Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Okładka książki w wersji angielskiej
Okładka książki w wersji angielskiej
Finalizacja grantu prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk w programie „Doskonała Nauka II”, w module „Wsparcie monografii naukowych” – „Przekład monografii pt. Między Młodą Polską, Skamandrem i Awangardą” to przykład dobrego wykorzystania ministerialnego grantu.

W module „Wsparcie monografii naukowych” finansowanie na rok akademicki 2023/2024 uzyskała prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk z Instytutu Literatury i Nowych Mediów na realizację przekładu na język angielski monografii autorskiej pt. Między Młodą Polską, Skamandrem i Awangardą. Kobiety piszące wiersze w dwudziestoleciu międzywojennym (MONOGR/SP/0170/2023/01).

Monografia prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk o międzywojennych poetkach powstała w ramach realizowanego wcześniej na US grantu zespołowego „Gatunek – Kanon – Polityka. Historia i genologia pisarstwa kobiecego w XX wieku” kierowanego przez prof. dr hab. Ingę Iwasiów, finansowanego przez ówczesne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa.

W skład zespołu realizującego projekt weszły trzy badaczki zatrudnione w Instytucie Literatury i Nowych Mediów: kierownik projektu prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk oraz dwie anglistki tłumaczki dr hab. prof. US Beata Zawadka i dr Barbara Braid.

Książkę, której angielski tytuł brzmi Between Young Poland, Skamander and Avantgarde. Polish women writing poetry in the interwar period, prof. Agata Zawiszewska-Semeniuk poświęciła takim polskim poetkom, jak Irena Tuwim, Nina Rydzewska, Zuzanna Rabska, których twórczość była żywo dyskutowana przez krytykę przed rokiem 1939, a które obecnie znajdują się na mniej eksponowanych miejscach w kanonie poetyckim. Odpowiadając na pytanie, jakie warunki determinują ich obecną pozycję w kanonie, porusza takie zagadnienia, jak: zakres znajomości rzemiosła poetyckiego u kolejnych pokoleń kobiet twórczych, wynikającej ze sprofilowanej płciowo edukacji szkolnej; pozycja kobiet piszących we wspólnotowym modelu polskiego życia artystycznego w pierwszych dekadach XX wieku; stosunek niewiast piszących do wypracowanych przez mężczyzn wzorców poezjowania młodopolskiego, awangardowego i skamandryckiego; zespół odmiennych gatunków, tematów i motywów realizowanych przez kobiety poetki; odmienny sposób doświadczania nowoczesności przefiltrowanej przez kategorie płci, narodowości, klasy i rasy. Działania prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk mieszczą się więc w ramach kulturowej socjologii literatury, która bada teksty rozumiane nie tylko w sposób fenomenologiczny, lecz również jako wytwory społecznych trybów lektury oraz politycznych i gospodarczych warunków ich powstawania. Dlatego obok interpretacji „blisko tekstu” poetyckiego w książce znajdujemy również analizy grupowych strategii czytelniczych, kanonizujących jedne dzieła i odrzucających inne, oraz działań takich instytucji, jak cenzura, redakcje czasopism literackich, związki zawodowe, akademie literackie.

Książki dostępna jest na stronie:


TK Rozmowa długa tłumaczenie książki prof zawiszeskiej
 

Zobacz także

2024-12-08, godz. 17:00 Czeska i słowacka twórczość wokalna na Akademii Sztuki w Szczecinie. Akademia Sztuki w Szczecinie, dzięki swoim profesorom, współpracuje z wieloma scenami i uczelniami w Polsce i na świecie. Profesor Katarzyna Dondalska zaprosiła… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Mieczysława Karłowicza rozstrzygnięty [ROZMOWY, ZDJĘCIA] Pierwsza edycja Konkursu Kompozytorskiego zorganizowana z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odbyła się w 2018 roku. Wielki sukces przedsięwzięcia… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Koncert Adwentowy u Baptystów Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na koncert adwentowy w ramach cyklu Muzyka w dawnym Szczecinie poświęcony sztuce wokalnej i instrumentalnej XVII wieku… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 ARFIKOWA – „Gwiazdka nad Łasztownią 2024” Fundacja „Moja Łasztownia” zaprasza na „Gwiazdkę nad Łasztownią”. Tradycją stał się też udział w niej grupy artystycznej ARFIK. Już 8 grudnia… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Koncert brytyjskiego kompozytora w Szczecinie. Artysta wystąpi w niedzielę z CHAPS-em. Jedyny koncert w Polsce wybitnego brytyjskiego kompozytora i dyrygenta Boba Chilcotta odbędzie się w Szczecinie. Artysta poprowadzi 100-osobową grupę znakomitych… » więcej 2024-12-01, godz. 17:00 Wystartował Szczecin Jazz Academy Szczecin Jazz Academy to nowy projekt edukacyjny Festiwalu Szczecin Jazz, którego 10. edycja już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Festiwalowi artyści… » więcej 2024-11-24, godz. 22:55 Artur Daniel Liskowacki po raz drugi nagrodzony "Jantarem" [POSŁUCHAJ] Od piątku (22 listopada) wszystkie drogi prowadzą do Książnicy Pomorskiej. Sala pod Piramidą, ale i inne sale tej szacownej instytucji pękają szwach, by… » więcej 2024-11-25, godz. 15:49 Nagrody "Pro Arte" przyznane po raz dwunasty [POSŁUCHAJ] W miniony poniedziałek (18 listopada) zachodniopomorscy artyści odebrali nagrody "Pro Arte" za wybitne osiągnięcia w dziedzinie szerzenia i ochrony kultury. W… » więcej 2024-11-25, godz. 18:00 Odkrywcy Wyobraźni znów opanowali Szczecin [ROZMOWA] 12. edycja Odkrywców Wyobraźni czyli Festiwalu Czytania im. Wojciecha Pszoniaka rozpoczęła się w piątek (22 listopada) w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie… » więcej 2024-11-25, godz. 10:13 Romantyk z Pomorza także w Szczecinie. Trwa Tydzień Friedrichowski [ROZMOWA] Caspar David Friedrich urodził się 250 lat temu, dokładnie 5 września 1774 roku w Greifswaldzie na Pomorzu. Po studiach w Królewskiej Duńskiej Akademii… » więcej
12345