Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS) pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego z kompozytorem Markiem Nowakowskim (w środku 1-rzędu Chóru). Fot. Materiały prasowe organizatora Festiwalu
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS) pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego z kompozytorem Markiem Nowakowskim (w środku 1-rzędu Chóru). Fot. Materiały prasowe organizatora Festiwalu
Rokrocznie we wrześniu w Stargardzie rozbrzmiewa muzyka klasyczna, którą można usłyszeć podczas Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni Spatium”. 4. edycja wydarzenia odbywająca się na cześć wybitnego kompozytora i pedagoga urodzonego w Stargardzie, zaproponowała od piątku, 13 września 2024 roku, bezpłatne koncerty i możliwość głębszego poznania Jego twórczości, począwszy od wykonania m.in. utworu „Domini Est Terra” Profesora i występów Chórów: „Omnia” ze Słowacji, Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT (CHAPS) oraz „Belcanto” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie pod dyrekcją Katarzyny Ganczarskiej, dodatkowo grającej na organach z perkusistą Tomaszem Andrzejewskim.

Dziś, 15 września 2024, finał trzydniowego Festiwalu. W stargardzkiej Kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata melomani usłyszą m.in. Psalm I „Beatus Vir” patrona przedsięwzięcia, utwór „O Piękności Niestworzona” w obecności jego autora Marka Nowakowskiego i prawykonanie „Sinfonietty” skomponowanej przez prof. Szymona Wyrzykowskiego – pomysłodawcę i dyrektora artystycznego wydarzenia.

Festiwalowe „Postludium”, czyli konferencja naukowa poświęcona twórczości Marka Jasińskiego, odbędzie się 2 października 2024 w szczecińskiej Willi Lentza.

Marek Jasiński urodził się 10 września 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim. Zmarł nagle 15 lutego 2010 w rumuńskiej Cluj-Napoca podczas zajęć prowadzonych w ramach Europejskiego Programu FABREC.

Prezentacja sylwetki znakomitego kompozytora na Festiwalu Jego imienia, którego utwory sławią na świecie Szczecin i Polskę splata się z obchodami 75. rocznicy urodzin przedwcześnie zmarłego Artysty.

Ceniony pedagog i twórca – absolwent Wydziału Teorii, Dyrygentury i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu był profesorem swojej Alma Mater, a także Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zasiadał ponadto w jury międzynarodowych festiwali, konkursów kompozytorskich zarówno w kraju jak i za granicą. Jego dzieła prezentowano na prestiżowych festiwalach organizowanych m.in. w Argentynie, Australii, Danii, Francji, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Watykanie. Wiele z nich zarejestrowały renomowane wytwórnie fonograficzne oraz publikowały czołowe oficyny wydawnicze świata.

Otrzymał niezliczoną liczbę nagród. Na przykład za symfonię „In Principio” zamówioną i nagraną na płycie compactowej przez Polskie Radio Szczecin na 60-lecie Rozgłośni, był nominowany w kategorii „Najlepszy polski utwór muzyczny” do PRIX ITALIA (odpowiednika filmowego Oskara) – najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu radiowo-telewizyjno-internetowego na świecie. Uhonorowano Go również Zachodniopomorskim Noblem, a także nagrodami: Artystyczną Miasta Szczecin, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, św. Brata Alberta, Honorową Prezydenta Miasta Szczecin, Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Szymonem Wyrzykowskim i dr Katarzyną Ganczarską
 

Zobacz także

2024-12-01, godz. 17:00 III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza rozstrzygnięty [ROZMOWY, ZDJĘCIA] Pierwsza edycja Konkursu Kompozytorskiego zorganizowana z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odbyła się w 2018 roku. Wielki sukces przedsięwzięcia… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Koncert Adwentowy u Baptystów Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na koncert adwentowy w ramach cyklu Muzyka w dawnym Szczecinie poświęcony sztuce wokalnej i instrumentalnej XVII wieku… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 ARFIKOWA – „Gwiazdka nad Łasztownią 2024” Fundacja „Moja Łasztownia” zaprasza na „Gwiazdkę nad Łasztownią”. Tradycją stał się też udział w niej grupy artystycznej ARFIK. Już 8 grudnia… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Koncert brytyjskiego kompozytora w Szczecinie. Artysta wystąpi w niedzielę z CHAPS-em. Jedyny koncert w Polsce wybitnego brytyjskiego kompozytora i dyrygenta Boba Chilcotta odbędzie się w Szczecinie. Artysta poprowadzi 100-osobową grupę znakomitych… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Wystartował Szczecin Jazz Academy Szczecin Jazz Academy to nowy projekt edukacyjny Festiwalu Szczecin Jazz, którego 10. edycja już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Festiwalowi artyści… » więcej 2024-11-24, godz. 22:55 Artur Daniel Liskowacki po raz drugi nagrodzony "Jantarem" [POSŁUCHAJ] Od piątku (22 listopada) wszystkie drogi prowadzą do Książnicy Pomorskiej. Sala pod Piramidą, ale i inne sale tej szacownej instytucji pękają szwach, by… » więcej 2024-11-25, godz. 15:49 Nagrody "Pro Arte" przyznane po raz dwunasty [POSŁUCHAJ] W miniony poniedziałek (18 listopada) zachodniopomorscy artyści odebrali nagrody "Pro Arte" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia i ochrony kultury. W… » więcej 2024-11-25, godz. 18:00 Odkrywcy Wyobraźni znów opanowali Szczecin [ROZMOWA] 12. edycja Odkrywców Wyobraźni czyli Festiwalu Czytania im. Wojciecha Pszoniaka rozpoczęła się w piątek (22 listopada) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie… » więcej 2024-11-25, godz. 10:13 Romantyk z Pomorza także w Szczecinie. Trwa Tydzień Friedrichowski [ROZMOWA] Caspar David Friedrich urodził się 250 lat temu, dokładnie 5 września 1774 roku w Greifswaldzie na Pomorzu. Po studiach w Królewskiej Duńskiej Akademii… » więcej 2024-11-25, godz. 18:26 Odeszli ostatni dwaj członkowie "Następców Tronów" [POSŁUCHAJ] Szczeciński zespół big-beatowy "Następcy Tronów" gra i śpiewa już w pełnym składzie w innym świecie. Dotarła do nas informacja, że odeszli ostatni… » więcej
12345