Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz. [Materiały prasowe SPI]
Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz. [Materiały prasowe SPI]


W studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin SA w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” zorganizowano w czerwcu 2023 roku sympozjum pt. „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza” poświęcone wielopokoleniowej rodzinie organmistrzów. Budowane przez Grünebergów m.in. w Szczecinie i podszczecińskich Zdrojach organy docierały do świątyń położonych w najodleglejszych częściach świata.

Celem seminarium było przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych w pracowniach Grünebergów oraz próba zainspirowania lokalnych organizacji pozarządowych, a także samorządów terytorialnych do podjęcia działań zmierzających do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury, jakimi są bezsprzecznie zabytkowe organy budowane na Pomorzu od początku XVIII do połowy XX wieku. Również próbą ukrócenia barbarzyńskich praktyk wyrzucania cennych instrumentów ze świątyń naszego regionu, a w ich miejsce wstawiania nierzadko marnej jakości, zdezelowanych, budowanych w Europie w połowie lat 80-tych XX wieku.

Przedsięwzięcie współfinansowali: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Województwo Zachodniopomorskie oraz Gmina Miasto Szczecin i Polskie Radio Szczecin SA. Partnerami imprezy byli także: St. Sophien Orgelverein Brüssow, Kantorei Pasewalk, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie, Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego, Szczeciński Chór Katedralny, Stowarzyszenie Sorrento, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, parafia pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach i bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.


Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia dziękuje wszystkim Donatorom za pomoc w zrealizowaniu wydarzenia.

AUDIO: Posłuchaj obszernych fragmentów sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza”
WIDEO: Oglądnij obszerne fragmenty sympozjum „Grünebergowie – spuścizna rodu słynnych organmistrzów z Pomorza”
 

Zobacz także

2023-09-17, godz. 23:26 Startuje 6.Senior Movie Festiwal Filmowy Senior Movie to wyjątkowa formuła na mapie festiwali filmowych w Polsce i na świecie. Festiwal skierowany jest głównie do twórców filmowych… » więcej 2023-09-17, godz. 22:58 „Magia rzeczywistości”. Dni Witkacego w Domu Kultury „13 Muz” W ramach kolejnej edycji Dni Witkacego w Domu Kultury „13 Muz” w sobotę 16 września oraz w niedzielę 17 września odbyła się prapremiera polska sztuki… » więcej 2023-09-17, godz. 22:22 Iwona Księżniczka Burgunda w Teatrze Polskim na scenie Szekspirowskiej. Pierwsza premiera na nowej scenie Szekspirowskiej w Teatrze Polskim odbyła się 16.09.2023 r. To dramat Witolda Gombrowicza "Iwona księżniczka Burgunda" w reżyserii… » więcej 2023-09-17, godz. 17:00 Rozpoczyna się 6. edycja Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM [ROZMOWA] Tworząc w 2018 roku MUSIC.DESIGN.FORM Festival, zamysłem Filharmonii w Szczecinie było zapraszanie artystów, którzy zechcieliby łączyć ze sobą różne… » więcej 2023-09-17, godz. 17:00 Sekstet wokalny proMODERN jest do takiej muzyki stworzony. Rezydent artystyczny Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… Wybitni śpiewacy-soliści połączeni pasją i umiejętnością interpretowania najbardziej wymagających utworów dzisiejszych twórców stworzyli wokalny sekstet… » więcej 2023-09-19, godz. 11:09 Po raz pierwszy w Szczecinie Festiwal „Mniejszości pod polską flagą” [ROZMOWA] 24 września rusza nowy cykl wydarzeń kulturalnych, dedykowanych mniejszościom narodowym, zamieszkującym Szczecin. Dzięki koncertom, spotkaniom autorskim… » więcej 2023-09-12, godz. 10:20 "Milczenie" nowa książka Marka Stelara. Premiera 27 września "Milczenie" - to najnowsza powieść szczecińskiego autora Marka Stelara. Książka trafi do czytelników we wrześniu. Będzie to kolejna, trzecia część opowieści… » więcej 2023-09-12, godz. 10:50 Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w Archiwum Państwowym w Szczecinie [ROZMOWA] Blogi, krótkie filmy w mediach społecznościowych, bogate w treść strony internetowe - to tylko jedne z nielicznych miejsc w których coraz częściej ukazują… » więcej 2023-09-12, godz. 11:09 Mateusz Żurawski zachwycił Koncertem na obój i orkiestrę D-dur Richarda Straussa [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Koncert na obój i orkiestrę D-dur Richarda Straussa, jeden z najrzadziej granych dzieł w salach koncertowych na świecie, zabrzmiał po raz pierwszy w Narodowym… » więcej 2023-09-12, godz. 11:24 Festiwal Audiomat w Międzyzdrojach [RELACJA] Sala Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach zamieniła się na trzy dni w studio słuchowisk radiowych i to z udziałem publiczności. To wszystko w… » więcej
56789