Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mała Magdalena Kossak - Magdalena Samozwaniec namaowana przez Wojciecha Kossaka.
Mała Magdalena Kossak - Magdalena Samozwaniec namaowana przez Wojciecha Kossaka.
Muzeum w Gliwicach przygotowuje wystawę "Kossakowie - rodzina artystyczna". Będzie to opowieść o jednej z najważniejszych polskich rodzin, w których dziejach odbijają się dzieje Polski.
Na wystawie znajda się pamiątki rodzinne będące w posiadaniu Rafała Podrazy, Kossakologa i ciotecznego wnuka Magdaleny Samozwaniec.
Byliśmy podczas wypożyczania "skarbów" do gliwickiego Muzeum. Wystawa zostanie otwarta 7.lutego 2025 r w Willi Caro w Gliwicach.

Kossakowie to jedna z najbardziej znanych rodzin artystycznych, która przez cztery pokolenia służyła swoim talentem kulturze polskiej. Ich spuścizna, będąca naszym dobrem narodowym, z której do dzisiaj korzystamy, ciągle nas inspiruje. Kossakowie to również barwne i niekonwencjonalne osobowości. O fenomenie tej rodziny decyduje także to, iż talent malarski przekazywany był w niej przede wszystkim „po mieczu”, a literackie uzdolnienia – „po kądzieli”.
Mężczyźni z Kossaków – nestor rodu Juliusz, jego syn Wojciech i wnuk Jerzy – zasłynęli jako malarze historyczno-batalistyczni. Ich twórczość składa się na opowieść o dziejach Rzeczypospolitej – jest w niej i epopeja napoleońska, są powstania narodowe, Legiony Polskie wyrosłe z marzenia o niepodległości, jest też piękno rodzimych tradycji i są oczywiście… konie, które dla Juliusza Kossaka, a zapewne i dla jego następców – były uosobieniem wolności.
Kobiety z Kossaków sławę osiągnęły przede wszystkim władając słowem. Do dziś zachwyca nas subtelna liryka miłosna Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, córki Wojciecha Kossaka. Jego druga córka, siostra Marii – Magdalena Samozwaniec, pisarka i felietonistka, tropicielka nonsensów, uznawana jest za pierwszą damę polskiej satyry. Według Kornela Makuszyńskiego ostrzyła sobie codziennie język jak brzytwę na pasku... Do dziś też z wypiekami czytamy wydaną w roku 1922 „Pożogę. Wspomnienia z Wołynia 1917 – 1919”, autobiograficzną powieść będącą debiutem literackim Zofii Kossak-Szczuckiej, w której opisuje ona zagładę kresowych dworów w czasach rewolucji bolszewickiej. Powieści historyczne Zofii, córki Tadeusza Kossaka, brata-bliźniaka Wojciecha – cieszyły się w międzywojniu światową sławą i były – podobnie zresztą jak „Pożoga” – tłumaczone na wiele języków.

„Zdolne to były szelmy te Kossaki” – mówił o tej wyjątkowej rodzinie Tadeusz Boy Żeleński. I miał absolutną rację, o czym będzie się można się naocznie przekonać odwiedzając najnowszą wystawę w Muzeum w Gliwicach pt. „Kossakowie – rodzina artystyczna”.

(mat.Muzeum w Gliwicach)
"Kossakowie - rodzina artystyczna" w Muzeum w Gliwicach ze zbiorami Rafała Podrazy.
 

Zobacz także

2025-03-09, godz. 17:00 Słuchowisko "Beksa" na podstawie powieści Marcina Grzelaka. Mafijne porachunki, przemyt dziewczyn do berlińskich agencji towarzyskich, poobijane przez los kobiety i mężczyźni, którzy nie radzą sobie z emocjami. … » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pani Pylińska i sekret Chopena" Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza na Międzynarodowy Dzień Teatru na spektakl, który na długo pozostanie w pamięci. To nie… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pół na pół" na scenie Jana Banuchy w Teatrze Polskim Sztukę "PÓŁ NA PÓŁ" autorstwa dwóch panów: Jordi Sancheza i Pep Antona Gomeza wyreżyserował Tomasz Obara. Przychodzi brat do brata, a w drugim pokoju… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Oskar i rzeczy" to spektakl kierowany do młodej publiczności od 4 roku życia. Mały Oskar po raz pierwszy zostaje na dłużej bez rodziców. Przyjazny dotąd dom Babci wydaje mu się obcy, a wszystko wokół nagle napawa lękiem i budzi… » więcej 2025-03-09, godz. 13:09 "Alicja w krainie czarów" w sali Włoskiej w Teatrze Polskim w Szczecinie Głównym celem spektaklu jest ukazanie różnorodności otaczającej nas rzeczywistości – istnienia dwóch światów, współgrania ze sobą świata zawodowych… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 Sklep z ptasimi piórami ma 47 lat 9 marca w Słowianinie wydarzenie artystyczne, które połączy dwa niezwykłe momenty: kolejną rocznicę powstania zespołu Sklep z Ptasimi Piórami oraz Dzień… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Operze na Zamku. 1 marca w Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się premiera „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 ID Pomerania - nowy projekt Teatru Brama w Goleniowie Projekt ID:Pomerania to innowacyjna inicjatywa kulturalna skupiająca się na badaniu, rewitalizacji i rozwoju tożsamości regionu. Czterech partnerów – Gmina… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 "Szczecińskie Brzmienia" rozpoczęły festiwal Szczecin Jazz 2025. Hasłem przewodnim Szczecin Jazz 2025 jest "10. koncertów na 10. edycję". W koncercie, który odbył się w studiu koncertowym Radia Szczecin wystąpili Jola… » więcej 2025-03-02, godz. 17:00 Michał Buczkowski z koncertem w Willi Lentza. Michał Buczkowski skrzypek pochodzący ze Szczecina koncertuje na całym świecie. W swoim repertuarze ma utwory od Bacha po muzykę współczesną. Szczególne… » więcej
7891011