Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
Marek Stelar Fot. Weronika Łuczywek
To już druga Nagroda Wielkiego Kalibru dla Marka Stelara. Tydzień temu w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału szczeciński autor odebrał Nagrodę Czytelników. Spośród książek nominowanych do tegorocznej nagrody czytelnikom najbardziej przypadło do gustu "Milczenie" szczecińskiego autora. To ostatnia część serii, której akcja rozgrywa się w Nowym Warpnie.

Marek Stelar rok temu otrzymał główną Nagrodę Wielkiego Kalibru - wówczas jury nagrodziło kryminał "Krzywda". Seria nowowarpieńska to trzy kryminały. Wspomniane wcześniej „Krzywda” i „Milczenie” oraz wcześniejsza „Skrucha”.

Stelar był też wcześnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru za książkę "Sekta" z serii z nadkomisarzem Rędzią. W swoim dorobku ma również kilka innych, dobrze przyjętych serii kryminalnych z charakterystycznymi bohaterami, to Krugły i Michalczyk, Suder, Iwona Banach oraz wspomniany już Dominik Przeworski.

W tym roku główną Nagrodę Wielkiego Kalibru 2024 otrzymała Agnieszka Graca autorka książki „Czarny poniedziałek”. Nagrodę przyznało jury w składzie Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), Bernadetta Darska, Anna Gemra, Anna Marchewka i Piotr Kofta.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2024-06-30, godz. 20:00 "Koniec świata" w eleWatorze Przed nami... koniec świata. Taki bowiem jest temat 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator". Tekstom towarzyszą pełne tajemniczych symboli… » więcej 2024-06-24, godz. 00:33 "Poczet Książąt Pomorskich" Macieja Strączyńskiego, z ilustracjami Sylwii Gadowskiej "Poczet Książąt Pomorskich" - to pierwsza publikacja zawierająca biogramy i portrety wszystkich książąt z dynastii Gryfitów. Jej autorem jest znany szczeciński… » więcej 2024-06-24, godz. 00:24 "Pielgrzym" - udany debiut szczecińskiego autora, Roberta Baciochy Korespondent Chicago Tribune Simon Equerry przybywa do Polski w 1979 roku, tuż przed wizytą Jana Pawła II w ojczyźnie. Ma relacjonować, dla rodaków za oceanem… » więcej 2024-06-16, godz. 17:00 Najnowszy tom poezji Tomasz Majzela [ROZMOWA] „Części” Tomasza Majzela pochłonąłem na raz w całości! Bo nie jest tak, że wyłącznie tom „Części” składa się z części - to Tomek Majzel… » więcej 2024-06-12, godz. 01:38 "Roześmiać się terapeutycznie" czyli „My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam” - audiobook na wakacje w Radiu Szczecin… Celna obserwacja rzeczywistości, poczucie humoru i dystans, błyskotliwość i ironia z dużą dozą ciepła i zrozumienia. W Radiu Szczecin przygotowujemy nowy… » więcej 2024-06-12, godz. 01:49 Monografia o o szczecińskiej kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów [ROZMOWA] "Mamy do czynienia ze sztuką wysokiej rangi artystycznej, zespołem prac pokazującym przemiany zachodzące w sztuce europejskiej końca XIX i początku XX wieku”… » więcej 2024-05-27, godz. 20:30 "Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów Inga Iwasiów w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych… » więcej 2024-05-27, godz. 20:55 Dzień Dziecka z książką [POSŁUCHAJ] Zapraszamy na wyjątkowy Dzień Dziecka. 1 czerwca warto się wybrać do szczecińskiej Różanki. W pięknym ogrodzie zaplanowano całą serię spotkań dla najmłodszych… » więcej 2024-05-27, godz. 21:02 "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Żydach, ale za bardzo baliście się zapytać" Bartosza Węglarczyka Dębno, Koszalin, Chojna i Choszczno – to właśnie tam w ostatnich dniach z czytelnikami spotkał się Bartosz Węglarczyk. Dziennikarz, razem z Jonnym Danielsem… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Komedia kryminalna o złodzieju, który dał się okraść czyli "Kameleon". Pod takim tytułem ukazała się właśnie najnowsza książka szczecińskiego pisarza Marka Stelara. Bohaterem komedii jest Mikołaj Borzym, zawodowy złodziej… » więcej
12345