Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mała Magdalena Kossak - Magdalena Samozwaniec namaowana przez Wojciecha Kossaka.
Mała Magdalena Kossak - Magdalena Samozwaniec namaowana przez Wojciecha Kossaka.
Muzeum w Gliwicach przygotowuje wystawę "Kossakowie - rodzina artystyczna". Będzie to opowieść o jednej z najważniejszych polskich rodzin, w których dziejach odbijają się dzieje Polski.
Na wystawie znajda się pamiątki rodzinne będące w posiadaniu Rafała Podrazy, Kossakologa i ciotecznego wnuka Magdaleny Samozwaniec.
Byliśmy podczas wypożyczania "skarbów" do gliwickiego Muzeum. Wystawa zostanie otwarta 7.lutego 2025 r w Willi Caro w Gliwicach.

Kossakowie to jedna z najbardziej znanych rodzin artystycznych, która przez cztery pokolenia służyła swoim talentem kulturze polskiej. Ich spuścizna, będąca naszym dobrem narodowym, z której do dzisiaj korzystamy, ciągle nas inspiruje. Kossakowie to również barwne i niekonwencjonalne osobowości. O fenomenie tej rodziny decyduje także to, iż talent malarski przekazywany był w niej przede wszystkim „po mieczu”, a literackie uzdolnienia – „po kądzieli”.
Mężczyźni z Kossaków – nestor rodu Juliusz, jego syn Wojciech i wnuk Jerzy – zasłynęli jako malarze historyczno-batalistyczni. Ich twórczość składa się na opowieść o dziejach Rzeczypospolitej – jest w niej i epopeja napoleońska, są powstania narodowe, Legiony Polskie wyrosłe z marzenia o niepodległości, jest też piękno rodzimych tradycji i są oczywiście… konie, które dla Juliusza Kossaka, a zapewne i dla jego następców – były uosobieniem wolności.
Kobiety z Kossaków sławę osiągnęły przede wszystkim władając słowem. Do dziś zachwyca nas subtelna liryka miłosna Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, córki Wojciecha Kossaka. Jego druga córka, siostra Marii – Magdalena Samozwaniec, pisarka i felietonistka, tropicielka nonsensów, uznawana jest za pierwszą damę polskiej satyry. Według Kornela Makuszyńskiego ostrzyła sobie codziennie język jak brzytwę na pasku... Do dziś też z wypiekami czytamy wydaną w roku 1922 „Pożogę. Wspomnienia z Wołynia 1917 – 1919”, autobiograficzną powieść będącą debiutem literackim Zofii Kossak-Szczuckiej, w której opisuje ona zagładę kresowych dworów w czasach rewolucji bolszewickiej. Powieści historyczne Zofii, córki Tadeusza Kossaka, brata-bliźniaka Wojciecha – cieszyły się w międzywojniu światową sławą i były – podobnie zresztą jak „Pożoga” – tłumaczone na wiele języków.

„Zdolne to były szelmy te Kossaki” – mówił o tej wyjątkowej rodzinie Tadeusz Boy Żeleński. I miał absolutną rację, o czym będzie się można się naocznie przekonać odwiedzając najnowszą wystawę w Muzeum w Gliwicach pt. „Kossakowie – rodzina artystyczna”.

(mat.Muzeum w Gliwicach)
"Kossakowie - rodzina artystyczna" w Muzeum w Gliwicach ze zbiorami Rafała Podrazy.
 

Zobacz także

2025-03-23, godz. 17:00 Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ma 10 lat. To od początku miało być połączenie biznesu z kulturą. Tak o działalności szczecińskiej Starej Rzeźni mówi jeden z jej założycieli Marek Hołowacz Centrum… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Szczecinianie wystąpili w Karolinie w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza… Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie wystąpił w sobotę w Karolinie czyli na zaproszenia Mazowsza. To wielkie wyróżnienie dla nas móc pokazać się w… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Benefis Andrzeja Szpaka, wokalisty, skrzypka, gitarzysty, autora tekstów i kompozytora odbył się wczoraj wieczorem w… Szczeciński twórca, który właśnie obchodzi 60-lecie swojej pracy twórczej , dał się poznać szerokiej publiczności jako doskonały interpretator piosenek… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Szczecin w piątek i sobotę świętował Europejski Dzień Muzyki Dawnej. 21 marca urodził się Jan Sebastian Bach, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki, a w tym 340. rocznica urodzin Jana Sebastiana. W Willi… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Równonoc - warsztaty z malowania Mandali Są w roku dwa momenty stanowiące kwintesencję równowagi: równonoc wiosenna i równonoc jesienna. Niewątpliwie inspiruje to artystów do działania. Warsztat… » więcej 2025-03-15, godz. 23:25 Koncert charytatywny dla Domów Dziecka w Ustce w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA] "Chcemy umożliwić podopiecznym Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce dostęp do kultury i nowych doświadczeń, które poszerzą ich horyzonty… » więcej 2025-03-16, godz. 22:54 Europejski Dzień Muzyki Dawnej [ROZMOWA] 21 marca to szczególny dzień – nie tylko początek wiosny, ale także rocznica urodzin Jana Sebastiana Bacha, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii… » więcej 2025-03-16, godz. 23:53 Światowy Dzień Lalkarstwa w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Światowy Dzień Lalkarstwa obchodzony jest 21 marca. Święto to ustanowiło Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA. Światowy Dzień Lalkarstwa jest… » więcej 2025-03-16, godz. 16:40 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” | „Przygotowujemy się do nagrania płyty z okazji 65-lecia istnienia zespołu...”… Pierwsza próba odbyła się 4 grudnia w 1960 roku w Szkole Podstawowej nr 55. Zespół, z którym pracował Marian Foksa i Aleksander Mleczak składał się… » więcej 2025-03-16, godz. 14:40 Konrad Słoka i Baltic Neopolis Orchestra przedstawili „Stare śmieci” w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA… Debiutancka płyta Konrada Słoki pt. „Stare śmieci” powstawała kilka lat. Premiera odbyła się w październiku ubiegłego roku. Artysta mówi o niej m.in.… » więcej
23456