Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Profesor Andrzej Chorosiński – organista. Fot. Jan Olczak
Profesor Andrzej Chorosiński – organista. Fot. Jan Olczak
Należy do grona najwybitniejszych polskich organistów. Profesor Andrzej Chorosiński koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Australii, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Korei Południowej i w Stanach Zjednoczonych. W Międzyzdrojach zagrał podczas koncertu zamykającego tegoroczny 25. już Festiwal Muzyki Organowej. Jego syn, znany aktor Michał Chorosiński recytował wiersze polskich poetów.

Profesor Chorosiński dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą. Zrealizował ponad 20 płyt w renomowanych firmach fonograficznych takich, jak m.in.: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego album zarejestrowany w Bazylice w Licheniu otrzymał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty”.

Znaczące miejsce w działalności Artysty zajmuje praca pedagogiczna. Prowadził klasę organów m.in. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pełnił funkcję prorektora, a następnie rektora uczelni. Przez wiele lat był członkiem Stowarzyszenia Uczelni Muzycznych Europy (AECAM), przewodniczył też konferencji rektorów uczelni artystycznych w Polsce. Ponadto prowadził kursy improwizacji i interpretacji organowej w Australii, Finlandii, Izraelu, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. W roku 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keimyung University w Korei Południowej.

Od wielu lat uczestniczy w pracach jury prestiżowych konkursów organowych organizowanych m.in. we Francji, Niemczech, Polsce i na Litwie. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej.

Andrzej Chorosiński – pomysłodawca Festiwalu Organowego w Międzyzdrojach wystąpił na koncercie wieńczącym 25. edycję wydarzenia. Wieczór wypełniła również poezja Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego i Juliana Tuwima recytowana przez syna profesora, cenionego aktora Michała Chorosińskiego – absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, dyrektora artystycznego i naczelnego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i współinicjatora oraz założyciela Teatru Polskiej Klasyki.

Koncert finałowy 25. Międzyzdrojskiego Festiwalu Organowego, wzorem lat ubiegłych, odbył się w kościele pw. św. Piotra Apostoła.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z organistą prof. Andrzejem Chorosińskim, aktorem Michałem Chorosińskim i ks. Łukaszem Wójtowiczem
 

Zobacz także

2024-10-06, godz. 23:37 "Szczecin do mojego wiersza stworzył drzewo" - spotkanie z Anną Frajlich "Poezję Anny Frajlich można nazwać poezją przesunięcia, poezją wykorzenienia i marzenia o powrocie. Autorka zaczęła pisać wcześnie, jako kilkunastoletnia… » więcej 2024-10-07, godz. 01:07 Cienie zapomnianych kultur [ROZMOWA] "Między zamieszkiwaniem, a wędrowaniem" - to hasło tegorocznej 16. edycji "Cieni zapomnianych kultur". To wydarzenie organizuje w Kołbaczu Stowarzyszenie Spichlerz… » więcej 2024-10-07, godz. 01:57 Chopin w cenie [RELACJA] Konkurs Chopinowski odbędzie się w Warszawie za rok. A już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 1 października w samo południe rozpoczęła się sprzedaż… » więcej 2024-10-07, godz. 00:53 Jazz Generator w Szczecinie [ROZMOWA] W piątek (11 października) odbędzie się kolejna osłona „Jazz Generator”. Michał Starkiewicz, muzyk, Fundacja Generator Sztuki tak mówi o tym artystycznym… » więcej 2024-09-30, godz. 15:29 Kino Pionier 1907. Nowy Początek [ROZMOWA] "Kino Pionier 1907. Nowy Początek". Było jak u u Hitchcocka - "najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rosło". Lawinę zdarzeń zapoczątkowała decyzja… » więcej 2024-09-29, godz. 14:35 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” organizuje koncert charytatywny „Przywróćmy nadzieję” [ROZMOWA, Z… Od wielu dni dochodzą do nas tragiczne informacje o fali powodzi, która opanowała południe i zachód kraju, powodując wiele szkód. Lokalne sztaby kryzysowe… » więcej 2024-09-30, godz. 12:13 "Nienawiść i brak tolerancji nie mają narodowości". Zmarł nauczyciel, regionalista, Zbigniew Czarnuch [POSŁUCHAJ] W Witnicy, gdzie po II wojnie światowej osiedliła się jego rodzina, a ojciec piastował funkcję burmistrza, osobiście skuwał ślady niemieckich pozostałości… » więcej 2024-09-30, godz. 14:28 40 lat z hakiem Piotra Bukartyka [ROZMOWA] "40 lat z hakiem". Jak duży jest ten hak? I jakie to były lata? Czym wypełnione? To pytania, które narzucają się, gdy myślimy o tutule koncertu z okazji… » więcej 2024-09-30, godz. 00:02 "i" Adriana Glenia i inne tomy [ROZMOWA] "Umiejscowiony w tytule nowego tomu Adriana Glenia spójnik „i” odsyła do znaczeń kojarzących się z łączliwością, wiązaniem i scalaniem odmiennych… » więcej 2024-09-30, godz. 12:29 "Pewnego razu w Szczecinie" w Morskim Centrum Nauki [POSŁUCHAJ] W niespełna trzy tygodnie od premiery wyczerpał się pierwszy nakład zbioru opowiadań szczecińskich autorów „Pewnego razu w Szczecinie. Wydarzyło się… » więcej
12345