Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wystawy
"Mój świat – nasz świat" wystawa Leoni Chmielnik w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus
"Mój świat – nasz świat" wystawa Leoni Chmielnik w Muzeum Narodowym. Fot. Małgorzata Frymus
Leonia Chmielnik mieszka i tworzy w Szczecinie od 1965 roku. Jest współautorką pomnika Bogusława X i Anny Jagiellonki, obchodzącego w tym roku jubileusz 50-lecia.
Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gmachu Muzeum Sztuki Współczesnej prezentowany są prace artystki z kilkudziesięciu lat. Między innymi można zobaczyć pierwszy projekt konkursowy pomnika jej autorstwa, modele gipsowe znanych realizacji plenerowych artystki, a także projekty konkursowe, które nie zostały zrealizowane.

Założeniem tej pierwszej w Muzeum Narodowym w Szczecinie indywidualnej wystawy Leonii Chmielnik jest pokazanie prac szkicowych, projektowych, wykonanych z materii ubogiej, gipsu i gliny, lub w wyniku eksperymentowania z kombinacjami materiałów i stosowania tzw. technik własnych. Zgromadzone na wystawie obiekty pochodzą z całego okresu twórczości, tj. od 1965 roku po chwilę obecną.

Pracom Leonii Chmielnik towarzyszą fotografie Jacka Fijałkowskiego – fotografa i grafika współpracującego od lat z artystką w zakresie opracowania publikacji towarzyszących jej wystawom. Prezentują one detale rzeźb artystki, pokazując, jak odkrywczo można patrzeć na rzeźbę, gdzie zbliżenia, duże powiększenia, zafascynowanie szczegółem ujawniają nowe aspekty materii rzeźbiarskiej i inną perspektywę jej obserwacji. Wielkoformatowe zdjęcia dopełniają wizualnego kształtu ekspozycji.
 

Zobacz także

2024-07-15, godz. 21:15 Galeria Art w Świnoujściu z propozycjami na wakacje [ROZMOWA] Sezon w pełni... na kulturę - tak można określić wszystkie wakacyjne działania, które podejmowane są w świnoujskiej Galerii ART. To nie tylko wystawy… » więcej 2024-06-16, godz. 17:00 "Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie" w Muzeum Historii Miasta Szczecin. Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi - dzisiejszych terenach położonych… » więcej 2024-06-12, godz. 00:25 "Kangalika" Richarda Onyango w Trafo [RELACJA] Prace pochodzącego z Kenii Richarda Onyango pokazywane były na całym świecie, począwszy od Biennale w Wenecji po Muzeum Guggenheima w Bilbao. Od czwartku… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Caspar David Friedrich w monograficznej wystawie w Berlinie Mnich nad morzem“, „Skały kredowe na Rugii“, „Wędrowiec nad morzem mgły“, „Morze lodu“ czy „Wschód księżyca nad morzem” – tytuły obrazów… » więcej 2024-04-29, godz. 17:00 Tarshito w Morskim Centrum Nauki [ROZMOWA] "Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito" to nowa wystawa czasowa w Morskim Centrum Nauki. Tarshito rozpoczął swoją podróż artystyczną podróżą… » więcej 2024-04-22, godz. 17:53 Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito [POSŁUCHAJ] Już w czwartek (25 kwietnia) odbędzie się wernisaż wystawy włoskiego artysty Tarshito N. Strippoli pt. "Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito". W… » więcej 2024-04-17, godz. 01:50 Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu [ROZMOWA] Else Mögelin należała do jednych z najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem. Jako absolwentka słynnego Bauhausu przyniosła na Pomorze… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Marynistyczne obrazy autorstwa Agnieszki Mikołajczyk. [ROZMOWA] Krajobraz morski, piękne pejzaże pełne błękitów, spienione fale, statki i łodzie wyłaniające się z tafli chłodnej wody, dzikie wybrzeża to od zawsze… » więcej 2024-03-11, godz. 18:52 "Szczecin to TEŻ! moje miasto" [POSŁUCHAJ] "Szczecin to TEŻ! moje miasto" - pod takim tytułem w czwartek w ProMediach została otwarta wystawa fotografii Krzysztofa Dolinny. To portrety mieszkańców… » więcej 2024-02-26, godz. 01:40 "Mamo, ja nie chcę wojny" - wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury w Przecławiu [RELACJA] 23 lutego, w przededniu drugiej rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, została otwarta wystawa "Mamo, ja nie chcę wojny". W Gminnym Ośrodku Kultury… » więcej
12345