Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fryderyk Chopin. Portret Eugène'a Ferdinanda Victora Delacroix. Źródło: domena publiczna, polona.pl
Fryderyk Chopin. Portret Eugène'a Ferdinanda Victora Delacroix. Źródło: domena publiczna, polona.pl
Dwie orkiestry, koncerty symfoniczne, kameralne, trzy recitale chopinowskie, kilkunastu solistów, dwóch dyrygentów, MasterClassy, sympozja, wykłady oraz prezentacje multimedialne.

W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy”. W trwających od 26 do 31 października 2024 roku imprezach festiwalowych wzięło udział około stu pięćdziesięciu polskich i ukraińskich artystów, których oklaskiwało ponad tysiąc słuchaczy.

Zgodnie z założeniami pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy – szczecińskiego Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw, Festiwal stał się gestem solidarności z narodem zaatakowanym przez putinowską Rosję. Realizator przedsięwzięcia dołączył do grona wolontariuszy wspierających mieszkańców Ukrainy pomocą humanitarną. Dotarł do Nich z muzyką, której niedosyt odczuwają od ponad dwóch lat.

Festiwalowy program wypełniła przede wszystkim muzyka polska i ukraińska. WIELKIM TWÓRCĄ był Fryderyk Chopin (1810–1849). Jego utwory przypomniano w październiku 2024 roku, w ramach światowych obchodów 175-rocznicy śmierci kompozytora.

Wśród wykonawców znaleźli się oklaskiwani na całym świecie artyści, tacy jak np.: Wojciech Kubica i Artem Lachowicz – pianiści, członkowie Tria harmonijek ustnych Animato – Marek Jaroszyński, Piotr Bieliński i Piotr Włodarczyk, dyrygenci – Ihor Pyłatiuk i Wołodymyr Sywochip, skrzypkowie – Artur Mykytka i Nazarij Pyłatiuk, Jana Szewczenko – sopranistka, Wołodymyr Kohut – altowiolinista, Anastasija Zochniuk – wiolonczelistka, Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Wołodymyra Skoryka oraz Orkiestra Kameralna „Academia” Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki.

Wydarzenia zorganizowano w prestiżowych instytucjach kultury Ukrainy, m.in.: w Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka, w Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki i w Kropywnyckim College’u Muzycznym.

Ogółem odbyło się kilkanaście imprez, w tym m.in. siedem koncertów, trzy kursy mistrzowskie (MasterClassy), II Międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Ukraińska muzyka fortepianowa w kontekście sztuki światowej”, jak również panel dyskusyjny dotyczący m.in. znaczenia twórczości Chopina w światowej kulturze oraz przepisów prawnych umożliwiających (przedstawicielom Ukraińskiej Polonii i młodym Ukraińcom) kontynuować naukę, a także podejmować pracę w krajach Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie zorganizowano w dwóch miastach – we Lwowie i w Kropywnyckim, mieście młodości Karola Szymanowskiego.

Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami byli Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie oraz Polskie Radio Szczecin SA.

Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw podczas koncertu finałowego złożyło podziękowanie wykonawcom za mistrzowskie interpretacje, słuchaczom za wspólnie spędzony czas. Za pomoc w przygotowaniu ważnego dla promocji kultury polskiej za granicą wydarzenia przekazano wyrazy wdzięczności Współorganizatorom i Partnerom, wyróżniając szczególnie Gminę Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Radio Szczecin SA, Lwowską Filharmonię Narodową, Lwowską Narodową Akademię Muzyczną, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Ambasadę RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie na czele z Panią Konsul Dorotą Dmuchowską.

W relacji mówią w kolejności:
• Trio harmonijkowe Animato w składzie: Marek Jaroszyński, Piotr Bieliński i Piotr Włodarczyk
• Aleksander Polaczok – dyrektor Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim
• Ihor Pyłatiuk – dyrygent, rektor Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki we Lwowie
• Artur Mykytka – skrzypek, koncertmistrz Lwowskiej Akademii Kameralnej „Akademia”
• Artem Lachowycz – pianista
• Wojciech Kubica – pianista, prorektor ds. kształcenia Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
• konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie)
 

Zobacz także

2024-11-03, godz. 17:00 Jan A.P.Kaczmarek - wspomnienie 21 maja zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Miał 71 lat. Skomponował muzykę do ponad 70 filmów… » więcej 2024-11-03, godz. 21:05 100 lecie urodzin Zbigniewa Herberta Sto lat temu, 29 października 1924 roku, urodził się Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista i dramaturg, autor między innymi cykli poetyckich - "Pan Cogito"… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 Kwartał z kulturą, historią i kuchnią żydowską Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce, szczeciński oddział zaprasza do udziału w swoim najnowszym projekcie. Celem cyklu wydarzeń pod wspólnym… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 W Filharmonii zabrzmiało „Stworzenie świata” Haydna w 140. rocznicę Konzerthausu [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Piątkowym koncertem, 25 października 2024 roku, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza uczciła 140. rocznicę powstania szczecińskiego Konzerthausu, który… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Festiwal Komedii SZPAK jest pełnoletni "SZPAK to największe święto kabaretu w promieniu co najmniej 200 kilometrów od Szczecina. Kabaretowe szaleństwo, na którym pojawiają się kabarety z całej… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Porozmawiajmy o śmierci - Katarzyna Górewicz Rozmowy o odchodzeniu i śmierci nie są nigdy łatwe. Nie jest też łatwo przezywać stratę. Nie rozmawiamy o tym, bo się boimy, bo się wstydzimy , bo nie… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Opera na Zamku z operetką w DPS'ach Opera na Zamku realizuje program zatytułowany „Napój miłosny" dla seniora. To prezentacja dzieła operowego połączona z dyskusją. Za każdym razem spotkają… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 "Missa Stadion Brevis" na 9 Festiwalu EuroMusicDrama w Szczecinie "Missa Stadion Brevis" dramaturżki Patrycji Fessard i kompozytora Oliviera Penard odbyła się w studiu imienia Jana Szyrockiego Radia Szczecin. Sztuka zostanie… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 12. Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni" w tym roku zaplanowano w ostatni weekend listopada. Jak zwykle po raz kolejny czytelnicy spotkają się z autorami książek w Książnicy Pomorskiej podkreśla pomysłodawca i główny organizator "Odkrywców wyobraźni"… » więcej 2024-10-27, godz. 17:00 Znamy nominowanych do "Jantara" Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Po raz piąty pod koniec listopada poznamy najlepszą książkę za 2023 rok. Do nagrody zgłoszono 29 książek i wszyscy autorzy związani są z zachodniopomorskim… » więcej
56789