Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Rzeźby Kazika Gąsiora w Galerii Kapitańskiej. Fot. Małgorzata Frymus
Rzeźby Kazika Gąsiora w Galerii Kapitańskiej. Fot. Małgorzata Frymus
Kazik Gąsior jest bytomianinem, ale od ponad 30 lat mieszka na stałe w Paryżu. Ma za sobą około 200 wystaw indywidualnych i grupowych we Francji, Polsce, Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Austrii, Rosji i USA. Jest autorem wielu rzeźb monumentalnych, a jego dzieła istnieją w licznych kolekcjach prywatnych i państwowych. To laureat wielu nagród i wyróżnień.

Na przestrzeni ostatnich 40 lat działalności twórczej, poszukiwania artystyczne Kazika Gąsiora ewoluowały. Jego rzeźby zmieniały formy, materiały i treści. W ostatnich latach zainteresowanie artysty skupiło się na pojęciu różnicy. Różnicy w relacjach, jakie zachodzą między dwoma przeciwstawnymi światami: drewno - kamień, kamień - drewno. Światy tak różne: jeden roślinny, drugi mineralny, jeden ciepły, przyjazny, drugi zimny i chropowaty, jeden pulsujący życiem, drugi martwy, bezwładny. Czasami w ten dialog wkracza też trzecia siła - bursztyn. Ten swoisty mediator, tajemnicza skamielina, która istnieje gdzieś pomiędzy środowiskiem roślinnym, a kamiennym, ma właściwości regulatora energii.
[źródło: materiały prasowe]

Od czwartku prace Kazika Gąsiora można oglądać w Szczecinie w Galerii Kapitańskiej, za dwa tygodnie w Domu Kultury w Międzyzdrojach.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Kazikiem Gąsiorem
 

Zobacz także

2023-10-02, godz. 14:35 "Siła kobiecej opowieści" - warsztaty w Szczecinie i w Berlinie [ROZMOWA] "Siła kobiecej opowieści" - to hasło warsztatów dla Pań, organizowanych równolegle w Szczecinie i w Berlinie. Jak twierdzi prowadząca, Beata Zuzanna Borawska:… » więcej 2023-09-28, godz. 12:38 Pierwsze miejsce w Bułgarii i Grand Prix we Włoszech dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCI… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zajął I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Prof. Georgi Dimitrova w Warnie w Bułgarii. Podczas zmagań… » więcej 2023-09-25, godz. 23:10 Młynarski plays Młynarski & Gaba Kulka w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Wojciech Młynarski kochał wielobarwność w muzyce, sztuce i w życiu. Taki też był sobotni i niedzielny koncert pt. „Młynarski plays Młynarski & Gaba… » więcej 2023-09-24, godz. 21:35 1000 żonkili dla Adiny Blady-Szwajger [ROZMOWA, GALERIA ZDJĘĆ] W czwartek (21 września) w Parku im. Adiny Blady-Szwajger na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki żonkili. Dzieci i młodzież z 6 Gromady Zuchowej… » więcej 2023-09-24, godz. 23:31 Zakończył się 6. Festiwal Filmowy Senior Movie [POSŁUCHAJ] Już po raz 6. w Szczecinie odbył się Festiwal Filmowy Senior Movie. Adresowany jest do młodych twórców filmowych powyżej sześćdziesiątki oraz do twórców… » więcej 2023-09-24, godz. 23:51 Rusza Festiwal Mniejszości pod polską flagą [ROZMOWA] To ma być cudowne, kolorowe święto! Co ja mówię – to już jest, bo festiwal Mniejszości pod polską flagą właśnie dziś się rozpoczął. Szczecin -… » więcej 2023-09-25, godz. 22:57 Jak nastroić świat? | 6. MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2023 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby… » więcej 2023-09-24, godz. 21:27 Książnica Stargardzka znów otwarta po remoncie [ROZMOWA] "Dom książki" – historyczny neon, z jednej z najstarszych stargardzkich księgarń, umieszczono w odnowionej Książnicy. Obiekt otwarto w piątek po kilkuletnim… » więcej 2023-09-17, godz. 23:00 Pracownia historyczna Jarosława Eysmonta Piastów 75 to znane miejsce dla wielu Szczecinian. Jedni przychodzą tam do Jarosława Eysmonta na lekcje rysunku, inni po sztukę, kolejni po poradę artystyczną… » więcej 2023-09-17, godz. 23:46 Premiera Środowiska Inicjatyw Artystycznych Hybadu w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie "Kobieta, która zajęła się ogniem" to muzyczny spektakl komediowy, stworzony na bazie prawdziwych kobiecych historii – kontynuacja mającej gorące grono… » więcej
45678