Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe SPI]
Sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” realizowane w Studiu Koncertowym im. Profesora Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA, zainauguruje 7 czerwca 2023 roku cykl spotkań przygotowywanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2023.

Autorem projektu jest prezes Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – Jan Koprowicz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – inicjator podjęcia współpracy szczecińskiego środowiska muzycznego z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej i jej dyrektorem Volodymyrem Syvokhipem (2014) oraz koncertów słynnej ukraińskiej orkiestry w Szczecinie i w Berlinie (2017, 2018 i 2019), pomysłodawca i współrealizator Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum Non Profanum” w Ukrainie (Lwów, Iwano-Frankiwsk 2017), nagrania we Lwowie płyty kompaktowej z Symfonią h-moll op. 24 „Polonia” I.J. Paderewskiego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Filharmonii Narodowej (kierownictwo produkcji), światowej premiery albumu w Szczecinie (2020), dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego WIELCY TWÓRCY w Ukrainie (Lwów, Kropywnycki – 2022).

Warto przypomnieć, że Grünebergowie, to ród organmistrzów produkujących w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku doskonałe instrumenty. Dziś wymagają szczególnej kontroli, bowiem w wielu przypadkach odrestaurowują je lub zamieniają na współczesne organy osoby, które nie mają do tego odpowiedniego przygotowania.

Festiwalowe wydarzenia przygotowywane są m.in. po to, by ukrócić barbarzyńskie praktyki wyrzucania zabytkowych organów ze świątyń Pomorza Zachodniego. Tym samym działanie ma być zalążkiem zastopowania, jakże częstych obecnie praktyk, wstawiania w miejsce zabytkowych arcydzieł nierzadko marnej jakości zdezelowanych instrumentów, budowanych w Europie w połowie XX wieku.

Pomysłodawca festiwalu, w celu ratowania instrumentów, przeprowadził w roku 2022 pilotażową odsłonę imprezy w Szczecinie, Konarzewie i Płotach. Doświadczenie to utwierdziło organizatora w tym, że tego typu działania mogą uaktywnić lokalne społeczności, które podejmą się próby objęcia profesjonalną opieką unikatowych organów.

W zamyśle zarządu stowarzyszenia, trwające przez kolejne lata imprezy będą mogły się odbywać na zasadzie „wędrujących” eventów artystycznych, organizowanych śladami rozrzuconych w różnych zakątkach świata zabytkowych organów, bowiem arcydzieła z rodzinnych fabryk organmistrzów wyjeżdżały od XIX wieku z Białogardu, Szczecina i Szczecina-Zdrojów w świat, np. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji.

Na początek, trasa festiwalu obejmie nieliczne już dziś w Szczecinie i na Pomorzu „grünebergi”. Z około tysiąca wybudowanych, w Polsce zostało blisko 80, a w Niemczech 90 instrumentów.

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej reprezentowana przez dyrektorów Corneliusa Ochmanna i Krzysztofa Raka, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Województwo Zachodniopomorskie, Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Polskie Radio Szczecin SA, Akademia Sztuki w Szczecinie, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach, Sorrento, Szczeciński Chór Katedralny i Chór Męski „Słowiki 60” im. Profesora Jana Szyrockiego.

Podczas sympozjum omówione zostaną następujące tematy:

Historia rodziny Grünebergów
Życie muzyczne w dawnym Szczecinie
Organy Grünebergów na Pomorzu
Interpretacja muzyki romantycznej na organach Grüneberga
Improwizacje organowe na instrumentach dawnych
Muzyka organowa w Polskim Radiu
Festiwale organowe na Pomorzu Zachodnim promujące zabytkowe instrumenty Grünebergów
Restauracja, rekonstrukcja, renowacja zabytkowych organów w Polsce – fakty i mity
Organy Grüneberga na niemieckim obszarze Vorpommern
Pastor i kantor jako przewodnicy muzyczni w kościołach na terenie Niemiec
Policja na tropie zaginionych i skradzionych zabytków

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

O przedsięwzięciu mówi prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska z Akademii Sztuki w Szczecinie – dyrektor artystyczny festiwalu.

 

Zobacz także

2023-09-12, godz. 11:13 Szczecińscy symfonicy na 30. Międzynarodowym Festiwalu Fjord Cadenza w Norwegii [ROZMOWA] Od wielu lat liderzy poszczególnych grup instrumentalnych Filharmonii w Szczecinie zapraszani są na Międzynarodowy Festiwal Fjord Cadenza z siedzibą w Skodje… » więcej 2023-09-10, godz. 16:20 Trwa 9. Turniej Muzyków Prawdziwych i aktualizacja: Laureaci Turnieju [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Trwa niezwykła edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych. Tegoroczna 9. edycja pt. „8.5 Eksperyment” przyniosła do tej pory muzykę tradycyjną w zupełnie nowym… » więcej 2023-09-03, godz. 18:39 Rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA] Turniej Muzyków Prawdziwych odbywa się nieprzerwanie od 2015 roku. Jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów… » więcej 2023-09-03, godz. 18:36 Złoto i Srebro Szczecińskich „Słowików” na Międzynarodowym Festiwalu w Chorwacji [ROZMOWA] Powstał w grudniu 1960 roku – Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”. Jego założycielami byli Marian Foksa, Aleksander Mleczak i Jan Szyrocki. Pierwsza… » więcej 2023-08-27, godz. 21:07 "Twarze Agaty" z nagrodą Złotej Rybki Ińskiego Lata Filmowego [ROZMOWA] Najlepszym polskim filmem pokazanym na 50. Ińskim Lecie Filmowym i laureatem Złotej Rybki został dokument Małgorzaty Kozery "Twarze Agaty". Film w maju otrzymał… » więcej 2023-08-27, godz. 21:54 Dziedzictwo Templariuszy w Chwarszczanach [RELACJA] Chwarszczany - to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Boleszkowice. Dawna Kaplica Templariuszy czyli Zakonu… » więcej 2023-08-27, godz. 21:18 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Szczecinie [ROZMOWA] Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 50/50 czyli 50 opowieści na 50-lecie Ińskiego lata Filmowego. [ROZMOWA] Promocja książki Barbary Pastuły "50 na 50, czyli 50 historii na 50-lecie Ińskiego Lata Filmowego" odbyła się niedawno w O!Medze czyli nowej siedzibie Stowarzyszenia… » więcej 2023-08-20, godz. 23:59 Ewa Kasprzyk, Anna Seniuk i Janusz Gajos przyjechali na 50. Ińskie Lato Filmowe. [Posłuchaj] Janusz Gajos jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych spotkał sie z widzami 50. Ińskiego Lata Filmowego. Karierę artystyczną rozpoczął… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 Złote Rybki rozdane. Zakończyło się 50. Ińskie lato Filmowe [POSŁUCHAJ] Nagrody 50. Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Wczoraj wieczorem odbyła się gala zamknięcia festiwalu, choć projekcje zakończyły się zaledwie kilka minut… » więcej
678910