Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
(…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego Carmina Quartett.

Fantastycznych recenzji o młodym zespole trudno zliczyć. Jest jedynym z Polski, który zwyciężył w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). To także laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018), II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021) oraz Martha Debelli Stiftung Wettbewerb w Grazu (2022). Nie ma się zatem czemu dziwić, że wygrał również Konkurs na rezydencję 6. Festiwalu Szczecin Classic ogłoszonego przez Baltic Neopolis Orchestra. Wczoraj, 27 kwietnia 2024 zainaugurował to wydarzenie w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.

Pokłosie sukcesów konkursowych, to m.in. stypendium Guarneri Trio Prague umożliwiające udział w kursach mistrzowskich w Wengen w Szwajcarii oraz w Schlitz w Niemczech. Trio założone w 2017 roku zagrało wiele koncertów m.in. w ramach projektów Polish Music Experience, Partnerstwo dla Muzyki 2.0 oraz ÖHome Kunstuniversität Graz, a także podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Zespół występuje w kraju i za granicą, m. in. w Szwajcarii i Danii.

Trio tworzą Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian) – absolwentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, dziś pracujące w swojej Alma Mater i Krzysztof Katana – również absolwent tej samej uczelni, grający w pierwszych skrzypcach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – NOSPR w Katowicach.

W 2023 roku zespół ukończył Kunstuniversität Graz w klasie kameralistyki prof. Chia Chou. Może się także poszczycić studiowaniem u znakomitości świata muzyki kameralnej, wśród których są m.in. Ida Bieler, François Dumont, Stephan Goerner, Marek Jerie, Josef Kluson, Ivan Klansky, Urlich Koella, Charles Richard-Hamelin, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny i Kaja Danczowska. Natomiast w 2022, dzięki programowi stypendialnemu Młoda Polska, muzycy wydali swoją debiutancką płytę z dziełami Artura Malawskiego i Dymitra Szostakowicza.

W Szczecinie Trio Legend świetnie wykonało dwa polskie utwory: „Betelgeuse” Marcela Chyrzyńskiego i „Tango” Romualda Twardowskiego. Równie doskonale zagrało Trio fortepianowe f-moll op. 65 nr 3 Antonína Dvořáka, którego fragmenty ilustrują wywiad z artystami.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z muzykami Tria Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypce, Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela i Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian
 

Zobacz także

2024-05-19, godz. 17:00 "Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku. Opera na Zamku przygotowała inscenizację jednej z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów "Orfeusza w piekle" Jacques'a Offenbacha… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Finał VOICE & VILLAS 2024 już za chwilę. Już 25 maja 2024 w Willi Lentza odbędą się finałowe przesłuchania Międzynarodowego Konkurs Wokalny VOICEandVILLAS 2024. Przypomnijmy do rywalizacji przystąpić… » więcej 2024-05-19, godz. 14:55 Barbara Stalmierska prawykonała Koncert harfowy na 40-lecie pracy artystycznej. Filharmonia w Szczecinie [WYWIAD, ZDJ… Studiowała w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się… » więcej 2024-05-12, godz. 15:25 Ryszard Horowitz świętował 85. urodziny w Szczecinie | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza [WYWIAD z ARTYSTĄ i… Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak… » więcej 2024-05-12, godz. 14:50 Maria Sydor przeniosła melomanów w baśniowy świat filmów | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA z DYRYGENTKĄ, ZDJĘ… To już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie tradycja, że co roku w maju melomani są zabierani do świata najlepszej muzyki filmowej. W ubiegłym… » więcej 2024-05-15, godz. 21:50 Po raz 9. "Szwajowa niedziela" w Szczecinie [POSŁUCHAJ] To już tradycja, by w majową niedzielę spotkać się w Starej Rzeźni na spotkaniu poświęconym pamięci szczecińskiej dziennikarki i pisarki Moniki Szwai… » więcej 2024-05-14, godz. 00:55 Kevin Kenner w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] Znakomity pianista, sławny chopinista - Kevin Kenner wystąpił w czwartek (9 maja) w Willi Lentza w Szczecinie. Artysta wystąpił z kwartetem Vienna Morphing… » więcej 2024-05-14, godz. 01:01 Archiwum Zjednoczonej Europy i inne sprawy [ROZMOWA] Archiwum Państwowe zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Archiwum Zjednoczonej Europy”, która polega na zbieraniu pamiątek z wydarzeń sprzed 20 lat, materiałów… » więcej 2024-05-15, godz. 23:22 21. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [ROZMOWA] Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej w tym roku odbywa się po raz 21. i przebiega pod hasłem Musica Poetica. Festiwal rozpoczął się w piątek koncertem… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Zorganizowana Grupa Teatromaniaków CZESŁAW ma 10 lat! W teatrze bywają często, nawet kilkanaście razy w miesiącu. Na te same przedstawienia potrafią iść kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. W Szczecinie od 10… » więcej
12345