzie, do wysłuchania którego serdecznie zapraszam.


Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Kasią Moś
 

Zobacz także

2023-09-28, godz. 12:38 Pierwsze miejsce w Bułgarii i Grand Prix we Włoszech dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCI… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Prof. Georgi Dimitrova w Warnie w Bułgarii. Podczas zmagań… » więcej 2023-09-25, godz. 23:10 Młynarski plays Młynarski & Gaba Kulka w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Wojciech Młynarski kochał wielobarwność w muzyce, sztuce i w życiu. Taki też był sobotni i niedzielny koncert pt. „Młynarski plays Młynarski & Gaba… » więcej 2023-09-24, godz. 21:35 1000 żonkili dla Adiny Blady-Szwajger [ROZMOWA, GALERIA ZDJĘĆ] W czwartek (21 września) w Parku im. Adiny Blady-Szwajger na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Dzieci i młodzież z 6 Gromady Zuchowej… » więcej 2023-09-24, godz. 23:31 Zakończył się 6. Festiwal Filmowy Senior Movie [POSŁUCHAJ] Już po raz 6. w Szczecinie odbył się Festiwal Filmowy Senior Movie. Adresowany jest do młodych twórców filmowych powyżej sześćdziesiątki oraz do twórców… » więcej 2023-09-24, godz. 23:51 Rusza Festiwal Mniejszości pod polską flagą [ROZMOWA] To ma być cudowne, kolorowe święto! Co ja mówię – to już jest, bo festiwal Mniejszości pod polską flagą właśnie dziś się rozpoczął. Szczecin -… » więcej 2023-09-25, godz. 22:57 Jak nastroić świat? | 6. MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2023 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby… » więcej 2023-09-24, godz. 21:27 Książnica Stargardzka znów otwarta po remoncie [ROZMOWA] "Dom książki" – historyczny neon, z jednej z najstarszych stargardzkich księgarń, umieszczono w odnowionej Książnicy. Obiekt otwarto w piątek po kilkuletnim… » więcej 2023-09-17, godz. 23:00 Pracownia historyczna Jarosława Eysmonta Piastów 75 to znane miejsce dla wielu Szczecinian. Jedni przychodzą tam do Jarosława Eysmonta na lekcje rysunku, inni po sztukę, kolejni po poradę artystyczną… » więcej 2023-09-17, godz. 23:46 Premiera Środowiska Inicjatyw Artystycznych Hybadu w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie "Kobieta, która zajęła się ogniem" to muzyczny spektakl komediowy, stworzony na bazie prawdziwych kobiecych historii – kontynuacja mającej gorące grono… » więcej 2023-09-17, godz. 23:26 Startuje 6.Senior Movie Festiwal Filmowy Senior Movie to wyjątkowa formuła na mapie festiwali filmowych w Polsce i na świecie. Festiwal skierowany jest głównie do twórców filmowych… » więcej
12345