Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Profesor Andrzej Chorosiński – organista. Fot. Jan Olczak
Profesor Andrzej Chorosiński – organista. Fot. Jan Olczak
Należy do grona najwybitniejszych polskich organistów. Profesor Andrzej Chorosiński koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Australii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej i w Stanach Zjednoczonych. W Międzyzdrojach zagrał podczas koncertu zamykającego tegoroczny 25. już Festiwal Muzyki Organowej. Jego syn, znany aktor Michał Chorosiński recytował wiersze polskich poetów.

Profesor Chorosiński dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą. Zrealizował ponad 20 płyt w renomowanych firmach fonograficznych takich, jak m.in.: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego album zarejestrowany w Bazylice w Licheniu otrzymał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”.

Znaczące miejsce w działalności Artysty zajmuje praca pedagogiczna. Prowadził klasę organów m.in. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pełnił funkcję prorektora, a następnie rektora uczelni. Przez wiele lat był członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM), przewodniczył też konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Ponadto prowadził kursy improwizacji i interpretacji organowej w Australii, Finlandii, Izraelu, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. W roku 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keimyung University w Korei Południowej.

Od wielu lat uczestniczy w pracach jury prestiżowych konkursów organowych organizowanych m.in. we Francji, Niemczech, Polsce i na Litwie. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej.

Andrzej Chorosiński – pomysłodawca Festiwalu Organowego w Międzyzdrojach wystąpił na koncercie wieńczącym 25. edycję wydarzenia. Wieczór wypełniła również poezja Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego i Juliana Tuwima recytowana przez syna profesora, cenionego aktora Michała Chorosińskiego – absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, dyrektora artystycznego i naczelnego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i współinicjatora oraz założyciela Teatru Polskiej Klasyki.

Koncert finałowy 25. Międzyzdrojskiego Festiwalu Organowego, wzorem lat ubiegłych, odbył się w kościele pw. św. Piotra Apostoła.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z organistą prof. Andrzejem Chorosińskim, aktorem Michałem Chorosińskim i ks. Łukaszem Wójtowiczem
 

Zobacz także

2026-05-24, godz. 20:23 „Języki z wody” Bogny Burskiej i Daniela Kotowskiego na 61. Biennale Sztuki w Wenecji [POSŁUCHAJ] W tym tygodniu gościliśmy artystów, których praca reprezentuje Polskę podczas Biennale Sztuki w Wenecji. Bogna Burska i Daniel Kotowski przyjechali do Szczecina… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Uroczysta Gala Jubileuszowa 80-lecia Chóru „Hejnał” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, w tym m.in. występ podczas audiencji u Papieża Jana Pawła II w 1995 roku. Liczne nagrody na prestiżowych… » więcej 2026-05-24, godz. 17:00 Premierowy koncert Szczecińskiej Orkiestry Nastrojowej w Willi Lentza [ROZMOWA z ARTYSTAMI] A gdyby tak przenieść się do przedwojennych kabaretów, dancingów i rewii? Gdyby tak poczuć atmosferę tamtego czasu? Takiemu nastrojowi trudno jest się… » więcej 2026-05-24, godz. 23:49 Sydonia uniewinniona! Noc Otwartych Sądów w Szczecinie [RELACJA] Po Nocy Muzeów swoje drzwi do niedostępnych na co dzień nawet dla urzędników miejsc otworzyły sądy. To w ramach ogólnopolskiego wydarzenia, która zagościło… » więcej 2026-05-25, godz. 00:18 "Anikoty" - nowa płyta Michała Zabłockiej i Anny Szałapak [ROZMOWA] Michał Zabłocki, poeta i autor tekstów piosenek przygotował płytę w duecie z nie żyjącą już od dziewięciu lat Anną Szałapak, "Białą Damą Piwnicy… » więcej 2026-05-25, godz. 00:47 "Młode Wilki" znów w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Festiwal Młodej Sztuki "Młode Wilki" odbywający się w Szczecinie, organizowany przez Akademię Sztuki powoli dobiega końca. W programie trzydniowego przeglądu… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Taniec i muzyka na 23.Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie. Koncert "Muzyka i Kosmos" odbył się wczoraj (16.05.2026) w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej. Tym razem wystąpili Mojca Gal (Szwajcaria) - skrzypce barokowe, taniec… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Jacek Fijałkowski 55 lat pracy artystycznej Przed nami rozmowa z Jackiem Fijałkowskim - fotografem, grafikiem, scenografem. Będzie to przedsmak spotkania "na żywo". Bowiem w najbliższy czwartek (21.05.2026)… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Odeszła wybitna artystka - wspomnienie Stanisławy Celińskiej Stanisława Celińska urodzona 29 kwietnia 1947 w Warszawa to jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych oraz ceniona pieśniarka. Ukończyła… » więcej 2026-05-17, godz. 17:00 Rekord pobity! 551. muzyków zgłosiło się do International Lutosławski Youth Orchestra 2026 [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Filharmonia w Szczecinie wierna przekonaniu, że muzyka nie zna granic i podziałów oraz, że jest jedynym uniwersalnym językiem ludzi, powołała w 2013 roku… » więcej
12345