Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Małgorzata Narożna podczas gali Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin. Fot. ze zbiorów M. Narożnej
Małgorzata Narożna podczas gali Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin. Fot. ze zbiorów M. Narożnej
Profesor Lex Drewiński, Jakub Skrzywanek oraz Małgorzata Narożna - to tegoroczni laureaci Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina. Jest ona wręczana od 1991 roku szczecińskim twórcom i animatorom kultury. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: za istotne osiągnięcie artystyczne, za całokształt działalności artystycznej oraz innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury.

W tym roku za całokształt działalności artystycznej nagrodę odebrał Lex Drewiński, jeden z najwybitniejszych plakacistów na świecie, laureat ponad dwustu nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych, honorowy Ambasador Szczecina, wykładowca akademicki, wielki znawca historii, zabytków i architektury Szczecina.

Za istotne osiągnięcie artystyczne w 2022 roku nagrodę odebrał Jakub Skrzywanek, reżyser teatralny, autor tekstów, twórca instalacji performatywnych. Od stycznia 2022 roku dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. W 2022 r. największymi sukcesami Jakuba Skrzywanka były między innymi reżyseria spektaklu „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”, zaprezentowanego na wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, zdobycie Paszportu Polityki w kategorii Teatr oraz Laur Konrada nagroda główna prestiżowego 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

Za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku nagrodę odebrała Małgorzata Narożna z klubo-księgarni Fika.
W 2022 roku Małgorzata Narożna zorganizowała pierwszą edycję Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie, wyjątkowego i niespotykanego dotąd w naszym mieście festiwalu literatury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego uczestnicy spotkali się z zaproszonymi z całej Polski pisarzami i ilustratorami, brali udział w warsztatach i spacerach po mieście.

Tradycyjnie już, razem z Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina, przyznany został również tytuł Mecenasa Kultury. Otrzymać go mogły osoby lub firmy, bez których często realizacja przedsięwzięć o charakterze artystycznym byłaby właściwie niemożliwa. To sponsorzy, biznesmeni albo po prostu osoby prywatne, które wspomagają finansowo szczecińskich twórców. Zgodnie z rekomendacją Prezydenckiej Rady Kultury, tytuł Mecenasa Kultury za 2022 rok został przyznany firmie Tomaszewicz Development Sp. z o.o.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2023-09-12, godz. 11:13 Szczecińscy symfonicy na 30. Międzynarodowym Festiwalu Fjord Cadenza w Norwegii [ROZMOWA] Od wielu lat liderzy poszczególnych grup instrumentalnych Filharmonii w Szczecinie zapraszani są na Międzynarodowy Festiwal Fjord Cadenza z siedzibą w Skodje… » więcej 2023-09-10, godz. 16:20 Trwa 9. Turniej Muzyków Prawdziwych i aktualizacja: Laureaci Turnieju [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Trwa niezwykła edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych. Tegoroczna 9. edycja pt. „8.5 Eksperyment” przyniosła do tej pory muzykę tradycyjną w zupełnie nowym… » więcej 2023-09-03, godz. 18:39 Rozpoczyna się 9. Turniej Muzyków Prawdziwych | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA] Turniej Muzyków Prawdziwych odbywa się nieprzerwanie od 2015 roku. Jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów… » więcej 2023-09-03, godz. 18:36 Złoto i Srebro Szczecińskich „Słowików” na Międzynarodowym Festiwalu w Chorwacji [ROZMOWA] Powstał w grudniu 1960 roku – Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki”. Jego założycielami byli Marian Foksa, Aleksander Mleczak i Jan Szyrocki. Pierwsza… » więcej 2023-08-27, godz. 21:07 "Twarze Agaty" z nagrodą Złotej Rybki Ińskiego Lata Filmowego [ROZMOWA] Najlepszym polskim filmem pokazanym na 50. Ińskim Lecie Filmowym i laureatem Złotej Rybki został dokument Małgorzaty Kozery "Twarze Agaty". Film w maju otrzymał… » więcej 2023-08-27, godz. 21:54 Dziedzictwo Templariuszy w Chwarszczanach [RELACJA] Chwarszczany - to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Boleszkowice. Dawna Kaplica Templariuszy czyli Zakonu… » więcej 2023-08-27, godz. 21:18 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił w Szczecinie [ROZMOWA] Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jest jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 50/50 czyli 50 opowieści na 50-lecie Ińskiego lata Filmowego. [ROZMOWA] Promocja książki Barbary Pastuły "50 na 50, czyli 50 historii na 50-lecie Ińskiego Lata Filmowego" odbyła się niedawno w O!Medze czyli nowej siedzibie Stowarzyszenia… » więcej 2023-08-20, godz. 23:59 Ewa Kasprzyk, Anna Seniuk i Janusz Gajos przyjechali na 50. Ińskie Lato Filmowe. [Posłuchaj] Janusz Gajos jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych spotkał sie z widzami 50. Ińskiego Lata Filmowego. Karierę artystyczną rozpoczął… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 Złote Rybki rozdane. Zakończyło się 50. Ińskie lato Filmowe [POSŁUCHAJ] Nagrody 50. Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Wczoraj wieczorem odbyła się gala zamknięcia festiwalu, choć projekcje zakończyły się zaledwie kilka minut… » więcej
678910