Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Przemysław Neumann – dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii w Szczecinie (od lewej) i Piotr Krzystek – prezydent Szczecina witają publiczność koncertu otwierającego sezon artystyczny 2024/2025 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Przemysław Neumann – dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii w Szczecinie (od lewej) i Piotr Krzystek – prezydent Szczecina witają publiczność koncertu otwierającego sezon artystyczny 2024/2025 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Ponad 200 stron ma nowy program na najbliższy sezon w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Od 1 września dyrektorem Filharmonii jest Przemysław Neumann, do niedawna dyrektor Filharmonii w Opolu.

ze strony Filharmonii (filharmonia.szczecin.pl)

Nowy dyrektor jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Jako dyrygent prowadził orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Filharmonii Poznańskiej, Białostockiej, Koszalińskiej, Gorzowskiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Opery Bałtyckiej oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc dyrygentem i kierownikiem orkiestry.

Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę dydaktyczną w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu, w latach 2019-20 przewodnicząc jej jako kierownik. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 – profesora uczelnianego. Alma Mater stała się dla Przemysława Neumanna przestrzenią realizacji wielu projektów edukacyjno-artystycznych, spośród których należy wymienić koncerty z akademicką Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta (której w latach 2009-13 był kierownikiem artystycznym), coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu czy też koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje.

W 2015 roku Przemysław Neumann objął stanowisko dyrektora Filharmonii Opolskiej. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem przez niego intensywnej pracy nad polską, niesłusznie zapomnianą muzyką, co zaowocowało cyklem koncertów Polska Muzyka Zapomniana (prezentujących głównie utwory skomponowane w czasie zaborów) oraz serią wydawniczą o tym samym tytule. Partytury wraz z głosami orkiestrowymi dzieł twórców takich jak Karol Kurpiński, Witold Maliszewski, Feliks Nowowiejski czy Zygmunt Noskowski powstały we współpracy z powołaną w 2016 roku fundacją Dla Kultury, w której Przemysław Neumann pełni funkcję prezesa. Prowadząc Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej dokonał również szeregu nagrań płytowych skupionych wokół dorobku polskich kompozytorów.


Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Przemysławem Neumannem
 

Zobacz także

2024-10-27, godz. 17:00 W Filharmonii zabrzmiało „Stworzenie świata” Haydna w 140. rocznicę Konzerthausu [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Piątkowym koncertem, 25 października 2024 roku, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza uczciła 140. rocznicę powstania szczecińskiego Konzerthausu, który… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Festiwal Komedii SZPAK jest pełnoletni "SZPAK to największe święto kabaretu w promieniu co najmniej 200 kilometrów od Szczecina. Kabaretowe szaleństwo, na którym pojawiają się kabarety z całej… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Porozmawiajmy o śmierci - Katarzyna Górewicz Rozmowy o odchodzeniu i śmierci nie są nigdy łatwe. Nie jest też łatwo przezywać stratę. Nie rozmawiamy o tym, bo się boimy, bo się wstydzimy , bo nie… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Opera na Zamku z operetką w DPS'ach Opera na Zamku realizuje program zatytułowany „Napój miłosny" dla seniora. To prezentacja dzieła operowego połączona z dyskusją. Za każdym razem spotkają… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 "Missa Stadion Brevis" na 9 Festiwalu EuroMusicDrama w Szczecinie "Missa Stadion Brevis" dramaturżki Patrycji Fessard i kompozytora Oliviera Penard odbyła się w studiu imienia Jana Szyrockiego Radia Szczecin. Sztuka zostanie… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni" w tym roku zaplanowano w ostatni weekend listopada. Jak zwykle po raz kolejny czytelnicy spotkają się z autorami książek w Książnicy Pomorskiej podkreśla pomysłodawca i główny organizator "Odkrywców wyobraźni"… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Znamy nominowanych do "Jantara" Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Po raz piąty pod koniec listopada poznamy najlepszą książkę za 2023 rok. Do nagrody zgłoszono 29 książek i wszyscy autorzy związani są z zachodniopomorskim… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 MyLove - monodram Filipa Cembali Rafał Matusz: Spektakl powstał w oparciu o biografię działaczki Milo Mazurkiewicz, która nie wytrzymała presji społecznej i wymogów formalnych, jakie się… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Wspomnienie o Jerzym Gumieli - Jarrym ze Szczecina. W ramach cyklu MEMORIA w Willi Lentza przywołano pamięć o znakomitym malarzu Jerzym Gumieli. Artystę wspominali Jego przyjaciele oraz znajomi, m.in.: Kinga… » więcej 2024-10-21, godz. 03:00 Zmarł Leszek Szaruga [WSPOMNIENIE] W wieku 78 lat zmarł prof. Aleksander Wirpsza - poeta, prozaik, krytyk literacki, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego w latach 1992-2004, znany… » więcej
45678