Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru
Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru
Szczeciński autor otrzymał nagrodę za najlepszy polski kryminał, wyróżniono jego książkę "Krzywda". Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Warpnie. To drugi tom z serii, której bohaterem jest aspirant Dominik Przeworski.

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r. Otrzymuje ją autor najlepszej polskiej powieści kryminalnej, lub sensacyjnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W tym roku kultowa statuetkę wręczono już 20 raz. Poza bardzo charakterystyczną statuetką Nagrody Wielkiego Kalibru laureat otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych.

O wyborze Marka Stelara zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

Marek Stelar to jeden z najchętniej czytanych szczecińskich autorów literatury popularnej. Na swoim koncie ma kilka cykli powieściowych. Akcja jego kryminałów toczy się najczęściej w Szczecinie, ale też w innych miejscach m.in we wspomnianym już Nowym Warpnie.
Stelar to pseudonim literacki. Maciej Biernawski jest z wykształcenia architektem, przez wiele lat zajmował się także modelarstwem.
W najbliższą środę ukaże się jogo kolejna książka, pierwsza napisana dla najmłodszych czytelników (Chaos i spółka na tropie).
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-01-29, godz. 22:59 "Felka i Miłek i fala pomyłek" - książka dla dzieci Natalii Madejskiej [ROZMOWA] Pies powiedział, jak mówili. Wywiad mają w jednej chwili. Felka nogą już przebiera. Może dostać Pulitzera! Felka jest reporterką, a Miłek - operatorem… » więcej 2024-01-29, godz. 21:47 "Pułapka na anioły" i "Cukier na duszy" Marcina Grzelaka [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Leszek Herman i jego "Galeon" Leszek Herman to nadal jeden z najbardziej poczytnych szczeciński pisarz tworzący literaturę popularną. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość… » więcej 2024-01-15, godz. 00:55 Wojciech Lizak i jego "Kakogenika. Wprowadzenie" [ROZMOWA] Wojciech Lizak - historyk, prawnik, antykwariusz, współautor radiowych "Rozmów nieuczesanych" - wydaje kolejna książkę. To "Kakogenika. Wprowadzenie" czyli… » więcej 2024-01-14, godz. 23:34 "Kozioł" i "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego [ROZMOWA] To był najgłośniejszy szczeciński debiut literacki ubiegłego roku. Przemysław Kowalewski to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się w naszym… » więcej 2023-12-11, godz. 00:27 "Koń" Jarosława Jakubowskiego [ROZMOWA] Wszystko zaczyna się od decyzji podjętej przez pewnego mężczyznę, by udać się do miasta o dziwnej nazwie w celu zakupu konia. Konia dla żony, A potem wszystko… » więcej 2023-11-27, godz. 00:11 "Kora. Się żyje. Biografia" Katarzyny Kubisiowskiej [ROZMOWA] W Książnicy Pomorskiej trwa 11 Festiwal Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka "Odkrywcy wyobraźni". Promowanych jest wiele znakomitych książek, ich autorzy… » więcej 2023-11-20, godz. 00:21 ">>Dwie Historie Jakie to historie? O umierającym tosterze, który kochał film "Ratatuj"; o bogach i bałwanach; babci, która po śmierci przychodziła do altanki zapalić papierosa… » więcej 2023-11-20, godz. 01:21 Kocie oko” Michała Dłużaka [ROZMOWA] Z wykształcenia socjolog, z zawodu informatyk, z zamiłowania ogrodnik. Miłośnik kotów, nie tylko czarnych. Bibliofil uwielbiający swoją bibliotekę. Właśnie… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym. Podcasty, seriale audio, a przede wszystkim reportaże artystyczne - nad tymi wszystkimi formami opowieści dźwiękowej, w swojej książce "Dźwięk bez fikcji… » więcej
45678