Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Okładka książki w wersji angielskiej
Okładka książki w wersji angielskiej
Finalizacja grantu prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk w programie „Doskonała Nauka II”, w module „Wsparcie monografii naukowych” – „Przekład monografii pt. Między Młodą Polską, Skamandrem i Awangardą” to przykład dobrego wykorzystania ministerialnego grantu.

W module „Wsparcie monografii naukowych” finansowanie na rok akademicki 2023/2024 uzyskała prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk z Instytutu Literatury i Nowych Mediów na realizację przekładu na język angielski monografii autorskiej pt. Między Młodą Polską, Skamandrem i Awangardą. Kobiety piszące wiersze w dwudziestoleciu międzywojennym (MONOGR/SP/0170/2023/01).

Monografia prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk o międzywojennych poetkach powstała w ramach realizowanego wcześniej na US grantu zespołowego „Gatunek – Kanon – Polityka. Historia i genologia pisarstwa kobiecego w XX wieku” kierowanego przez prof. dr hab. Ingę Iwasiów, finansowanego przez ówczesne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa.

W skład zespołu realizującego projekt weszły trzy badaczki zatrudnione w Instytucie Literatury i Nowych Mediów: kierownik projektu prof. dr hab. Agata Zawiszewska-Semeniuk oraz dwie anglistki tłumaczki dr hab. prof. US Beata Zawadka i dr Barbara Braid.

Książkę, której angielski tytuł brzmi Between Young Poland, Skamander and Avantgarde. Polish women writing poetry in the interwar period, prof. Agata Zawiszewska-Semeniuk poświęciła takim polskim poetkom, jak Irena Tuwim, Nina Rydzewska, Zuzanna Rabska, których twórczość była żywo dyskutowana przez krytykę przed rokiem 1939, a które obecnie znajdują się na mniej eksponowanych miejscach w kanonie poetyckim. Odpowiadając na pytanie, jakie warunki determinują ich obecną pozycję w kanonie, porusza takie zagadnienia, jak: zakres znajomości rzemiosła poetyckiego u kolejnych pokoleń kobiet twórczych, wynikającej ze sprofilowanej płciowo edukacji szkolnej; pozycja kobiet piszących we wspólnotowym modelu polskiego życia artystycznego w pierwszych dekadach XX wieku; stosunek niewiast piszących do wypracowanych przez mężczyzn wzorców poezjowania młodopolskiego, awangardowego i skamandryckiego; zespół odmiennych gatunków, tematów i motywów realizowanych przez kobiety poetki; odmienny sposób doświadczania nowoczesności przefiltrowanej przez kategorie płci, narodowości, klasy i rasy. Działania prof. Agaty Zawiszewskiej-Semeniuk mieszczą się więc w ramach kulturowej socjologii literatury, która bada teksty rozumiane nie tylko w sposób fenomenologiczny, lecz również jako wytwory społecznych trybów lektury oraz politycznych i gospodarczych warunków ich powstawania. Dlatego obok interpretacji „blisko tekstu” poetyckiego w książce znajdujemy również analizy grupowych strategii czytelniczych, kanonizujących jedne dzieła i odrzucających inne, oraz działań takich instytucji, jak cenzura, redakcje czasopism literackich, związki zawodowe, akademie literackie.

Książki dostępna jest na stronie:


TK Rozmowa długa tłumaczenie książki prof zawiszeskiej
 

Zobacz także

2025-01-12, godz. 14:20 Odświętny klimat koncertu prezydenckiego w Filharmonii [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Przed paroma laty planowano tylko jeden koncert prezydencki. W tym roku, wychodząc na przeciw ogromnemu zainteresowaniu publiczności, zorganizowano go dwukrotnie… » więcej 2025-01-05, godz. 22:31 Prawdziwa na scenie i w życiu. Wspomnienie o Irenie Brodzińskiej [ROZMOWA DNIA] Wielka Artystka. Piękny Człowiek. Piękna Kobieta. Jej cudowny uśmiech i śmiech zwracały uwagę nie tylko w "Arii ze śmiechem". Elegancka, ciepła i życzliwa… » więcej 2025-01-05, godz. 22:17 Podsumowanie roku 2024 w sztuce [POSŁUCHAJ] To trudne zadnie. Małgorzata Frymus, która się go podjęła, przyznaje, że jej podsumowanie roku w sztuce jest jeszcze bardziej subiektywne niż to, które… » więcej 2025-01-05, godz. 23:10 Szczecińska literatura ma się dobrze. Podsumowanie wydarzeń 2024 roku [POSŁUCHAJ] Od kilku lat książki, których akcja toczy się w Szczecinie i na Pomorzu, cieszą się ogromną popularnością. Ten rok był jednak wyjątkowy. Dużo nowych… » więcej 2025-01-05, godz. 14:20 Kolędowanie „Don Diri Don” z Orkiestrą West Side Sinfonietta rozpoczęło obchody 35-lecia Chóru [POSŁUCHAJ, Z… Profesor Jan Szyrocki – pomysłodawca powołania do życia Chóru Dziecięcego „Don Diri Don” powierzył od samego początku, w 1990 roku, prowadzenie tego… » więcej 2025-01-05, godz. 14:25 Nowe filmy w planetarium Morskiego Centrum Nauki [ROZMOWA] Planetarium w Morskim Centrum Nauki to wyjątkowe miejsce. Tam znika świat zewnętrzny i nasza codzienność. Kiedy zasiadamy w kameralnym wnętrzu i zaczyna… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Rok Jacka Nieżychowskiego Rok 2024 w Szczecinie był obchodzony jako Rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 To był bogaty Rok 2024 w szczecińskich teatrach "Polita" i "Sztukmistrz z miasta Lublina" w Teatrze Polskim, "Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku, "Frankensztajn" i "Nie twoja kolej kochanie" we Współczesnym… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Rok 2024 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Około pięciuset wydarzeń muzycznych, edukacyjnych oraz społecznych skierowanych do najmłodszych, jak i najstarszych widzów zrealizowano w 2024 roku w Filharmonii… » więcej 2024-12-29, godz. 17:00 Monografia "Cmentarzy Szczecina" Marka Łuczaka Ponad 1900 stron poświęconych cmentarzom Szczecina - tym zapomnianym i temu największemu - Centralnemu. To najnowsza, monumentalna książka "policjanta od… » więcej
12345