Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Okładka książki w wersji angielskiej
Okładka książki w wersji angielskiej
Finalizacja grantu prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk w programie „Doskonała Nauka II”, w module „Wsparcie monografii naukowych” – „Przekład monografii pt. Między Młodą Polską, Skamandrem i Awangardą” to przykład dobrego wykorzystania ministerialnego grantu.

W module „Wsparcie monografii naukowych” finansowanie na rok akademicki 2023/2024 uzyskała prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk z Instytutu Literatury i Nowych Mediów na realizację przekładu na język angielski monografii autorskiej pt. Między Młodą Polską, Skamandrem i Awangardą. Kobiety piszące wiersze w dwudziestoleciu międzywojennym (MONOGR/SP/0170/2023/01).

Monografia prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk o międzywojennych poetkach powstała w ramach realizowanego wcześniej na US grantu zespołowego „Gatunek – Kanon – Polityka. Historia i genologia pisarstwa kobiecego w XX wieku” kierowanego przez prof. dr hab. Ingę Iwasiów, finansowanego przez ówczesne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa.

W skład zespołu realizującego projekt weszły trzy badaczki zatrudnione w Instytucie Literatury i Nowych Mediów: kierownik projektu prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk oraz dwie anglistki tłumaczki dr hab. prof. US Beata Zawadka i dr Barbara Braid.

Książkę, której angielski tytuł brzmi Between Young Poland, Skamander and Avantgarde. Polish women writing poetry in the interwar period, prof. Agata Zawiszewska-Semeniuk poświęciła takim polskim poetkom, jak Irena Tuwim, Nina Rydzewska, Zuzanna Rabska, których twórczość była żywo dyskutowana przez krytykę przed rokiem 1939, a które obecnie znajdują się na mniej eksponowanych miejscach w kanonie poetyckim. Odpowiadając na pytanie, jakie warunki determinują ich obecną pozycję w kanonie, porusza takie zagadnienia, jak: zakres znajomości rzemiosła poetyckiego u kolejnych pokoleń kobiet twórczych, wynikającej ze sprofilowanej płciowo edukacji szkolnej; pozycja kobiet piszących we wspólnotowym modelu polskiego życia artystycznego w pierwszych dekadach XX wieku; stosunek niewiast piszących do wypracowanych przez mężczyzn wzorców poezjowania młodopolskiego, awangardowego i skamandryckiego; zespół odmiennych gatunków, tematów i motywów realizowanych przez kobiety poetki; odmienny sposób doświadczania nowoczesności przefiltrowanej przez kategorie płci, narodowości, klasy i rasy. Działania prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk mieszczą się więc w ramach kulturowej socjologii literatury, która bada teksty rozumiane nie tylko w sposób fenomenologiczny, lecz również jako wytwory społecznych trybów lektury oraz politycznych i gospodarczych warunków ich powstawania. Dlatego obok interpretacji „blisko tekstu” poetyckiego w książce znajdujemy również analizy grupowych strategii czytelniczych, kanonizujących jedne dzieła i odrzucających inne, oraz działań takich instytucji, jak cenzura, redakcje czasopism literackich, związki zawodowe, akademie literackie.

Książki dostępna jest na stronie:


TK Rozmowa długa tłumaczenie książki prof zawiszeskiej
 

Zobacz także

2024-11-17, godz. 15:55 Jakub Kuszlik i Przemysław Neumann „Na Temat Polski” | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Bohaterami piątkowego koncertu (15 listopada 2024) w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie było trzech wspaniałych polskich kompozytorów z przełomu XIX i… » więcej 2024-11-14, godz. 02:02 "Pogodny na tropie" w S1 [ROZMOWA] W najbliższy czwartek (1 listopada) zapraszamy na spotkanie z autorami „Pogodnego na tropie”, Markiem Stelarem, Leszkiem Hermanem i Przemysławem Kowalewskim… » więcej 2024-11-13, godz. 12:34 Muzy nie milczą we Lwowie - XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej [ROZMOWA] Tegoroczny XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej we Lwowie odbywa się w ramach niezwykłej serii koncertów ”Muses Are Not Silent” („Muzy nie milczą”)… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 "Ja i północ" - premiera autorskich piosenek Jackopot [RELACJA] To była wielka premiera! Piątkowy wieczór w Nowej Dekadencji był wyjątkowy dzięki artystom, którzy zagwarantowali publiczności dawkę poczucia humoru (tu… » więcej 2024-11-14, godz. 02:12 Azjatyckie tournee BNO [ROZMOWA] Baltic Neopolis Orchestra po raz szósty pojechała do Azji. Na specjalne zaproszenie: Hong Kong Academy for Performing Arts, In Heritage Philharmonic w Hong Kongu… » więcej 2024-11-10, godz. 17:00 "Pory roku w Leśnej Filharmonii" [ROZMOWA] Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zaprosiła uczennice i uczniów szkół podstawowych z okolic Grodna na Wyspie Wolin na cykl koncertów zatytułowany… » więcej 2024-11-14, godz. 13:30 Świętuj z nami 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości [POSŁUCHAJ] "Świętuj z nami 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w pięknej scenerii szczecińskiego amfiteatru" - zachęcali organizatorzy koncertu… » więcej 2024-11-10, godz. 15:55 Zaśpiewaj w katedrze pieśni patriotyczne pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Założony w 1952 roku przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję… » więcej 2024-11-14, godz. 14:57 "Konklawe" w kinach [POSŁUCHAJ] Od dziś w kinach można oglądać film "Konklawe" w reżyserii Edwarda Bergera. Jest to opowieść o zjeździe kardynałów z całego świata, którzy po śmierci… » więcej 2024-11-03, godz. 17:00 OKNO.DRUGI ODDECH. „ANTYMANIPULACJA” - warsztaty z Ulą Kijak w Teatrze Kana W Teatrze Kana kontynuowany jest projekt OKNO. DRUGI ODDECH. Tym razem organizatorzy zaprosili do pracy warsztatowej i spotkania w formule Long Table Ulę Kijak… » więcej
34567