Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Spiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Spiewacy Eksportowi. Wydawnictwo Agora
Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak czy Jakub Józef Orliński to nazwiska przyciągające tłumy na całym świecie. Ich spektakularne sukcesy pokazują, że świat opery może rozpalać masową wyobraźnię. Anna S. Dębowska szuka źródeł artystycznych fenomenów, śledząc biografie polskich śpiewaczek i śpiewaków, którzy wdarli się przebojem na deski największych scen świata i do popkultury.

Żeby przekonać się o popularności opery wystarczy spróbować kupić bilet na jakąkolwiek premierę. Jeśli nie udało się tego zrobić w momencie rozpoczęcia sprzedaży, pozostaje jedynie liczyć na dobre znajomości. Nie dziwi więc, że popularne śpiewaczki i śpiewacy osiągają status gwiazd popkultury, a fani opery chcą wiedzieć jak najwięcej o swoich idolach. Anna S. Dębowska śledzi losy 9 polskich śpiewaczek i śpiewaków, cofając się do momentu, kiedy muzyka pojawiała się w ich życiu, dokumentując ciężką pracę, której zawdzięczają swój sukces i zdradzając czytelniczkom i czytelnikom odrobinę prywatności swoich bohaterów. – Piszę o śpiewakach, którzy w życie zawodowe weszli po 1989 roku. Moimi bohaterami są artyści, których rozwój śledziłam od lat. Każdy z dziewięciu portretów zamieszczonych w tej książce jest opowieścią o człowieku obdarzonym talentem, determinacją, pracowitością, miłością do muzyki i głodem sceny. To również opowieść o walce z przeciwnościami i mądrej kalkulacji, która sprzyja karierze. Także o tym, że wszystkie te przymioty nie przyniosłyby tak obfitych owoców, gdyby nie konieczny w zawodzie artysty łut szczęścia. Kto wie, jak ułożyłyby się losy Piotra Beczały, gdyby jego żonie zabrakło benzyny na trasie do Wiednia – mówi autorka.

(materiały promocyjne wydawcy)
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Anną S. Dębowską
 

Zobacz także

2025-05-19, godz. 13:24 "Repatrland '45. Drogi Polaków na Ziemie Odzyskane" - Tomasz Bonek "Nazwano ich repatriantami, wrzucono do tygla i próbowano przetopić na jednolitą masę. Jedni jechali tu z niemieckich obozów koncentracyjnych, bo nie mieli… » więcej 2025-05-17, godz. 11:31 Marek Stelar - rozmowa o najnowszej powieści "Ołowiane żołnierzyki" Sylwia Trojanowska, Hania Beza, Monika Szymanik, Marcin Grzelak, Przemysław Kowalewski, Jarosław Molenda czy Marek Stelar – wielu szczecińskich autorów bierze… » więcej 2025-05-11, godz. 17:00 Nowa książka Diany Brzezińskiej - ŁGARZ "Łgarz" - najnowsza powieść popularnej szczecińskiej autorki Diany Brzezińskiej - to trzeci tom z serii o doktorze Aleksandrze Lewisie. Bohaterowie cyklu… » więcej 2025-05-05, godz. 15:48 "Czarny świt" - Urszuli Kusz-Neuman Thriller, którego fabuła rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, współcześnie i w czasach II wojny światowej. "Czarny świt" to opowieść o… » więcej 2025-04-27, godz. 17:00 "Martwe mleko" nowa powieść Marcina Grzelaka "Martwe mleko" to opowieść o zbrodni bez kary, o przyszłości i ludziach bezradnych wobec przeznaczenia. Początek tej historii to wydarzenia do których Niemcy… » więcej 2025-04-06, godz. 17:00 Książka za złotówkę akcja Książnicy Pomorskiej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy w Polsce. Modlitewnik z XVIII wieku i harmonijka ustna z 1920 roku wzbogaciły w ostatnim czasie zbiory specjalne Książnicy Pomorskiej. A to zakupy dokonane dzięki kiermaszowi… » więcej 2025-03-31, godz. 01:56 „Raport Kruka" - Przemysław Kowalewski „Raport Kruka" - piąta powieść szczecińskiego autora Przemysława Kowalewskiego, która ukazała się 12 marca. „Raport Kruka" to nowi bohaterowie we współczesnym… » więcej 2025-03-16, godz. 23:13 "Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1950" - Piotr Semka W czwartek (13 marca) w Centrum Dialogu Przełomy-Muzeum Narodowego w Szczecinie odbyła się promocja dwutomowego albumu Piotra Semki pt. "Najdalsza Polska. Szczecin… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 „Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane” Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie ze Sławomirem Sochajem - autorem książki „Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane”. Spotkanie… » więcej 2025-02-09, godz. 18:45 "Druga wojna światowa. Piekło pod Szczecinem" Agnieszka Kuchcińska Kurcz. W latach 30 XX wieku w Szczecinie zagości nazizm. Na ulicach powiewały czerwone flagi z czarnymi swastykami, a żołnierze ss w czarnych mundurach spacerowali… » więcej
12345