Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. Frank Bieber [Archiwum Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V.]
Fot. Frank Bieber [Archiwum Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V.]
Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie zagrali kilkadziesiąt koncertów w Niemczech. Przedstawili gale operowe, operetkowe i musicalowe, a także wielkie dzieła oratoryjne, jak chociażby Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego czy „Stabat Mater” Piotra Gryski. Lista wystawianych utworów, także premierowo, jest bardzo długa. Promowali ponadto książki wydane przez uczelnię, m.in. o Carlu Loewe, Ryszardzie Wagnerze, Robercie Schumannie, Piotrze Czajkowskim czy Georgu Philipie Telemannie. Uświetniali również wiele uroczystości, choćby odsłonięcia pomnika Giulio Perottiego, patrona Międzynarodowego Konkursu Wokalnego, w którym młodzi artyści wielokrotnie towarzyszyli startującym w turnieju, grając w orkiestrze Akademii Sztuki.

Trwają obchody 10-lecia współpracy szczecińskiej Akademii z Musikverein BEL CANTO w Ueckermünde. Władze miasta Ueckermünde, jak i Stowarzyszenia oraz uczelni z dr hab. Mirosławą Jarmołowicz, prof. AS – rektorem uczelni na czele, są przekonani, że ambitne projekty wszystkich instytucji, będą mogły być nadal kontynuowane.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dr hab. Sylwią Burnicką-Kalischewską, prof. AS, Heidi Michaelis – emerytowaną burmistrz Ueckermünde – moderatorką wydarzeń w Niemczech i pianistką Agnieszką Barańską
 

Zobacz także

2026-02-15, godz. 17:00 Nie żyje Roman Kraszewski [WSPOMNIENIE] Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł Roman Kraszewski – pianista, kompozytor, pedagog i recenzent muzyczny, świadek wielu najważniejszych… » więcej 2026-02-15, godz. 18:01 29. Urodziny Czarnego Kota Rudego [POSŁUCHAJ] W tym roku urodziny Czarnego Kota Rudego czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie poświęcone były pamięci Magdy Umer i Joanny Kołaczkowskiej… » więcej 2026-02-16, godz. 00:14 Zmarła Bożena Dykiel. Pozostawiła po sobie wiele wyrazistych postaci w teatrze, kinie i serialach [ROZMOWA] W czwartek (12 lutego) zmarła znakomita Bożena Dykiel. Grała u największych polskich reżyserów: Andrzeja Wajdy, Janusza Zaorskiego, Stanisława Barei, Marka… » więcej 2026-02-16, godz. 00:58 "Łzy Odry" - album muzyczno-malarski [POSŁUCHAJ] Międzyodrze od dawna fascynuje, pochłonęło również grupę mieszkańców tamtejszych terenów. "Była to miłość od pierwszego zanurzenia w mokradłach… » więcej 2026-02-16, godz. 01:22 Już wkrótce Szczecin Jazz [RELACJA] Jazz znów zawita w Szczecinie. Rozpoczęła się 11. odsłona Festiwalu Szczecin Jazz. W miniony piątek (13 lutego) festiwal miał swoje preludium. W Studiu… » więcej 2026-02-16, godz. 01:34 Silny głos regionu. Trzech finalistów "The Voice Senior" z Zachodniopomorskiego [ROZMOWA] Za nami finał siódmej edycji "The Voice Senior". O zwycięstwo walczyło ośmioro uczestników, którzy po latach, czasem nawet dekadach, zdecydowali się wrócić… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 "Bravo Hemar" nowy spektakl Olgi Adamskiej Ten koncert to zaproszenie do spotkania z twórczością Mariana Hemara inaczej: z odwagą, kobiecą wrażliwością i muzycznym rozmachem. To ma być wieczór… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 Chór „Hejnał” rozpoczął obchody 80-lecia istnienia [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Najstarszy chór w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Dziś tworzą go seniorzy, których łączy pasja do muzyki i śpiewania. 5 lutego 1946 roku odbyło się… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 Międzyodrze najpiękniejsze na świecie Międzyodrze od dawna fascynuje nie tylko przyrodników i naukowców, ale także artystów – malarzy, muzyków i pisarzy. To miejsce pełne życia, dźwięków… » więcej 2026-02-08, godz. 17:00 Kontrapunkt już w kwietniu. Osiem spektakli konkursowych, rodzime produkcje i wydarzenia dla dzieci, showcase – to zapowiedź zbliżającego się wielkimi krokami Kontrapunktu. „To… » więcej
12345