Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. Piotr Baczewski [Filharmonia w Szczecinie]
Fot. Piotr Baczewski [Filharmonia w Szczecinie]
Trwa niezwykła edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych. Tegoroczna 9. edycja pt. „8.5 Eksperyment” przyniosła do tej pory muzykę tradycyjną w zupełnie nowym świetle. Do konkursu przystąpiło aż 40. chętnych muzyków z Polski i Niemiec.

W piątek, 8 września 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowano 4-dniowe wydarzenie pieśniami Wisława z Rugii – najstarszymi zachowanymi utworami muzycznymi z obszaru Pomorza. Przetrwały do naszych czasów w postaci manuskryptu, przechowywanego w bibliotece uniwersyteckiej w Jenie. Ich autor – to słowiański książę władający Rugią i okolicami. Po jego melodie i teksty sięgnęli kompozytor i aranżer Jakub Kraszewski oraz prof. Paweł Pieńkowski. Stworzyli oni nowe opracowania pieśni w języku polskim z towarzyszeniem zaskakujących składów wykonawczych.

Średniowieczne utwory opowiadają o wszystkich sprawach, które mogły zaprzątać głowę utalentowanemu władcy. Można w nich znaleźć piękne opisy m.in. zmieniających się pór roku, emocji związanych ze sprawowaniem rządów, a także rozterek miłosnych.

Z repertuarem tym zmierzył się wokalista Andrzej Lampert znany również z twórczości rozrywkowej. Soliście towarzyszyli szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Jakuba Kraszewskiego. Na jednej scenie było tłoczno, bowiem wystąpili także m.in. Łukasz Górewicz (skrzypce), Patryk Matwiejczuk (fortepian), Paweł Rozmarynowski (gitara basowa), Artur Pacak (gitara), Jakub Szwarc (perkusja) i Jacek Hałas (lira korbowa).

AKTUALIZACJA: 10 września 2023 roku z godziny 19

Laureaci 9. Turnieju Muzyków Prawdziwych edycji „8.5 Eksperyment”:

Jury w składzie dr Weronika Grozdew-Kołacińska, Jacek Hałas, Lutz Streun, Jakub Szwarc przyznało

dwie równorzędne pierwsze nagrody dla zespołów Suferi oraz Wędrowiec
Drugą nagrodę otrzymał zespół SEKUNDa.
Trzecią nagrodę otrzymała solistka Kasia Bortnik.

Nagroda specjalna trafiła do Andrzeja Józefczyka.
Wyróżnienia otrzymali: OSTY, Akali Akali oraz Joanna Waluszko.

Brawo, brawo, brawo...
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2023-10-29, godz. 23:29 Don Kichot w Operze na Zamku 28 października 2023 roku w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się premiera baletu „Don Kichot” do muzyki Ludwiga Minkusa, w choreografii Anny Hop, pod… » więcej 2023-10-29, godz. 18:21 Szczecin. Miasto z duszą. "Szczecin. Miasto z duszą" - taki tytuł nosi kolejny album przygotowany przez Starą Rzeźnię, Grupę CSL oraz Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Spośród… » więcej 2023-10-29, godz. 18:11 Michał Buczkowski koncertował w Willi Lentza. Michał Buczkowski pochodzący ze Szczecina skrzypek koncertuje na całym świecie. Jego najnowsza płyta ukazała się w znanej, europejskiej wytwórni Austrian… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Paweł Maślona w Akademii Sztuki w Szczecinie. [ROZMOWA] Kierunek Film Eksperymentalny Akademii Sztuki w Szczecinie zaprosił w minionym tygodniu na otwarty MASTERCLASS oraz na WARSZTATY dla studentów Filmu Eksperymentalnego… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Weź malucha na RANIUTTO. Warsztaty w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Warsztaty RANIUTTO stały się wręcz kultową aktywnością sobotnich poranków organizowanych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Zajęcia… » więcej 2023-10-29, godz. 17:00 Evergreeny z zespołem Swing Lovers [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, Stefanii Górskiej i Zuli Pogorzelskiej, a także standardy jazzowe z lat 20., 30. i 40. XX wieku zabrzmiały w sobotę… » więcej 2023-10-23, godz. 00:36 "Podróż dookoła siebie" na inauguracji Szczecin Film Festivalu [RELACJA] "Podróż dookoła siebie" to ciepły, niosący uśmiech i dobrą energię film o Ryszardzie Leoszewskim - muzyku, liderze zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz… » więcej 2023-10-23, godz. 01:53 Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych [POSŁUCHAJ] Jagiellońska 93 - to nowy, ważny adres. Tam właśnie powstało Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych. Przestrzeń dla projektów artystycznych zbudowały… » więcej 2023-10-22, godz. 15:55 Profesor Mariusz Kwiecień na polsko-niemieckim Mistrzowskim Kursie Wokalnym [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Dzięki współpracy niemieckiego Stowarzyszenia Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. i Akademii Sztuki w Szczecinie, zorganizowano w Ueckermünde i Szczecinie… » więcej 2023-10-22, godz. 15:50 5. Festiwal non fiction. OKOlice Literatury [ROZMOWA] "Transformacja", "granice i pogranicza", "rzeczy i ludzie" oraz "marginesy". W tym roku czas na "reportaż". Za każdym razem Festiwal Non Fiction. OKOlice literatury… » więcej
12345