Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Kasia Moś. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]
Data 1 czerwca zobowiązuje, wszak to Dzień Dziecka. Tego dnia na scenie Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oprócz głównej gwiazdy – Kasi Moś – wystąpią także młodzi i wyjątkowo zdolni wokaliści ze szczecińskiego Studia Wokalnego Damiana Wójcika. Zainaugurują 3. edycję Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”.

Kasia Moś pochodząca z bardzo muzykalnej rodziny dała się poznać szerszej publiczności z twórczości rozrywkowej, choćby w 2017 roku, kiedy była reprezentantką Polski na 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kształciła się w klasach skrzypiec i wiolonczeli w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, tak więc wydawało się, że odda się muzyce klasycznej. Ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ostatecznie decydując się na karierę wokalną.

Współpracowała m.in. ze znaną na całym świecie doskonałą orkiestrą AUKSO założoną i prowadzoną przez Jej Ojca – Marka Mosia przy nagraniu płyty Pawła Mykietyna „Pasja wg Świętego Marka”. Zaśpiewała partię Kordelii w światowej prapremierze musicalu „Król Lear” Pawła Mykietyna, na renomowanym Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie. Nagrała wokalizę Wojciecha Kilara do filmu Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało”. Nakładem wydawnictwa Agora ukazał się album „Retro” Jerzego Maksymiuka i Janusza Olejniczaka, na którym Kasia gościnnie zaśpiewała kilka utworów.

W 2015 roku wydała swój debiutancki album „Inspination” – bogaty aranżacyjnie i brzmieniowo utrzymany w stylistykach r’n’b, soulu, jazzu i funky. Pół roku temu odbyła się premiera Jej singla pt. „Zapomnij" – bardzo osobistego utworu nagranego w duecie z Leszkiem Możdżerem. Natomiast 19 maja byliśmy świadkami kolejnej premiery – piosenki „Miód” Mateusza Krautwursta, w której Kasia wyznaje, że nie chce być ani księżniczką, ani ziomem swojego partnera. Wydawcą „Miodu” jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

1 czerwca 2023 roku o godzinie 19 rozpocznie się Jej koncert w Filharmonii w Szczecinie. Z artystką wystąpią: Mateusz Moś (skrzypce, wokal), Mateusz Kołakowski (fortepian, instrumenty klawiszowe), Maciek Magnuski (bass, moog) i Tomasz Machański (perkusja). Na program wieczoru złożą się autorskie kompozycje i pieśni Stanisława Moniuszki zarejestrowane na krążku pt. „Moniuszko 200” oraz utwory Karin Stanek w nowoczesnych, klubowych aranżacjach, także wydane na kolejnej płycie Kasi Moś. I między innymi o nich mówi w wywiadzie, do wysłuchania którego serdecznie zapraszam.


Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Kasią Moś
 

Zobacz także

2023-08-14, godz. 00:30 "To cud, że przetrwał". W Ińsku rozpoczął się jubileuszowy, 50. festiwal filmowy [POSŁUCHAJ] Były kwiaty, odznaczenia, dyplomy, wspomnienia, zacni goście, dużo śmiechu i radości. W piątek wieczorem (11.08.) rozpoczęło się jubileuszowe, 50. Ińskie… » więcej 2023-08-14, godz. 00:40 "Na Gotyckim Szlaku". Festiwal zaczyna wędrować po regionie [ROZMOWA] Po raz 14. w najbliższą sobotę, 19 sierpnia w kościele pocysterskim w Kołbaczu rozpocznie się Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". To projekt Fundacji… » więcej 2023-08-14, godz. 00:49 Akademia Sztuki w Szczecinie odnosi sukcesy [ROZMOWA] Szczecińska Akademia Sztuki, działa zaledwie 13 lat, ale ma na swoim koncie wiele sukcesów. Najczęściej są to sukcesy młodych, początkujących artystów… » więcej 2023-08-09, godz. 00:08 Ińskie Lato Filmowe [POSŁUCHAJ] Między 11-20 sierpnia dbędzie się 50. Ińskie lato Filmowe. Pośród gości, którzy zapowiedzieli wizytę na  festiwalu znajdziemy wielu znakomitych twórców… » więcej 2023-08-08, godz. 23:38 Nowy sezon w nowym Teatrze Polskim [RELACJA] "Magią obłoków" według scenariusza i w reżyserii Adama Opatowicza rozpoczął się w nowy sezon w nowym budynku Teatru Polskiego w Szczecinie. To przedstawienie… » więcej 2023-08-09, godz. 00:00 Markowy Festiwal w Świnoujściu [RELACJA] Dobiegła końca trzecia edycja Markowego Festiwalu. To były trzy dni pełne wyjątkowych artystycznych propozycji, a tym samym wrażeń i emocji. Do Świnoujścia… » więcej 2023-08-07, godz. 15:11 Janek Pentz | „Tato mnie namówił, żebym spróbował grać na gitarze…” [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W sobotę, 5 sierpnia 2023 roku zagrał w Willi Lentza. Bisował trzy razy, choć szczecińska publiczność domagała się więcej powtórek. Po owacyjnie przyjętym… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 "Ostatnie tango z Herbertem". Monodram Przemysława Tejkowskiego w Radiu Szczecin. [ROZMOWA] W piątek minęła 25 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin odbył się monodram Przemysława Tejkowskiego… » więcej 2023-07-30, godz. 19:40 Gwiazda Heleny Vondráčkovej rozbłysła w szczecińskim „Sorrento” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Swoje gwiazdy odsłoniła w Czechach i … w Szczecinie. Uchodzi za najpopularniejszą czeską artystkę XX wieku. Dysponuje czterooktawowym głosem. Często… » więcej 2023-07-30, godz. 19:50 Andrzej Nebeski odsłonił gwiazdę zespołu ABC w szczecińskim „Sorrento”. Zagrał też z Mietkiem Jureckim i Darkiem… Willa przy Alei Adama Mickiewicza 2 stanowi jeden z nielicznych w Szczecinie obiektów drewnianych w tzw. stylu szwajcarskim. Należy do najstarszych willi na… » więcej
7891011