Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » ZAGRYWKI Z MOTYWEM
GRZEGORZ CIECHOWSKI
Grzegorz Ciechowski nagrywał nie tylko własne płyty, pracował nie tylko z Republiką, ale dzielił się też swoim talentem i umiejętnościami z innymi. To on właśnie nadał brzmienie debiutanckiej płycie Kasi Kowalskiej ,,Gemini” (1994). Współpracował także z Justyną Steczkowską nad jej debiutanckim albumem ,,Dziewczyna szamana" (1996). Był producentem muzycznym tego albumu i napisał teksty do piosenek, jakie się na nim znalazły. Zrobił to pod pseudonimem Ewa Omernik.
Kolejną piosenkarką, z którą współpracował była Katarzyna Groniec. Napisał dla niej teksty do piosenek na jej debiutancki album, zatytułowany ,,Mężczyźni" (2000). Był także producentem muzycznym tej płyty. To z niej pochodzi jeden z największych przebojów Katarzyny Groniec ,,Dzięki za miłość", a także utwór ,,Koi, rani".
W roku 2001 o współpracę poprosił go Marcin Rozynek, który po rozstaniu z grupą Atmosphere chciał nagrać płytę solową. Grzegorz był wówczas bardzo zajęty i początkowo odmówił, ale kiedy przesłuchał nagrania demo, jakie przygotował Marcin Rozynek, zgodził się zostać producentem muzycznym jego płyty. Nie mógł jednak poświęcić zbyt wiele czasu na to, więc prace szły dosyć powoli i nie zdążyli skończyć razem tej płyty. Grzegorz Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 roku, ale materiał nagraniowy pozostał... Grzegorza w roli producenta muzycznego postanowił zastąpić gitarzysta basowy Republiki Leszek Biolik i po półtora roku od śmierci Grzegorza debiutancki album Marcina Rozynka ,,Księga urodzaju” trafił wreszcie na rynek. We wszystkich piosenkach na tej płycie pojawiają się partie klawiszowe Grzegorza Ciechowskiego. Był on też autorem wszystkich wstępnych aranżacji.
Grzegorz Ciechowski jest również autorem słów do jednego z największych przebojów zespołu Lady Pank ,,Zostawcie Titanica”, który znalazł się na płycie ,,Tacy sami" (1988). Na albumie tym znalazły się zresztą jeszcze dwa utwory ze słowami przez niego napisanymi: ,,Oglądamy film" i ,,Ratuj tylko mnie".
Współpracował też z Maanamem. W roku 1986 zespół ten był w rozsypce. Kora ogłosiła nawet koniec działalności Maanamu, ale zespół musiał wywiązać się jeszcze ze wszystkich zobowiązań kontraktowych, więc działał z przymusu i naprędce skompletowano nietypowy skład, w którym znalazł się m.in. grający na klawiszach Grzegorz Ciechowski i to on zagrał w utworze ,,Ty-nie ty” na singlu z piosenką ,,Jesteśmy ze stali" (1986). To oczywiście nie wszyscy, bo lista osób, z którymi w różny sposób współpracował Grzegorz Ciechowski jest znacznie dłuższa: Kayah, Fiolka Najdenowicz, Krzysztof Antkowiak, Atrakcyjny Kazimierz, Robert Gawliński...