Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Gospodarstwo Rybackie -spotkanie z aktorem Andrzejem Sewerynem. Fot. Małgorzata Bortnik [materiały organizatora]
Gospodarstwo Rybackie -spotkanie z aktorem Andrzejem Sewerynem. Fot. Małgorzata Bortnik [materiały organizatora]
Po raz 51. W ińsku rozpoczęło Lato Filmowe. Pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 1973 roku. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Bohdan Kowalski – ówczesny powiatowy kierownik wydziału kultury, Doland Paszkiewicz – aktywny działacz DKF „Kontrasty” w Szczecinie, oraz Kazimierz Dec – kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ińsku.

Pierwsza edycja festiwalu miała profil komediowy. Rok później impreza rozbudowana została o seanse studyjne. Podczas pierwszych edycji można było oglądać filmy Viscontiego, Saury, Bergmana, Jancso, Angelopoulosa, Bunuela, Zafranovića i innych czołowych europejskich wizjonerów kina. Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami.

Także w tym roku do Ińska przyjechali aktorzy, filmowcy i widzowie. Zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń: projekcji, wystaw, spotkań wycieczek i koncertów. Całość potrwa do przyszłej niedzieli.

Choć to wakacyjny festiwal, nad pięknym jeziorem Ińsko, to prezentowane są tu filmy wcale niełatwe. Tak jak film otwarcia "Ja, Kapitan" opowiadający historię 16-to letniego Senegalczyka, który postanawia nielegalnie wyemigrować do Europy, by tu zrobić artystyczną karierę. Jego niebezpieczna podróż przez pustynię i potem Morze Śródziemne wzruszyła publiczność - co odnotowała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2024-10-13, godz. 14:50 Chór Uniwersytetu Szczecińskiego zdobył Złoto na Międzynarodowym Konkursie w Herceg Novi w Czarnogórze [ROZMOWA… Chór Akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego kierowany od kilku lat przez dyrygentkę prof. Annę Tarnowską jest jedynym tego typu zespołem funkcjonującym… » więcej 2024-10-06, godz. 23:37 "Szczecin do mojego wiersza stworzył drzewo" - spotkanie z Anną Frajlich "Poezję Anny Frajlich można nazwać poezją przesunięcia, poezją wykorzenienia i marzenia o powrocie. Autorka zaczęła pisać wcześnie, jako kilkunastoletnia… » więcej 2024-10-07, godz. 01:07 Cienie zapomnianych kultur [ROZMOWA] "Między zamieszkiwaniem, a wędrowaniem" - to hasło tegorocznej 16. edycji "Cieni zapomnianych kultur". To wydarzenie organizuje w Kołbaczu Stowarzyszenie Spichlerz… » więcej 2024-10-07, godz. 01:57 Chopin w cenie [RELACJA] Konkurs Chopinowski odbędzie się w Warszawie za rok. A już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 1 października w samo południe rozpoczęła się sprzedaż… » więcej 2024-10-07, godz. 00:53 Jazz Generator w Szczecinie [ROZMOWA] W piątek (11 października) odbędzie się kolejna osłona „Jazz Generator”. Michał Starkiewicz, muzyk, Fundacja Generator Sztuki tak mówi o tym artystycznym… » więcej 2024-09-30, godz. 15:29 Kino Pionier 1907. Nowy Początek [ROZMOWA] "Kino Pionier 1907. Nowy Początek". Było jak u u Hitchcocka - "najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło". Lawinę zdarzeń zapoczątkowała decyzja… » więcej 2024-09-29, godz. 14:35 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” organizuje koncert charytatywny „Przywróćmy nadzieję” [ROZMOWA, Z… Od wielu dni dochodzą do nas tragiczne informacje o fali powodzi, która opanowała południe i zachód kraju, powodując wiele szkód. Lokalne sztaby kryzysowe… » więcej 2024-09-30, godz. 12:13 "Nienawiść i brak tolerancji nie mają narodowości". Zmarł nauczyciel, regionalista, Zbigniew Czarnuch [POSŁUCHAJ] W Witnicy, gdzie po II wojnie światowej osiedliła się jego rodzina, a ojciec piastował funkcję burmistrza, osobiście skuwał ślady niemieckich pozostałości… » więcej 2024-09-30, godz. 14:28 40 lat z hakiem Piotra Bukartyka [ROZMOWA] "40 lat z hakiem". Jak duży jest ten hak? I jakie to były lata? Czym wypełnione? To pytania, które narzucają się, gdy myślimy o tutule koncertu z okazji… » więcej 2024-09-30, godz. 00:02 "i" Adriana Glenia i inne tomy [ROZMOWA] "Umiejscowiony w tytule nowego tomu Adriana Glenia spójnik „i” odsyła do znaczeń kojarzących się z łączliwością, wiązaniem i scalaniem odmiennych… » więcej
7891011